Touch Switch

Başlatan ibrsel, 22 Kasım 2006, 19:40:34

Maxim

12F675 yada 12f629 falan
bunlar çok eski işlemciler

ayrıca günümüzde dokunmatik demek akıllı cep telefonu ekranına dokunmak gibi bir mantık içeriyor.
öyle havadan nem kapmak değilde gerçekten işin içinde mantıklı şeyler var.

buna capacitive sensing demişler (CPS modul) (mTOUCH)
işlemci 8 bacaklı olsun derseniz 12f1822 ye bakın, onda cps var

hasankara

https://www.picproje.org/index.php/topic,47719.msg355713.html burada 3. yorumda basit ve işe yarayan bir algoritma paylaşmıştım. standart i/o bir pin i olan her denetleyici ile yapılabilecek bir iş bu aslında. parazitten çok etkilendiği söylenemez, yeteri kadar kararlı. basit bir deneme yapmıştım ve güzel çalışıyor. biraz deneme yanılma ile, değerleri uygulamaya göre belirlemek gerekiyor.

microchip in capacitive touch sensing modülünün biraz gerisinde kalıyor.

kaganayanoglu

Merhaba hasan bey,
Verdiğiniz linke baktım. acaba bunu hangi pic ile uyguladınız? Yada uyguladınız mı? Ben kod yazarken "pic basic pro" kullanıyorum. Kodu yapıştırdıktan sonra pic12f675'e göre derlemeye çalışınca bazı komutlarda hata veriyor. Yardım edermisiniz?

XX_CİHAN_XX

CVD (Capacitive Voltage Divider) metodu ile ADC modülü olan en basit PIC lerle bile oldukça hassas Capacitive Touch buton uygulamaları yapmanız mümkündür. Bununla ilgili microchip in birçok uygulama notu ve örnek kodları internette mevcuttur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.