PIC'e Hex Dosyalar nasil yaziliyor?

Başlatan Digimensch, 13 Eylül 2006, 13:33:54

Digimensch

Arkadaslar bir PIC icin hazirladigimiz hex dosyasini bir Programmer(yazici) ve bir yazilim (IcProg,PicUp v.s) kullanarak PIC'e yaziyoruz.
Benim merak ettigim ;
Bu yazilim PIC'e bu hex sayilari nasil yaziyor?
PIC'in hangi bölümüne yaziyor?
Ve nasil yaziyor?Zira PIC icinde herhangi bir Program yok yani PIC bos.
Örnegin PIC16F84'ü örnek alirsak bu PIC'e yazilimin Serial Port üzerinden gönderdigi hex sayilar PIC'in hangi bacagindan PIC'e yaziliyor,hangi adrese ve bu adres nerden biliniyor?
Bu isi C++ Builder'de MSComm bilesenini kullanarak yapmak mümkünmü?
Bana bu konuda cevap yazabilecek arkadaslara simdiden tesekkürlerimi sunarim.

Logan

Tam olarak açıklamalı bir şekilde bilgim yok.Picler genelde seri olarak programlanırlar.16F877'yi ele alırsak portb.6 ve portb.7'sini kullanarak hex. bilgileri entegre içine yazıyor.Tabi MCLR bacağıda kullanılıyor.Bir pici programlamak için 5 adet bacak yeterli oluyor.Fakat kaç baudrate'de hangi mantık ile programlıyor bilmiyorum.Orası benimde merak ettiğim bir konu. :?:
İmza.

Gerok

SCHAER+     Programmer i inceledinizmi bilmiyorum dökümanında birşeyler var bir bakın belki yardımcı olur.

http://www.hemenpaylas.com/download/1558865/PP18_UserGuide.pdf.html
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

Digimensch

@Logan
Örnegin PIC16F84 icin basit kücük bir Programmer(yazici devre) yaptik.
Bu devre ile nasil bir iletisim kuralimki elimizdeki hex Dosyasini PIC16F84'e yazalim?
Yani Bu Programmer ile calisacak yazilimi nasil yazacagiz?
Ben elimdeki bir hex dosyasini RS232'nin TX pininden karekter karekter gönderebilirim.
Ama bu gelen karekterleri PIC nasil algilayacak?
Cünkü PIC blank iken yani icinde bir Program yok iken, Serial Porttan gelen bu veriyi nasil algilayacak?
Acaba bu isi PIC blank olsada algilayan bir Bacagi varmi?
Gelen bu veriyi hangi Bacak(Bit) algiliyor?
Nereye nasil kayit ediyor?
Yada PIC icinde olan br Programi read (okumak)  istersem PIC'e bunu nasil bildirecegim,PIC nasil algilayacak ve Serial Porta kendi icindeki HEX sayilari (Programi) nasil gönderecek?
Aslinda cok zor bir olay olmasa gerek !!
Bu isi bilen bize anlatacak bir arkadas yokmu?
Cok basit sekilde bir PIC16f84'ü okumak kendim yine bu PIC'e hex dosyasini yazmak istiyorum.

@Gerok
Dostum verdigin Dosyayi indirdim baktim fakat orda bazi DLL dosyalri falan kullaniliyor.
O DLL dosyalari kendim yazamayacagima göre , bayagi karisik geldi.