RÜZGAR TÜRBÜNÜ İLE 220V 5KW GÜÇ ELDE ETMEK İSTİYORU

Başlatan sebo, 08 Eylül 2006, 17:09:44

sebo

bu sistemin kurulacağu yerin yakınlarında biyerde elektrik yok. o yüzden hafta sonları falan gelindiğinde burda elektrik olması için bu sistem kullanılacak ama aküler ne kadar dayanır ne kadar güç kullanılır bilmiyom. elektriğin hemen kesilmemesi için zaten akımı yüksen akü kullanmayı düşünüyorum normal gerekenden daha fazla ama şarj süreside uzayacak.
önemli olan sistem kullanılmaya başlandığında elektriğin hiç kesilmemesi
türbün 1 kw de olabilir ama akülerin şarj süresi uzayacak fiyata göre artık akülerin akımı yüksek seçilir o zamanda işimi görür herhalde

argeelektronik

şarj için zamanın çok , hafta için sürekli şarj olacaksa 1 kw çok fazla 200-300 wat bile yeter
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

mp3dragon

bildiğim kadarı ile rüzgar tabii kaynak sayılır ve tabii kaynakları kullanmak izne tabidir. bedava enerji üreteceğim derken türbin ve akü parasına rahmet okutacak ceza yemeyesin. Bence al bir jeneratör kurtul daha ucuza mal olur.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

sebo

aslında evet doğru şarj için uzun bir süre var ama yinede sistem kullanılmaya başlandığında ne kadar yüklenilir bilmiyom o yüzden 1 kw nin altına düşmesem ii yi olabilir.
 bu işi yapan bir firmanın sitesinde bunun için izin almaya gerek olmadığı yazıyodu

argeelektronik

kusura bakma ama sen hiç hesap yapmadan bu işe kalkmış gibisin , evde neler kullanılacaksa hepsini hesapla kabaca nekadar enerji harcanacağı ortaya çıkar , ona göre aküleri güç kaynağını ve türbünü seçersin
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

picusta

Alıntı yapılan: "mp3dragon"bildiğim kadarı ile rüzgar tabii kaynak sayılır ve tabii kaynakları kullanmak izne tabidir. bedava enerji üreteceğim derken türbin ve akü parasına rahmet okutacak ceza yemeyesin. Bence al bir jeneratör kurtul daha ucuza mal olur.
Ceza yerine tesvik olmasi gerekir. Yeni avrupa yasalari ile elektrik piyasasi serbestlesti. Alternatif  enerji için ise kredi seklinde tesvik (günes ve rüzgar için). Yani avrupada olsan adamlar sana türbini alman için kredi verecekler ayrica fazladan ürettigin elektrigi sebekeden satip para kazanabilirsin.
Konuya dönersek, öncelikle akünün kapasitesi (Ah veya amper saat cinsinden) ile nominal çekebilecek akimi (A cinsinden sadece Amper) karistirmamani tavsiye ederim.
ölçüler nelerdir?

sebo

sistemin kurulacağı yer dublex bir ev burada neler kullanılır şu anda bilemiyorum ama normal bir evde kullanılacak cihazlardan daha az şey kullanılır gibime geliyor. sonuçta burda çamaşır makinası falan çalıştırılmaz herralde ama kesin birşey yok
 400W gücünde bir türbünü 3,6-5 kw güç elde etmek için kullanıyo bazı firmalar.
 fakat ben elektriğin hiç kesilmemesi için türbünü olabidiğince güçlü kullanmayı düşünüyorum. sonradan eğer güç yetmezse bazı basit ilaveler yaparak sorun giderilir gibime geliyo ama 2. bir türbünün sisteme ilavesi çok masraflı olur ve montaj yapılacak yer sorunuda çıkar.

salim ALTIN

Merhaba.
Eğer bir noktadan başlamayı düşünüyor isen arabalarda kullanılan alternatörleri inceleyerek başlayabilirsin bu konudaki çalışmalara. Tabi en önemli kısım rüzgardan elde edilecek enerjiyi sağlayan pervaneden alınan kuvvetin alternatörü çevirmesi için yapılacak olan düzenek.

Bu enerjiyi elde edip 12volt olarak depoladıktan sonra 220 volt a yükseltmek için praktikerde bile 12volt - 220 Volt inverter satıyorlardı hem 300W tan 1KW a kadar. Öyle çok büyük paralar da değil. 300W olanını televizyon çalıştırmak için kullanmıştım.
Hatta bu bordda bu konuda oldukça fazla link verilmişti diye hatırlıyorum.

Bir başka çözüm ise özellikle askeri sistemler için kullanılan 12Volt motor ile 220 volt alternatörün aynı mil üzerinde imalatı ile elde edilmiş olan 12volt-220 volt jenaratör çözümü. Bu konudaki fiyatları araştırmak lazım sanırım.

Fakat  anlatımda söylediğiniz türbün tanımlaması tam olarak ne ifade ediyor anlayamadım.
Alıntı yapılan: "sebo"
 400W gücünde bir türbünü 3,6-5 kw güç elde etmek için kullanıyo bazı firmalar.
 fakat ben elektriğin hiç kesilmemesi için türbünü olabidiğince güçlü kullanmayı düşünüyorum. sonradan eğer güç yetmezse bazı basit ilaveler yaparak sorun giderilir gibime geliyo
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

sebo

türbün ile kastım rüzgar türbününü anlatmak istemiştim. rüzgarın çevirdiği pervanenin türbünü elektriğin ilk üretileceği yer. bu rüzgar türbününü 400w gücünde sardırıp akülerden 3,6-5 kw güç alımı için kullanan firmalar var fakat ben bunu 1 kw civarında kullanmak istiyorum çünkü sisteme daha sonradan ilaveler olabilir
 trafo konusunda akımın aşırı yüksek olmasından dolayı sorun çıktı. trafoyu 2*48v 220v çıkışlı sardırabiliyorum yoksa saran yer 5 kw elde edemeyeceğini söyledi.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "sebo"türbün ile kastım rüzgar türbününü anlatmak istemiştim. rüzgarın çevirdiği pervanenin türbünü elektriğin ilk üretileceği yer. bu rüzgar türbününü 400w gücünde sardırıp akülerden 3,6-5 kw güç alımı için kullanan firmalar var fakat ben bunu 1 kw civarında kullanmak istiyorum çünkü sisteme daha sonradan ilaveler olabilir

türbini istediğin güç ve voltajda sardırabiliyorsan 220 v. olarak sardır. (veya 325-350 volt DC)

kuru aküleri 325-350 volt olacak şekilde seri olarak bağla. (5 kVA/saat için 28-30 adet 12 volt 12 amper kuru akü)

akü çıkışina inverter yerine DC-AC çevirici devre yap aradan inverter ve trafo çıktığı için verimin artar. bu şekilde 600-700 VA lik bir türbin işini görür. (yaklaşık 10 saat içinde tam boş durumdan tam dolu duruma geçersin)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

sebo

rüzgar türbününü 12v, 24v ve 48v olarak sarıyorlar. başka yerlerde de araştırıyorum farklı voltajlarda varmı diye ama şimdilik birşey elde edemedim. şu anda elimdeki en iyi seçenek 48v

trademy

bence türbünü 48 volt olarak sardır.
12 volt, 105 amperlik kamyon akülerinden dört tane al. seri bağladığında 48 volt elde edeceğin aküleri 48 voltluk türbin ile şarj edersin.
--- hatta bir oto aküsünün doluluk değeri yanlış bilmiyorsam 14 volt. dört aküyü seri bağlayacağına göre akülerin tam doluluk voltajı 56 volta ulaşacaktır. türbünüde buna göre sardırırsan daha rahat şarj ortamı olur sanırım.--------
48 volt akü çıkışını bir inverter yardımıyla 220 volta yükselt. bu sayede daha sağlıklı çalışan bir sistem elde edersin anırım.
zaten sadece hafta sonları çalışacak sistem ilede rahatlıkla 4-5 adet lamba ve bi televizyon çalıştırabilirsin.
hafta içi aküler sanırım sürekli şarzda kalacağı için akü şarjı tamamlandığında şarzı kesmesi için sisteme bide sarz kesici eklemelisin.yoksa akülerin ömrü dramatik bir şekilde azalır.......

sebo

aslan korhan hocamızın vermiş olduğu devrede birtakım değişiklikler yaparak 5 kw güç elde edebilirmiyiz acaba.

devre üzerinde kondansatörlerin voltajının yükseltilmesi gerekecek.

transistörlerin yerine ne önerirsiniz.

güç ile ilgili değişiklikler devre üzerinde gösterdim acaba işe yararmı?

http://www.hemenpaylas.com/download/1549302/DCAC_5_KW.jpg.html

x-tol

Alıntı yapılan: "trademy"bence türbünü 48 volt olarak sardır.
12 volt, 105 amperlik kamyon akülerinden dört tane al. seri bağladığında 48 volt elde edeceğin aküleri 48 voltluk türbin ile şarj edersin.
--- hatta bir oto aküsünün doluluk değeri yanlış bilmiyorsam 14 volt. dört aküyü seri bağlayacağına göre akülerin tam doluluk voltajı 56 volta ulaşacaktır. türbünüde buna göre sardırırsan daha rahat şarj ortamı olur sanırım.--------
48 volt akü çıkışını bir inverter yardımıyla 220 volta yükselt. bu sayede daha sağlıklı çalışan bir sistem elde edersin anırım.
zaten sadece hafta sonları çalışacak sistem ilede rahatlıkla 4-5 adet lamba ve bi televizyon çalıştırabilirsin.
hafta içi aküler sanırım sürekli şarzda kalacağı için akü şarjı tamamlandığında şarzı kesmesi için sisteme bide sarz kesici eklemelisin.yoksa akülerin ömrü dramatik bir şekilde azalır.......
merhaba
Daha yüksek akımlı akülerde mevcut onlaı kullanabilirsiniz.
http://213.139.192.198/esatis/prditmlist.asp?sectid=13040&prd_prdid=12117

sebo

akü önerileri için teşekkür ederim güzel aküler vargibi ama asıl sorun invertör kısmı  :(