Bobin Sarmak?

Başlatan zxspectrum, 29 Eylül 2006, 01:47:33

zxspectrum

herkese merhaba;
kullandigim devre itibari ile 68mH lik bir osilator bobine ihtiyacim var...fakat bulundugum sehirdeki ielektronikcilerde bulamadim..bunu kendim nasil sarip hazirlarim ? nasil olcecegim? bana bu konuda yardimci olabilirseniz bu ramazan gununde beni sevindireceksiniz...:)
tsekkurler ,kolay gelsin herkese...

aslan_korhan

68mH çok yüksek bir değer. Hangi frekansta çalışacak bu Bobin?
Bu 68uH olmasın?...

68mH'yi hazır bulman biraz zor ama 68uH ise daha rahat bulunabilir...

Yapmak istediğin devre hakkında biraz daha ayrıntı verirsen daha iyi olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

zxspectrum

merhabalar;
68uH lik evet...yanlis anlasilma soz konusu :)... bu bobini vga to tv devresi icin...ama bizim buralarda bulunan bir eleman değil maalesef..elektronikciler HENRY isi bizi asar degip ilgilenmek istemiyor..onceden de basima gelmisti bit kadar bir bobini bulamamistim...
yardimini bekliyorum...tskler...

aslan_korhan

Bu tip bobinler genelikle dirence benzerler.
Boyutları da yaklaşık ayni.
Üzerinde mavi-gri-siyah renkler vardır.
Bunlar eski tip analog uydu alıcılarında var. Eline bundan geçerse sökebilirsin.
Piyasada hurda olarak çok sayıda SUNNY marka analog receiverler var.
Yaklaşık 5 YTL'ye veriyorlar. Modeli ise fark etmiyor, hepsi aşağı yukarı ayni.

Bunu sarmak pek mantıklı değil. Bu değer ne kadar önemli bilmiyorum şemanda. Birkaç kiloohmluk 1/4 Watt direnç üzerine çok ince emaye telden 20-30 spir sararak olur aslında.
Tam o değeri verirmi bilmiyorum bu sarım...

Birde malzeme ararken "direnç tipi bobin" veya "RFC" dersen biraz daha iyi algılıyorlar. Bende ilk zamanlar bunu anlatmak için çok uğraşmıştım...

Bunu "LC" veya "LCR" metre ile ölçebilirsin.

izmir'de bu bobinler bulunabiliyor. VGA to TV konvertürlerinde bunlar pek kullanılmaz aslında. AD7.. Serisi bir entegre ile yapmaya çalışıyorsan bunlarda var...

NOT: Bu devreyi çalıştırırsan eğer, bir şekilde bilgisayarın ekran frekansını 50Hz'ye değiştirmen gerekiyor. Kendi ayarları ile olmaz pek. Ekstra program falan bulman gerekir. Yoksa görüntün TV'de atlatma yapıp durur ve sende devrede hatta var diye ararsın boşu boşunsa...

zxspectrum

degerli aslan_korhan;
verdiginiz doyurucu bilgilere tsk ederim...ad725 ile yapacagim devremi...vga dan(15pin) ile girip composite olarak ciikis alacagim..benimkisi sadece goruntu kaliteisni test etmek olacak aslinda...hz ayarini dusurmek icin tabiki yazilim var elimde..bakalim compostten alacagim icin goruntuyu belki hz programina gerek kalmayabilir diye dusunuyorum...eger msn adresiniz varsa PM den gonderirseniz sizden faydalanmak isterim...
tskler tekrardan.

aslan_korhan

Hz'in yüksek veya düşük olması görüntü kalitesi ile alakası yok.
TV 50 Hz olduğu için bunu mecburen bu şekilde yapman gerekecek.
Yoksa dediğim gibi görüntü atlama yapar.
Çok iyi bir görüntü kalitesi bekleme bence. Yani yazıları falan biraz zor okursun.

MSN olayını anlamadım. Program için diyorsan bende bu tür programlar yok.
Zaten ekran kartına göre değişiyor bunlar...

Yazmak istediklerini Foruma yazarsan daha iyi olur...

Başka sormak istediğin şeyler varsa çekinmeden buradan sorabilirsin.
Ben ve diğer arkadaşlar elimizden geldiği kadarı ile yardımcı olmaya çalışırız...