Win 98 kurmak için f disk ve format nasıl atılır

Başlatan er-de, 29 Eylül 2006, 22:11:26

er-de

Selam Arkadaşlar!
Laboratuvarda 10 tane Celeron 267MHz,  ram:128MHz,  Hardiskleri(10GHz,20GHz,30GHz) hepsinde karkı boyutlarda.Bunlarda windows XP Pro yüklü. Dolayısayla 5 dakika bilgisayar açılırken, 5 dakika uygulama programları açılıncaya kadar, 5 dakika bilgisayarı kapatırken bekle derken laboratuvar uygulama saatinin yarısı bitiyor.Ben bu bilgisayarlara WIN 98 kurmak istiyorum.Win 98 Açılış disketi ile ben bu bilgisayarlara f disk ve format atabilirmiyim?
F disk yaptığım zaman Boyutları büyük harddisklerde (30GHz,40GHz)sorun çıkarmı?
veya buları yapacak bir program önerebilirmisiniz. Partiton Magic diye bir program varmış?
Harddiskleri 2 ye böleceğim biri yedek dosyası olacak.
Yardımlarınız için Şimdiden teşekürler. Saygılar.
NOT:Win XP kurarken fdisk,format hesini hallediyordum.

mytap

Merhaba

Fdisk atabilmen için öncelikle XP nin hangi komplement üzerine kurulu olduğunu iyi bilmen gerek. HDD Fat32 ile biçimlendirilmiş ise işin kolay. NTFS ile ise birazdaha karmaşık. Bunu önce bi öğrenirseniz ben yardımcı olabilirim. MS-DOS tan yani sizin tabiriniz ile win98 açılış disketi ile format atabilir ve HDD yi 2 ye hatta daha fazla sürücü haline dönüştürebilirsiniz. Ama bu sistemde dikkat etmeniz gereken önce PC lerdeki önemli dosyalarınızı yedek almanızdır. Partiton  Magic 'i bence Pc lere hiç bulaştırma. Ben bikere kullanmıştım pek hoşuma gitmedi. Zaten HDD lerin 40 GB mış MS-DOS da işi halledebilirsin.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

akkoyunlu74

Web Page Name

linki verdiğim dosyayı okursanız meseleyi çözersiniz. Ama mytap Hocamın sorusu önemli. Dosya sistemi ntfs ise fdisk te hiçbirşey göremezsin. Bu sorunu çözmek için xp cd siyle kuruluma başlayıp dosya sistemini fat32 'ye çevirip sonra 98 'i kuruyordum. Bilgisayar sayısı çok olduğu için bu yöntem hayli zaman alır, daha pratik yolu varsa bilmiyorum.
Birde tüm özellikleri aynı olan bilgisayarları guruplara ayırıp sadece birini kurduktan sonra oluşturacağın imaj cd leri ile eş özellikteki diğer bilgisayarlara da kurulumu zahmetsizce yapabilirsin. Kolay gelsin

mytap

Merhaba akkoyunlu74

NTFS yi MS-DOSda görebilirsin. Şu fdiskte hatırla, silde dos olmayan bölümü sil var işte orası NTFS dir. Ordan silip tekrar yapılandırabilirsin. Geri kalanıda halledersin. Ama tek bi şart ile HDD 40 GB tan fazla olmamak koşuluyla..

Benden sana bir püf noktası.. Zamandan tasarruf

iyi çalışmalar...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

er-de

mytab hocam yardımların için sağol.Ben bu işi pazartesi haledeceğim.Şimdiden sizin gibi tecrübeli kişilerden yardım almak.
Dediğim gibi bilgisayarlarda şu haliyle Win XP FAT32 dosya sistemi var.
Hocam benim anlamadığım bilgisayarlarda NTFS veya FAT32 dosya
sistemi olsun, sonuçta biz bunara f disk yapıp format atacağız.
Önceden hangisinin kurulu olduğu önemli mi?
Not:Yanlış anlamayın bilgisayar donanımım az.

mytap

Bunu anlatam işin uzun bi yazı yazmam gerek. Ama şöyle bi örnekle anlatabilirim sanırım. Bilgisayarda eskiden işletim sistemi olarak MS-DOS kipi vardı buda bir işletim sistemiydi. (Şu açılışda siyah ekran) Sonra zamanla bunun üzerine Windows dediğimiz yazılım girerek görsel bi işletim sistemi kuruldu. Şimdi bu win3.1 win95 win98 winme bunlar hep bu MS-dos kipinden yararlanmakta. Fakat teknoloji ve elektronik gelişmesi ile NT dediğimiz sistem yani ms-dos gibi bir ortam yaratıldı. TAbi bunun içinde artık uyum söz konusu olmadı yani win98 NT de çalışmaz. Konunun detaylarına inemiyorum yazmak biraz zor geliyor. Yani birde şuvar fdisk programı geliştiğinde henüz 100mb hddler vardı piyasada onun komplementine uygun bi yazılım geliştirdiler. Yani NTFS bu yazılıma tamamen yabancı görmüyor o sektörü MS-Dos olmayan bölüm olarak görür. Ve artık 40gb tan fazlasını ya görmüyor yada kısmen görüyor.

Şimdi msj gördüm ve Fat32 iyi işin birazdaha kolay. Yine görüşmek üzere

akkoyunlu74

Tamamdır mytap Hocam. Benim yanıldığım nokta fat32 'yi kullandığım dönemlerde linux ü yüklediğim alanı göremiyor olmamdı. Söylediğin doğru.

byka

partition magic 7.0 veya 80 ile kurulu sistemi format atmadan istedigniz kadar bölebilir.... fat32 den ntfs ntfs den fat 32 ye dönüştürebilirisin..... hiç bir bilgi kaybı olmadan format atma geregi kalmadan güvenle kullanabilirsin

hatta partitionmagic ile gelen bootmagic ilede aynı bilgisayara istedigin kadar farklı işletim sistemleride kurabilrisin ve pc acılısta sana sorar hangisi ile baslamak istersen onu seçsersin

powerquest in partition magic programına her zaman güvendim 5-6 yıldır da kullanıyorum.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

er-de

Selam byka hocam!
Bilgisayarlarda şu anda win XP yüklü.
Partition magic 7.0 programını kuracağım.(Senin anlattıkların bu paket içinde bir bütün galiba)
Bu program ile istediğimi yapabilecem.
Sadece şu anda Darddisk tek sadece (C) var.
Kurduğum partition magic 7.0 ile kurulu olan win XP yi kaldırabileceğim
Harddiski tamamen silebileceğim,harddiski 2'ye bölebileceğim,format atabileceğim sonra yeniden C'ye Win 98 işletim sistemini kurabileceğim.
Doğrumudur?
Bilgisayarı ilk kuracağız harddisk temiz
bunun içinde yukarıdakiler geçerlimidir?

byka

evt er-de

c yi format atmadan da 2 ye bolebilrisin ve bu boldugun 2. bolume boot magic yardımı ile win 98 ide kurabilirsin

fakat c yi bolmeden sadece eski xp yi  tamamen kaldırmak için xp nin kendi cd sini kullanabilrisin acılısı xp cd si ile yaparak sanırım bunu biliyorsun
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

er-de

ms-dos da fdisk ve format atarken öğrenesiye kadar diyelim bir yanlışlık oldu 2 veya 3 kere denedik hardisde bozulma gibi bir şey olabilirmi?
sonunda doğru f disk ve format attık bu sefer ne win 98 nede winxp
kurulabiliyor.çocuğun biride biosu default ayarlarına getirdi bundan
olabilirmi.ms-dos da düzgün bir şekilde format atıyorum sorun yok
win 98 de giriş yapıyor system hataları gibi bir şey xp dede
2 kot hatası veriyor onuda kurmuyor hard diski uçurdukmu acaba

mytap

Fdisk çok aşırı olmayacak şekilde fdisk atmak HDD ye fazla bi zarar getirmez. Önceden Xp kurulu ise izleyeceğin yolları yazıyorum. Yukarda da bahsetmiştim.

1.Win98 CD sini tak sistemi Ms-Dos da CD-Rom desteği ile başlat
2.Dos Çalıştıktan sonra Fdiski çalıştır.
a-) Sürücülerin hepsini sil.
b-) Sil menüsünün içinde Dos olmayan bölüm var orayıda silmeyi unutma
c-) Etkin bölümü atamada C: sürücünü etkin yap
d-) Fdiskten Çık

3-Makineyi reset çek tekrar Ms-Dosu CD-Rom desteği ile başlat
4-Dos çalıştıktan sonra CD ye gir. Win98 klasörü içine gir ordan C sürücüne format çekebilirsin. Ama Quke format yani hızlı format çekemezsin. Normal format çek. Bitince Windows98 in kurunu başlatabilirsin.

iyi çalışmalar.........

byka

ee-de hdd data kablon 40 pin 40 damarlımı? yoksa 40 pin 80 damarlımı?

eger pcler cok eski model ise
40 pin 80 damar kablo kullanmana gerek yok

(yani hdd ler udma 33 den yukarı destek vermiyorsa 80 damar data kablo kullanma )
birde hem 98 i hemde xp yi cd den değilde hdd den kur(orjinal cd leri hdd e ornegin d ye kopyala dos kurulum sırasında buraya gir burdan kuru calsıtır)
cd den okurken genelde bir eksik oluyor

er-de

bilgileriniz için teşekür ederim
peki ben win xp pro yerine
win xp home education kursam
ram kazancım olurmu?(ramın kullanım alanında biraz küçülme olurmu)

byka

pro varken home asla kurma
git bir tane daha ram al  :P