Transformatörsüz Adaptör

Başlatan ibrsel, 22 Kasım 2006, 18:41:57

ibrsel

Transformatörsüz Adaptör  

Bu devrede C1 kondansatörü Transformatör vazifesi görür. C1 kondansatörü ile şebeke gerilimini istenilen değer düşürülür. D1 ve D2 diyotları ilr doğrultulur ve C2 kondansatörü ile filtre edilir. Bu tür besleme devrelerinde besleme gerilim , yapılan cihazın metal kısmından yalıtılmalıdır.Kondansatörün gerilim en az şebeke gerilimi kadar olmalıdır. Kondansatör şebeke gerilimi ile şarj olacagından dikkatli olunması gerekir. İşiniz bittiğinde kondansatörü ya yükle boşaltın yada uçlarını kısa devre yapın.

http://www.teknobirlik.com

Analyzer

Selam,

İyi de akım? Sadece 12V elde etmekle bitse..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ibrsel

Evet hocam,fazla akım kullanılacaksa tabiki bu devre yetersiz kalacaktır..O zaman devreye trafo girer..Ama fazla akım çekmeyecekseniz,devrenizin hem boyutlarının küçük olması(trafo olmadığı için) hemde maliyeti biraz daha ucuzlatması için kullanılabilir..Tabi 220V riski gözardı edilmemeli..Devreye temas halinde dikkatli olunmalı  :?

Ziya

Eski Arçelik çamaşır makinalarında da trafo veya kondansatör yerine yaklaşık 15K taş (gücünü hatırlayamadım) direnç kullanarak pic16c54'lü bir kartı beslemişler. Bu kart üzerindeki triyak 220 ile beslenen motoru sürüyor. Tahmin ediyorum 50 mA kadar bir akım devre için yeterli olmuş.

Bir de kondansatör kullanarak (trafosuz) tv anten yükselticisi yapılmış. Bunun da açık halini görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam hem nötr ve hem de faz kısmında kondansatör vardı. Anten yükselticisi için yetecek akımı veriyordu herhalde.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Göktuğ

O kondansatorlu devre kapasitif bolme olarak geciyor sanırım.

ise

o sistemde topraklama yoksa  çok güzel çarpar.. yapılan sistem hiç hoş değil.. tvnin tunerini bozma ihtimali bile var

Cetinal

peki bu devrenin hesaplama formülü varmı
değişik V almak istediğimizde ?

burak_82

Akımı giriş direncinden hesaplayabilirsin. Kapasitif beslemede kapasitenin empedansı 1/wc ile hesaplanır. w=2*pi*f dir
f frekans pi=3.14