fiber optik sensörler?

Başlatan burak1987, 30 Ekim 2006, 19:37:51

burak1987

arkadaşlar merhaba okulda fiberoptik sensörlerle ilgili bir araştırma ödevi aldım. birkaç birşeyler buldum ama genellikle fiberoptik kablolarla ilgili birde ben bu konunun sunumu yaparken uygulamalı bir devre'ylen anlatmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz acaba!!

İlginize şimdiden teşekkürler

stlg

Sevgili burak1987

Asagıdaki uygulama bunun en basit anlatım şeklidir herhalde bu iki devre arasına fiber optik kablo baglanmalı kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

burak1987

öncelikle vaktini ayırıp cevap yazdığın için teşekkür ederim. verdiğin devrelerin arasına fiberoptik kablo bağlayarak yap demişsin fakat ben fiberoptik SENSÖR'leri incelemeyi sormuştum bu konuda yardımcı olursan çok sevinirim.

picusta

fiber optik sensörler sonuçta optik sensörlerdir: foto diyot, fototransistör.
Belki özellikleri bant genisliklerinin büyük olmasi (yüksek frekanslarda çalisabiliyor). Bunun disinda bi özellikleri oldugunu sanmiyorum.
Forumda fiber optik malzeme yapan bir yerde çalisan varmi bilmiyorum. Bir de google'i dene istersen.

z

Motorlarin pozisyonunu olcmek icin kullanilan fiber optik tekniginimi soruyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

burak1987

Alıntı yapılan: "bunalmis"Motorlarin pozisyonunu olcmek icin kullanilan fiber optik tekniginimi soruyorsun?

valla konu fiber optik proximity sensor araştırdığımda ldr tarzı bi sensör ama tam olarak ne olduğunu bulmuş değilim.

stlg

Sevgili kardesim

Senin istedigin endustrıyel alanda kullanılan karsılıklı fotosellerin uclarına fiber optik kablo baglanarak erişimi zor olan nesneleri denetleme işindemi kullanılıyor

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.