Touch Switch

Başlatan ibrsel, 22 Kasım 2006, 19:40:34

ibrsel

IC1:..........CD4011 CMOS IC
TR1:.........BC558 PNP Transistor - BC327
R1:...........10MOhm 1/4 W 
R2:...........10MOhm 1/4 W
R3:........... 1KOhm 1/4 W  
D1:........... Led red   
D2:...........1N4148 diode          
RL1:..........12V relay rated at 250 V / 2A

rree

Touch Switch   nedir?

timpati

kısaca dokunmatik anahtar.

örneğin parmağınla küçük bir yüzeye dokunuyorsun ve bu devre aracılığıyla herhangi bir cihazı açıp-kapatabiliyorsun.
why mr. anderson, why ?

osman_cesur

Logan

@ibrsel, bu touch switc mantığını biraz açabilir miyiz acaba?Yani tam olarak nasıl çalışır, hangi sistemler için uygundur?
İmza.

timpati

hassas sistemler için en azından bu devrenin uygun olmadığı söylenebilir. çünkü şemadaki devre, girişinden hemen hiç akım çekmeyecek kadar yüksek giriş empedanslı bir elemanı, bir CMOS kapı entegresini, kullanıyor.

"peki birkaç mikroamper kadar da olsa bu akımı (eşik gerilimini aşacak kadar gerilimden sağlanan) nereden buluyoruz?"

diye soracak olursanız, "havadan nem kapıyor" şeklinde yanıtlayabiliriz. bizler göremesek veya yalın bedenlerimizle algılayamasak da sağolsun teknolojimiz sayesinde şu an etrafımızı saran hava tam bir elektromanyetik çöplük biçiminde. radyo-TV dalgaları, özel iletişim frekansları... derken havada serbest dolaşan manyetik dalgayı insan bedeni de bir anten gibi emer ve üzerinde endüklenen gerilimi parmak ucundan bu ve benzeri devrelere aktarabilir.

devre bu haliyle her yerde ve her zaman çalışamaz çünkü yeterli seviyede gerilimin havadan alınabilmesi gerekli. dalga karmaşasının olmadığı yerde insan bedeninde türlü nedenlerle oluşan statik elektrik bile bu devreyi tetikleyebilir. dolayısıyla bazen dokunmaya gerek kalmadan da devre "ateşlenebilir". yani çok sağlıklı olduğu söylenemez; amatörce ilgilenilebilir.
why mr. anderson, why ?

m0bydick

hazır touch switch nerede bulabilirim acaba?
abajurun touch switch i bozuldu da.
yardım lazım bulamadım. :(

timpati

Alıntı yapılan: "m0bydick"hazır touch switch nerede bulabilirim acaba?
abajurun touch switch i bozuldu da.
yardım lazım bulamadım. :(

abajurlarda kullanılan devre genellikle entegreli olur. "japon tükrüğü" biçimindeyse tamir edemezsin. kendin yaparsan çok dikkatli olmalısın, çünkü her yerde 220V dolaşır. hazır devreleri kit satan elektronikçilerden bulabilirsin ama dediğim gibi maksimum güvenlik önleminin alındığından eminsen kullan, tam bilmiyorsan bir bilene bırak.

sendeki aç-kapa mı çalışıyordu, yoksa 3 kademeli falan mıydı?
why mr. anderson, why ?

m0bydick

3 kademeli. bir elektronikçiden yardım aldım. bir parçada sorun buldu. değiştirdi yakın bi bileşenle ama olmadı. :(
piyasada da bulamayacağımı söyledi ama...
kendim zaten altından kalkamayacağım için hiç girişmedim.

z

Alıntı YapTouch switc mantığını biraz açabilir miyiz acaba?Yani tam olarak nasıl çalışır, hangi sistemler için uygundur?

Semasi verilen devre icin konusursak;

Iki tane dokunmatik buton takiyorsunuz.  Butonlardan birisine dokununca role cekiyor diger butona dokununca role birakiyor.

Aralarinda kucuk bir aralik olan iki iletken yuzey buton olarak kullanilabilir.

Iletken yuzeylerden birisi sase olacak digeri ise buton ucu olarak kullanilacak.

Butonlardan birisi 6 numaraya, digeri de 8 numaraya baglanacak.

8 numara ile sase (7) arasina parmak degerse role cekiyor.
6 numara ile sase (7) arasina parmak degerye role birakiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

abajur devrelerinde ve bazı özel cihazlarda tek yüzeye herhangi bir şekilde temas yeterli olur ama bu tip devrelerin parazit kapma olasılığı daha fazladır, üstelik kendiniz yapacaksanız devrenizin ayrıntılı (gerekli önlemleri alınmış) olmaması durumunda hiç de ummadığınız olumsuz olaylarla karşılaşabilirsiniz.

sistemin her durumda çalıştığından ve parazitik etkilere karşı korunumlu olduğundan emin olmak için iki yüzeyi elle (parmakla) kısadevre (deri direnci kadar) edenleri tercih etmenizde yarar var.
why mr. anderson, why ?

kaganayanoglu

4011 yada bir opamp kullanılarak Touch Switch yapılabildiğini biliyorum. Fakat PIC lerle yapılabilirmi merak ediyorum.

acar

Elbette yapılır.12f serisi pic'ler kullanılabilir.yazılım bilginiz ile dokunma süresini ayarlarsanız pararizlerdende büyük ölçüde kurtulabilirsiniz...

kaganayanoglu

Bu konuda daha önce çalıştınız mı? 12f675 kullanarak yapmak isterim ama dediğiniz gibi parazit sorunu olduğu forumda başka bir başlıkta söylenmiş. Nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz acaba?

acar

Söylemim biraz iddalı oldu.(Butonlu uygulamalarım var.)
Fakat PIC lerle yapılabilirmi merak ediyorum sorunuza
http://www.talkingelectronics.com/projects/Touch%20Switch/TouchSwitch.html
belki cevap olabilir...