Anolag Ampermetre Yapmak yada Kullanmak

Başlatan esco, 12 Kasım 2006, 01:02:53

esco

Arkadaşlar Ampermetre devreye seri bağlanır. Ve Çok az bir iç direnci olur. Ampermetre bu direnc üzerinde düşen gerilim ile çalışarak ibresinde bize amper değeri gösterir.

şimdi benim elimde bobinli analog bir ibre var bunu ampermetre olrak kullanmak istiyorum. Sizce nasıl bir bağlantı yapmalıyım ?

z

Alete mili ampermetreyi seri bagla ve atiyorum 1K gibi trimpot uzerinden 1 kac volt verip trimpotu ayarlayarak max sapmaya neden olan akimi olceceksin.

Diyelimki I mA cikti.

Olcebiliyorsan aletin bobin direncini olcecek, olcemiyorsan, max sapmada uclarinda dusen gerilimi olcup R yi (icdirenci) hesaplayacaksin.

Lab isimiz tamam, simdi hesap kismina geldik.

Bobine oyle bir R1 direnci paralel baglayacagiz ki;

Imax akimi bu paralel duzenege girdiginde bobinden I mA aksin.

Bunu da artik hesaplarsin.

R1 degerini hesaplar ve bu degerde direnci ibreli alete paralel baglarsan
Imax olarak kabul ettigin akim ibrede max sapmaya neden olur.

Daha sonra 0 Imax araliginda akim akitarak aleti kalibre edersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esco

Cevabınız için teşekkür ederim çok basit bir uygulama fakat ilk defa yaptığım için bazı şeylerden emin olmak istiyorum. Parelel R dirençi bağlayacağız ve ana akım onun üzerinden geçecek. tamam hesapladık Fakat  atıyorum ampermete ile 5 amper gibi değerler ölçecez direnç yüksek watlı olmalı değilmi?

Asıl soru şu buraya direç yerine bir bobin kullansak bobin devreye şok etkisi yaparmı?

z

Döner ibreli aletler genelde DC ve yüksek ataletli olduklarından (sizdekinin de öyle olduğunu varsayıyorum) endüktansın olumsuz etkisi olmaz.

Ölçümü kısa sürede yapıp bitirmeyecekseniz, R1 ısınıp değer değiştireceğinden ölçüm hatasına neden olabilir.

Bu nedenle hesaplanan değerden daha  güçlü ve soğutucuya bağlı güç dirençleri kullanmak gerekebilir.

murbay

Yüksek akımlarda paralel direnç yerine paralel iletken veye crom-nikel tel kullanabilirsin. Hassas bir LCR METRE kullanarak crom-nikel telden şönt direnç yapabilirsin. Bobin kullanmak pek mantıklı değil...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

aster

genelde sönt direnç dediğimiz malzemeler kullanırız bu tür yerlerde
analog ölçü aleti varsa yakınlarınızda inceleyin derim

z

Burada direnç malzemesini (sont telini)  bobin gibi sarıp boyu kısaltabilirsiniz demek istedim.

Oluşan bobin DC yada düşük frekanslarda sorun çıkartmaz.

esco

Arakadaşlar cevaplar ve ilgiliniz için teşekkür ederim. Elimde eski bir ampermetre var ibreli onu inceledim ibreyi hareket ettiren bakırsargı kalın ve paralel direnç yok. İbre doğrudan kendi bobinindeki oluşan manyetizmadan dolayı sapmaya yapıyor.

Elimdeki gösterge ise mutlaka paralel direnç bağlanması gereken bir model piyasada bunlar var şu anda bu gösterge ile max 15 voltta yine maximum 5 amper ölçmek istiyorum. Aslınd aolay Ohm kanunundan ibaret fakak gösterge bobini çok küçük bir gerilimde hareket ediyor ve elimde ki ölçü aletleri o gerilimi ölçmüyor. iç dirençi yaklaşık 11 ohm olarak görünüyor...

Piyasadaki en küçük taş direnç omajı nedir acaba? Standart olarak bulabileceğim taş dirençler ile olurmu bu iş sizce..? göstergenin bobin devresi ne bir trimpot koyarakta kalibrasyon yaparız...

murbay

Elinizdeki ölçü aletinin kaç mV'ta maximum sapma yaptığını söylerseniz hesap yapabiliriz. Sanırım en yüksek ölçeceğiniz değer 15V ta 5A
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

esco

alet 75 mv ta tam sapma yapıyor (0,075 volt) max değerler dediğiniz gibidir.

z

11 ohm ve 75mV dan yaklasik 7mA akim hesaplanir.

5A yaninda ihmal edilebilir.

5A de 75mV gerilim dusumu icin 15mOhm gereklidir.

11 ohmluk olcu aletine seri 10 ohm trimpot baglar buna da 20mOhm sont baglarsan 5A ampermetre yapmis olursun. 10 ohm trimpotu ayarlayarak gerekli kalibrasyonu yaparsin.

15V degerinin soruyla hic bir alakasi yok.

esco

Peki hocam sorulamı acemiliğime verin...

parça satan dükkandan 20mohm şönt istiyorum desem öyle bir şey varmıdır piyasada. yoksa tel alıp sarmalımıyım. tel sarsamda 20 mohm değerini elimde ki digital ölçü aletim ölçmez.  :cry:

Ufacık bir ampetremtre sorun oldu. piyasada satılan watlı dirençlerin standart değerlerini bilen varmı? (1 ohm da aşağıları...)

z

Bir zamanlar bana da lazim olmuştu. Sitede "sont" "yuksek degerli akim olcmek" gibi anahtarlarla arama yaparsan metre ile satilan sont telinin satildigi adreslere ulasirsin.

Belki 1 metreden kisa satmayabilirler. Bu telin metresinin direnc degeri bellidir hesap kitapla istedigin boyda keser ve kullanirsin.

20 mili ohm direnc uretiliyor fakat ic piyasada bulabilirmisin bilmiyorum.

En onemlisi de sont teli, icinden gecen akimla isinsa bile direnc degeri fazla degismez. Bu nedenle uygulamanda klasik guc direnci değil sont telinden yapilmis direnc kullanman gerekir.

kirli heri

0,02 ohm olarak bulabilirsiniz
0,01 den 1ohm a kadar bol ara değer var piyasada

z