Osilator beni ne kadar kandırıyor

Başlatan bunalmis, 25 Kasım 2006, 12:08:14

z

Elimizde spectrum analyser olmadığı durumlarda;

Osilatörümüzün üretmiş olduğu sinüs dalga sinyalin ne kadar saf bir sinüs olduğunu nasıl anlarım?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eagle_Tim

şöyle yapılabilir,

elinizdeki osilatörün ürettiği sinyalin peryot süresini bilmiyorum fakat basit bir  
biçimde ve profosyonel olmayan bir çözüm önerebilrim. kronometreli bir saatin içini açın ve kronometre kademesine getirin koronometre başlatma ve durdurma düğmesini küçük bir pic veya işlemci ile ilk pozitif alternans  başında tetikleyin ve bittiği anda kronometreye başlat düğmesini tekrar tetikleyerek stop işlemi yaptırın, böylece 1/2 Peryotluk bir süreyi ölçmüş olacaksınız..

ancak bunu söylerken şu noktalara da açıklık getirmek isterim.

-sinüsoidal sinyal öncelikle kare dalgaya çevirilmelidir çünki aksi halde işlemci tetklemeyi zamandında yapamaz ve ölçümde yanlışlık olur.

-sinyal işlemcinin 1 komut işleme ve kronometrenin 1 sayım hanesinden daha yüksek frekansta ise sinyalin önce bölünmesi gereklidir..

- bunlar yapılsa dahi yinede tam bir ölçüm mümkün olmayabilir, kronometreden veya işlemciden kaynaklanan küçük sapmalar kronometre hanesinde görünmezler..
Software and Hardware Design...

Prof.EleCTroN

@Eagle_Tim
Bence öyle olmaz. Osilatörün peryodu değil sinüs dalganın saflığı soruluyor.
Edit:Bende nicki yanlış algılamışım düzelttim.

Eagle_Tim

ben peryot süresi olarak algıladım.. yanlış algılamadan kanaklandı ozaman  :D

Analyzer

Selam,

Bir periyodun integrali alınarak sonuç karşılaştırılabilir mi?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ise

sinyal peryotunun integrali, hıza göre farklı sonuçlar verir.
dac ile sinus dalga üretip 2 sinyali birbiri üzerine bindirip karşılaştırılmadan bu iki sinyalin saflığı ölçmemiz pek mümkün değil..  hızlı bir dac alıp 125mips 250 mips  gibi bu frekanslarda yüksek hızlı işlemcilerle sinyal üretmemiz olacaktır. geriye osiloskopla karşılaştırmak kalıyor. bünalmış hocam kullandığınız ti işlemciler sizin işinizi fazlasıyla görecektir.

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "ise"sinyal peryotunun integrali, hıza göre farklı sonuçlar verir.
dac ile sinus dalga üretip 2 sinyali birbiri üzerine bindirip karşılaştırılmadan bu iki sinyalin saflığı ölçmemiz pek mümkün değil..  hızlı bir dac alıp 125mips 250 mips  gibi bu frekanslarda yüksek hızlı işlemcilerle sinyal üretmemiz olacaktır. geriye osiloskopla karşılaştırmak kalıyor. bünalmış hocam kullandığınız ti işlemciler sizin işinizi fazlasıyla görecektir.
İlk önce ölçülecek işaretin frekansı bilinmeli ayrıca dac çıkışında dahi yüksek frekanslı bileşenler vardır. Bu yüzden karşılatırılacak sinyalin ne kadar saf olmasının istediği göz önüne alınarak o derece saf bir sinyal uygulamak gerekir. Filtreleme yapılsa dahi yinede harmonikler bir miktar olacaktır.

picusta

Elimizde Spectrum Analyser yoksa biz de yapariz :)
Video ADC kullaniriz 125 Ms/s.
Sonra Hamming sonra FFT. Sinüsün safligi oldugu gibi çikar.
PIC ile bile yapabilirz. Fakat yenileme hizi yüksek olacaksa daha hizli islemci kullanilabilir.

z

ADC çözünürlüğü ile harmoniklerin üst sınırı arasında bağıntı varmı?

ADC ile dönüşüm sonucunda sayılarımız gürültü içeriyorsa sonuç nasıl etkilenir?

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "picusta"Elimizde Spectrum Analyser yoksa biz de yapariz :)
PIC ile bile yapabilirz. Fakat yenileme hizi yüksek olacaksa daha hizli islemci kullanilabilir.
Güzel bir proje olurdu.

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "bunalmis"ADC çözünürlüğü ile harmoniklerin üst sınırı arasında bağıntı varmı?

ADC ile dönüşüm sonucunda sayılarımız gürültü içeriyorsa sonuç nasıl etkilenir?

ben ilk defasında konuyu yanlış anlamışım fakat sinaylin saflığını anlamak için adc doğru bir yöntem değil çünki parazit algılamada adcye güvenemezsiniz adc parazitin değerliği algılama seviyesinden küçük veya çevrim hızından hızlı gel gitler olduğunda bunu algılayamaz ve çevrimi görültüsüz yapar bunu bir ekrana yansıtacak olduğunuzda ise temiz bir sinyal görmeniz mümkün olabilir.. bu sinyali örneklemek yada tersini alıp karşılatırmakda bir çözüm değildir çünki tersini alıp karşılaştırsanız ne olur ki ? göürültü varsa tersinide alsanız sonuç sıfır olmaz mı yani sinyal yine temiz görünmez mi ?

bana kalırsa en sağlam yöntem bu iş için üretilen cihazlardan faydalanmak gibime geliyor.. yada profosyonel bir c++ veya vb programı yazar bilgisayarınız ekranını osilaskop gibi kullanırsınız portlar vasıtası ilede sinyali kare dalgaya çevirir bilgisayara girer ekranda görüntülersiniz. tabiki buda profosyonellik ve zaman isteyen bir durum..  :?

z

Osiloskop görüntüsüne bakarak sinüs sinyalin saf  olup olmadığını anlayamazsınız.

Ancak çok belirgin hatalar anlaşılır.

Eagle_Tim

evet doğru ama volt div ve time div kullanarak sinyali büyütülerek,uzatarak daha hassas parazitleride görebilme imkanımız olabilir bana kalırsa..

picusta

Alıntı yapılan: "Prof.EleCTroN"
Güzel bir proje olurdu.
Proje zaten var:
http://www.piclist.com/techref/microchip/fft/picspect.htm
Ben bu projeyi daha yüksek çözünürlüklü (ve daha hizli) MCU ile yapmak istiyorum (örnegin ADuc arkadasimiz olabilir).

Alıntı YapADC çözünürlüğü ile harmoniklerin üst sınırı arasında bağıntı varmı?
Arasinda baginti yok (bildigim kadari ile).
Alıntı YapADC ile dönüşüm sonucunda sayılarımız gürültü içeriyorsa sonuç nasıl etkilenir?
Quantification gürültüsünü matematiksel olarak modellemek zor. Bazi formüller bu gürültüye kalip verebilir.
ADC'nin hatasini bulmak için bazi çip üreticileri (Analog, Texas) filtre tasarimi için ufak programlari yazmislar. Bunlarla ADC çözünürlügünün filtreyi nasil etkiledigi görülebiliyor.
Ayrica Matlab'da digital filter design toolbox sayesinde, ADC çözünürlügü ve hesaplamadaki sayi formatinin nasil etkiledigi bulunabilir.

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "picusta"
Alıntı yapılan: "Prof.EleCTroN"
Güzel bir proje olurdu.
Proje zaten var:
http://www.piclist.com/techref/microchip/fft/picspect.htm
Ben bu projeyi daha yüksek çözünürlüklü (ve daha hizli) MCU ile yapmak istiyorum (örnegin ADuc arkadasimiz olabilir).
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
http://www.jandspromotions.com/philips2005/Winners/AR1731.htm böyle birşey mi yoksa 8)

Ama onun ADC si o kadar hızlı değil [125 MSPS] değil mi? o zaman MCU yerine hızlı bir ADC ve PC (zaten dsp ile ilgili birçok komut içinde vardır) daha iyi sonuç verebilir. Lab. daki DAQ kartını ben bir inceleyim :)