Renesas işlemci programlayıcısı ve kod yazım editörü

Başlatan KORHAN, 13 Ekim 2006, 22:53:25

aYe

Açıkcası güvenilirlik dışında M16C'nin pek bir cazibesi yok diyebilirim.

Pic24 seriside neredeyse M16C ile aynı hale gelmiş.

100 pin entegrenin 32K olanı da 1M olanı da var.

Eskiden bu yönlerden de cazipti ama artık pek espirisi kalmadı.

İçinde 2Gb hafıza 512K ram olan ARM'lar da çıktı 1cm2 de pc satıyor adamlar ama pcb'sini bile yaptıramıyoruz ki neye yarar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Bir çipin normal, endüstriyel yada askeri standart oluşu çalışma sıcaklığı haricindeki parametrelerinde etkili mi?

Çalışma sıcaklığına besleme voltajına dikkat edilmiş bir devre sapıtırsa gürültü yüzünden sapıtır.

Denemesi bedava. Bir kaç firmanın denetleyicisi ile aynı fonksiyona sahip devreler yapıp hepsini ayn şartlarda gürültüye maruz bırakın. İçlerinden birisi diğerlerine göre gürültüye daha bağışıklı çıkacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KORHAN

Arkadaşlar konuyu mümkün olduğunca dağıtmadan ve alakasız yerlere çekmeden mesajlarımızı amaca uygun olarak yazarsak bu hepimizin menfaatine olur, ülkemiz insanlarının kazanır düşüncesindeyim.Birileri bakıyorum bir şeyleri kızartıyor-yakıyor öbürüde öyle olmaz tavası gider falan muhabbetleri yapıyor.Burası aşçılık üzerine bir site değil.Neyse bende konuyu dağıtmadan toparlayarak mesajımı bildireyim.

Bize Renesas işlemciler iyi olarak gözterildiğinden birileri bunları met ettiğinden biz bu konu ile ilgili araştırmalar yapalım dedik.Ben nerden bileyim siz söylemeden ve açıklamadan ARM işlemcilerin daha iyi olduklarını.İyiki bizi uyarma gereği hissettiniz.ARM işlemcilerinin fiyatlarında,başlangıç için az adetli ücretli numune temin edip öğrenilmelerinde, Editör program ve C/C++ derleyicilerinin bulunmalarında ve bunların lisans sorunlarının çözülüp kullnılabilmelerinde
sorun yaşanmıyorsa ve tabiki teknik özellikleri Renesasa göre üstünse bence bu işlemcileri öğrenmek ve bunları kullanmak daha mantıklı.

KORHAN

tatlısukurnazı

bu arm bildiğim kadarıyla işlemci mimarisi üreten ve geliştiren ve bu çalışmalarını isteyen firmalara satan bir arge firması.yani arm tabanlı işlemci satan bir çok firma var bu doğrumudur.arm bu yönden diğer işlemci üreten firmalardan farklı bir duruma sahip.genelde hangi marka üzerinden arm 32 bit işlemcilerin kullanılmasını önerebilirsiniz yada firma fark etmezmi.birde siz arm işlemciyi iyi bir şekilde kullanabiliyor olup sırf işlemci kılıf tipinin FT,BGA,PQ kılıflarında olmasından dolayımı bir zorluk yaşanabileceğini kastetmek istediniz.bu bizim açımızdan pek sorun olmuyorda o yüzden merak ettim.yani kılıf ne tipte olursa olsun onun montajının çevre elemanlarıyla birlikte (smd direnç,kondansatör,filtre bobin-regüle besleme devresi,kristal gibi elemanlar)montajı yapılıp tasarlanacak ana karta takılabilecek normal işlemci gibi pin-soketli hali hazırlanabiliyor.siz işlemcinin kullanılmasından ve editör,C/C++ derleyicilerinin orjinal hallilerinin bulunması ve onlarında kullanılabiliyor olamlarından haber verin gerisi kolay.

byka

arm için gerekli olabilecek c c++ iar ve croswork compiler ları site de vermiştim.baska yazılımlarda var elbette bu ikisi en cok konusulan aranan lar

bir cok yurtdısı boardlarda da arm üzerine fazlasi ile ilgi oldugu için yazılım konusunda zayıflık yok denebilir.

bga kılıflı ürün cıkarma' nın maliyetlerini genel olarak düşünürseniz fazla pahalı.En mantıklısı PQFP TQFP kılıf olanlar.malumunuz :P
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php