10 veya 12 Bit Isı Sensörü ?

Başlatan Eagle_Tim, 20 Eylül 2006, 14:52:54

Eagle_Tim

Arkadaşlar LM75 türü türkiyede bulunabilen, I2C protokolü ile haberleşen bir ısı algılama sensörü arıyorum.. Özellikle tekrar belirteyim I2C protokolü ile habeleşmesi şart ve pin sayısı 8' i geçmemeli...
Software and Hardware Design...

ise

9 bit  ds1620 serisi olabilir

Logan

Sensör olarak bir tavsiye veremem fakat MAX6675 entegresi, ısı ölçme konusunda gayet kullanışlıdır.0 ile 1024 derece arasını rahat ölçersin.J-K tipi termokupl ile çalışır.Türkiye'de bulunabilir fakat toplu almak zorunda kalabilirsin (20-4000 adet arası).Fiyatı 8$'dır.I2c protokolu ile haberleşmez. 74165 entegresinden seri bilgi okur gibi data-clock işlemi ile bilgi okursun.Bir adet CS ucu vardır.Okuma yaparken "0" yaparsın ve okumaya başlarsın.Kalibrasyon ve bunun gibi diğer işlemlerle uğraşmazsın. Sadece bilgiyi okursun.Devresi çok sade ve basittir. Sadece 1 adet 100 nF kondansatör ve termokupl dışında hiçbirşey yoktur. Ayrıca termokupl takılı değil ise hata verir ve içinde bir flag kaldırır. Fakat "-" değerleri okuyamazsın.Sadece bilgin olsun diye söylüyorum. Umarım işine yarar.Kolay gelsin.
İmza.

Eagle_Tim

sağolun ama bunları zaten biliyorum bana LM75 Tarzında Türkiyede bulabileceğim bir sensör lazım..

mytap

Kardeş Dallas firamasının DS1621 kullanabilirsin. seri yoldan haberleşmeye olanak sağlayan pinleri var. toplam 8 pini bulunuyor. 12C (SCL -SDA) haberleşme protokolünede sahip. Tükiyede bulabilirsin. Ayrıca one-wire (tek-tel) iletişim sağlayabiliyor. Pic mikrokontrolcü ile rahatlıkla kullanabilirsin. ANALOG-DIGITAL ceviriciye gerek kalmadan halledebilirsin.

Isı aralıkları : -55 ---- +128 derece hassasiyet bence işini görür...

iyi çalışmalar
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

Eagle_Tim

mytap

DS1621' in pdf ini indirip baktım, eğer bulabilirsem uygun görünüyor yardımın için sağol..

mytap

Önemli değil. Birde eğer proteus kullanıyorsan model dosyasını indir. Yok bulamazsan ben göndereyim tamam mı?
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

ipek

eger Istanbulda isen INT-EL'den ds1621 almistim 10 ytl gibi idi

mytap

Hımm ben tavsiye ederken eklemeyi unutmuşum. Dallas firmasının ürünleri biraz pahalıdır. DS1621 yaklaşık olarak 7$ civarındaydı. tüm ürünleri biraz tuzlu ee ne de olsa adamlar paketliyor hazır verileri elde edilecek şekilde kullanıma sunuyorlar. Hak ediyorlar yani....

stlg

Sevgili arkadasım

Bende sana sht11 tavsiye ediyorum hem nem bilgisinide alabilirsin Türkiyede bulunuyor kolay gelsin

ısı    12-14 bit
nem    8-12 bit
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

SYavuz

DS1307'yi dene IC2 protokolü kullanıyor.

Eagle_Tim

Herkese yardımları için teşekkür. DS1621 de karar kıldım. intelde varsa daha iyi zaten banada yakın fiyatı çok problem değil önemli olan sonuç, herkese kolay gelsin..