diyod seçerken...

Başlatan mcguiverali, 10 Eylül 2006, 13:50:06

mcguiverali

1N4148 ile 1n4004 arası fark pek varmıdır elimde 1n4004 var dogrultucu devre yapımında kullanacağım..yardımlarınız için simdiden teşekkürler..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

ibrsel

Gerilim değerleri farklıdır..Ayrıca 1N4148 daha hızlı bir diyottur..Doğrultma işlemi yapacaksan öncelikle gerilim ve akım değerlerini göz önüne almalısın..1N4004 1N4148 e göre akım ve gerilim yönünden daha dayanıklıdır.

ibrsel

http://www.dosyaekle.com/do.php?x=4148-4004.doc

buradaki tablodan hızlarını akım ve gerilim değerlerini karşılaştırabilirsin..

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

mcguiverali

aslında 12 v u dogrultmak istiyorum bnuda bir step  motordan alacagım ..yani onu bir jenerator gibi kullacagım..nasıl yani şimdi bu diod(1N4001) benim için uygunmu..

ibrsel

Alıntı yapılan: "mcguiverali"aslında 12 v u dogrultmak istiyorum bnuda bir step  motordan alacagım ..yani onu bir jenerator gibi kullacagım..nasıl yani şimdi bu diod(1N4001) benim için uygunmu..

ne yapmak istediğini pek anlayamadım!!

mcguiverali

yani bir step motorun milini uygun donanımla cevirerek ac gerilim üretmeyi ve depolamayı düşünüyorum bunun içinde ac gerilimi doğrultmam gerek ..bahsi gecen diyodlar bu devrede geçiyor bana 1N4148 lazım fakat elimde 1N4001 ve 1N4004 var bu diyodlar işimi görürmü bunlarla doğrultucu yapmam mümkünmü..

KAZIMUGUR

1n4148 fazla akım çekilmeyen işaretlerin devrelerinde kullanılır.
1n4001...7  - 1A akım geçirebilir ve iyice ısınır.
İlla 4001 dersen 3-5 tanesini paralel bağlayıp sonra onlardan bir köprü doğrultucu yapabilirsin.
Açıklamalardan anladığım,5-10A lik bir köprü doğrultucu al,soğutuculu-metal kılıflı.

ibrsel

@ KAZIMUGUR hocamında dediği gibi;işini sağlama almak istiyorsan  yüksek amperli bir köprü diyot alıp kullan, hiç problem yaşamazsın

mcguiverali

evet pek yüksek bi akım değil söz konusu olan akımı sarj devresi kullanacak..acaba kondansator de kullanmalımıyım..ne çeşit bi kondansatör..

sebo

elindeki step motor kaç kutuplu bence bunada bir bak sonradan sorun yaşayabilirsin. kutupları motorun çıkışında birleştirirsen kısadevre oluşup motor frenleme yapmazmı. yada her kutubu doğrultup dc olarak çıkışda birşetir. ama bence sen step motordan vazgeç başka bir motor kullan.

ibrsel

Devrende yüksek akım olmayacağına göre elindeki 1N4004 diyotlarını kullanarak bir doğrultma yapabilirsin..Filitreleme içinde doğrultma devrenin çıkışına 1000 uF ile 100 nF kondansatörleri bağlar isen problem yaşamazsın diye düşünüyorum..1000 uF kondansatörün gerilim değeri çıkıştan elde edeceğin gerilim değerinden biraz fazla olsun..Örneğin 12 V çıkış alacaksan 1000 uF 25 V gibi bir değer seç..

sebo

doğrultma devresinin çıkışında kondansatör kullanmak her zaman iyidir. kutuplu 1000 micro f kullanabilirsin 1 tanede 100nf kutupsuz öneririm ama kullanılacak yere göre değişir. 1000nf kondansatörü diodlara paralel takarsan parazitleri daha fazla yok edersin.

sebo

1000nf yazmışım 100nf olacakdı  :(

OG

1N4148 yazmalarının sebebi üretilecek gerilimin frekansı yüksek olduğundandır.

Akım düşük olacak ise 1N4148 yüksek olacak ise UF4001~4007.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.