Altera

Başlatan AHDL, 06 Ekim 2006, 02:37:43

AHDL

Merhaba Arkadaslar,

bu forum´da sadece Xilinx üretimi FPGA ve CPLD´lerden söz ediliyor.

Altera Firmasida FPGA ve CPLD üretiyor, ve bunlarda hiz ve donanim konusunda digerlerinden geride kalmiyorlar. Uygun Fiyatlar´ida bir baska özellik.

www.altera.com

mp3dragon

bakkallarda bulunabiliyor mu?
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

xilinxler bakkalda varmıki :)

byka

sadece büyük marketler ve seçkin magazalarda bulabilirisiniz :P
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mp3dragon

şaka bir yana,
genel olarak düşüncem piyasada parakende olarak bulunması zor, imkansız veya parti mal diye geçen bir üreticinin belli bir ürün için getirdiği ve devamı bulunamayan bulunsa bile çok yüksek adetler ve rakamlarla tedarik edilebilen malzemelerden uzak durmaktır. Çünkü artık çoğu malzemeyi alıp kullanmak için önce çeşitli araçlarını öğrenmesi ciddi zaman ve emek gerektirmekte. Sürekliliği olmayan veya bulunamayan (yakın zamanda piyasadan silinmesi de muhtemel) bir malzeme için bilgi yatırımı yapmak zaman ve emek kaybı.

Ancak iki istisnai durum söz konusu

Bunlardan biri ARM serisi MCU lar, diğeri FPGA ve CPLD türü elemanlar.
Eğer tahminim doğru çıkarsa yakın zamanda (bir kaç yıl) içerisinde piyasanın hakimi olacak ürünler gibi duruyorlar.

yani şu an iki grupta sıraladığım bu ürünleri kullanmayı öğrenirsek ilerisi için iyi bir yatırım yapmış oluruz gibi.
Haydi hayırlısı inşallah yanılmam.

byka

katılıyorum

cok uzak değil 1995 1996 larda pic ile ilgili dokuman bile bulmak zor iken şimdi her yerde var

ve bunu yerini fpga ve arm lar alacak bencede belkide baska bir seyler daha cıkacak.....

ama canım ülkemde firmaların bedava verdigi kitleri bile para ile satın almak zorunda kalmak insanı deli ediyor .......
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

diot

Yav herkes FPGA lar hakkında bişiler yazıyor. Fakan benim gibi kara cahillere yönelik bişi yazan yok.

Mesela nerden başlıyacaz.
Hangi eğitim setini alacaz.
Hangi Türkçe kaynaklar var.
Hangi programları kullanmamız gerekir.
Vs. Vs...
Kimsede çıkıp kardeşim Türkiyede en çok bulunan FPGA şu dur eğitim seti budur. 0'dan başlayacaklar şu yollardan geçmelidir diye bir açıklayıcı makale yazmadı.

Öfff. öf nasıl öğrenecez bu işi.. :(

mp3dragon

AHDL

@ Dragon:

>>şaka bir yana,
>>genel olarak düşüncem piyasada parakende olarak bulunması zor, >>imkansız veya parti mal diye geçen bir üreticinin belli bir ürün için >>getirdiği ve devamı bulunamayan bulunsa bile çok yüksek adetler ve >>rakamlarla tedarik edilebilen malzemelerden uzak durmaktır. Çünkü >>artık çoğu malzemeyi alıp kullanmak için önce çeşitli araçlarını >>öğrenmesi ciddi zaman ve emek gerektirmekte. Sürekliliği olmayan >>veya bulunamayan (yakın zamanda piyasadan silinmesi de muhtemel) >>bir malzeme için bilgi yatırımı yapmak zaman ve emek kaybı.

1. Sözkonu olan ürünler ALTERA gibi büyük bir Firmanın malı olunca bu ürünlerin devamı gelmiyecek korkusunun olması gereksiz.

2. Biz burda FPGA ve CPLD´lerden konusuyoruz. Buda demek oluyorki, siz tasarladıgınız dijital dizaynı piyasada bulunan diger FPGA´lara veya yeni cıkacak olan FPGA´lara yükleyebilirisniz. Yatırım kaybınız olmaz!

3. FPGA programlamak icin ögreneceginiz diller öyle görülüyorki cok uzun bir süre daha dünyada kullanılacaga benziyor. Bu konudada yanlıs bilgi yatırımı yapip zaman ve emek kaybı yaptigınızı hic sanmıyorum, tam aksine gelecegi parlak bir konuya yatırım yapıyorsunuz derim.

Kolay gelsin!

aYe

Selam,

AHDL hocam bu Altera FPGA'ları nerden kaça alırız?

Mesela bana EP2C20Q240C6 için acilen 10K fiyat ve numune lazım, nasıl temin ederim?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

@AHDL,

Lütfen mesajımın tamamını okumadan eleştiri yapmayın.

bir firmanın büyük olması onun Türkiyede yaygın olacağı anlamına gelmez tamamen buradaki toptancı ve dist. insafına kalmış durumdasınız. Örnek mi ? Maxim ve Analog firmalarıda büyük firmalar ama piyasadaki ürün çeşidine bir bakın. Hatta Atmel Microchipin rakibi ama bu yurtdışı için geçerli, TR de hiç bir desteği yok.

AHDL

@tatlisukurnazi

1 ila 3 Parca icin örnek fiyatlar:

EP1C6 144 Pin/TQFP     19,50 Euro
EP2C5 144 Pin/TQFP     17,50 Euro

+ Kargo ve vergi ücretleri

Ismarlanan ürün sayisina göre indirim yapilir.
Bunlar örnek fiyatlar. Detayli bilgi icin kontakt@vural-elektronik.com ile irtibata gecmeniz rica edilir.

AHDL

@ mp3dragon

Elestirme amaclı değil, bilgilendirme amaclı olarka cevap yazmıstım.
Eger bizler´de gelecekte hak ettigimiz yere ulasmak istiyorsak, teknolojiyi takip etmemiz gerekir. Bunun icinde eskiden var olan en önemli Faktör olarak gözüken mesafe faktörü yeni ulasım teknolojisi sayesinde ortadan kalkmıstır.
Bir ürün yanı basımızdakı markette satılmiyorsa, ve biz buna ragmen ileri teknolojiyi kullanan ülkeler arasında kalmak ve gelismek istiyorsak, kargo sirketlerinin ve Internetin sundugu imkanlardanda faydalanmamiz gerekir.