matlab de grafik

Başlatan AS3434, 15 Kasım 2006, 15:46:39

AS3434

MErhabalar.Siteye yeni üye oldum son çaremde burası açıkçası:).Matlab dersinden bi ödev verildi fakat kalem bile oynatamıyom (hocamızın bize verdiği bilgilerden yeteri kadar yararlanamıyorum belkide).Size bi soru sormak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim:
Merkezi tarafınızdan belirlenecek olan ve merkez noktasından x,y düzlemi ile kesilmiş ayrıca yarıçapıda tarafınızca belirlenecek olan yarım kürenin yüzey koordinatlarını belirleyen programın yazılması;
istenenler:
1.programın hazırlanması
2.grafiğinin oluşturulması
3.koordinatların belirlenmesi.
hocamız mesgrid ile yüzeyini bölmemizide istiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim

picusta

Daha önce 3 boyutlu janjanli grafik çizmedim.
Fakat kullanabilecegin komutlar:
meshgrid
surf
contourf
plot3d

Nasil kullanildigini ögrenmek için matlabda
help "komut"
yazacaksin
örnekler http://www2.ohlone.edu/people2/bbradshaw/matlab/comparinggraphs.html

Gerçi hoca size fonksyonlari vermistir.
Programin geri kalani koordinat,yari çap sormak belki biraz hesap.

AS3434

o komutları kullandık öğrendik ama "küre"yi oluşturamadım kaldıki onu düzlemle nasıl 2'ye böleceğimi bilemiyorum açıkçası.Dün aklıma integralle çözüm geldi fakat o da çok karışık olur gibi geliyor.Birde matlab de sphere komutunu yazdığımda hazr olarak grafik ekranında çizilmiş bir küre çıkıyor zaten fakat ben bunun üstünde nasıl işlem yapacağımı pek kestiremedim.anlıyacağınız kafam epey karışık :)

Ziya

Matlab x^2+y^2+z^2=r^2 fonksiyonunu z büyük 0 için çizebiliyor mu?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

muguroz

bunu yapmak için x i ve y yi tanımlamalısın

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.