Gerçek dokunuşlar

Başlatan karabel, 25 Kasım 2006, 13:39:48

karabel

x-tol

Oldukça ilgi çekici.
Fakat insan bir süre sonra yorulacaktır.Sürekli ellerini hareke ettirdiği için.Bence daha değişik çözümler bulmalı.

birkan

Sürekli kullanımda bazı sıkıntılar olabilir ama multimedia uygulamalar için güzel işler çıkarılabilir.

burak_82

sanırım her pixelin üzerinde şeffaf bir anahtar var

trademy

benim merak ettiğim hadi bu ekranı dokunmatik yapmışlar.
peki bazı eski aterilerde bir tabanca var. sanırım ucunda ır led var. nasıl oluyorda televizyonun ekranına ateş edince hedefi vuruyor ekrandan bu bilgiyi ateri nasıl okuyor...

z

TV tüpünün yapısını incelerseniz görüntünün benek tabir edilen tek bir pixelin sağa doğru düzgün şekilde ilerlediği, sona vardığında, kararıp hızla bir alt satırın en sağ noktasına geçtiğini ve bu işi tüm ekran taranıncaya kadar yapıldığını farkedeceksiniz.

Bu durumda TV karşısındaki foto alıcı, benekle karşı karşıya geldiğinde ürettiği sinyal alınır alınmaz  CRT kontrol çipinin o anda taramakta olduğu ekran ramının adresine bakılırsa ekran üzerinde vurulan  pixelin koordinatı tespit edilir.

Zaten Lightpen özelliği olan CRTC çiplerinde tetik sinyali ile o an taranan ramın adresi otomatik olarak Light Pen registerine atılır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı Yapbenek tabir edilen tek bir pixelin sağa doğru düzgün şekilde

Pixelin ilerlemesi değilde elektron hüzmesinin ilerlemesi demem lazımdı. Yoksa pixeller yerinde duruyor. Hüzme yürüdüğü için pixele karşı gelen fosforu ışıldatıyor.

z

Bu bolumde edit olayi konmamis, yazdigim cevapdaki hatayi ancak yeni mesajla duzeltebiliyorum. Tarama soldan saga yapilir ve en saga gelindiginde benek karartilip bir alt satirin alt soluna saptirilir. Yukarida saga demisim.

kasif

Harika bir şey.

Yanlız monitör değil, yazılımlarda harika. Özellikle masaüstündeki resimlerin yerini boyutunu değiştiren özellik, bazen iki mouse olsa nasıl olur diye düşünürdüm, biri mouse, diğeri mousenin üzerinde track point veya track ball .....

DumrulBey

Merhaba,

Bu ekran SCADA uygulamalarında bence çok işe yarar. Özellikle acil durumlarda bir sistemi çok görevli yönetebilmek hayat kurtarır diye düşünüyorum. Ayrıca gösteri dünyasında bir çok işi daha rahat ve hızlı yaparsınız. Bu mouse yerine pen-tablet kullanmaya benziyor. Karikatür çizenler pen-tablet yeter elbet ama bu sistem herhalde üç boyutlu canlandırma (animation) işiyle uğraşanlar için bulunmaz fırsattır.

Düşünsenize uzayda yer çekimsiz bir ortamda böyle bir bilgisayarı kullanmak ne kolay olur. Zaten mouse yerinde durmaz üstelik kollar da fazla yorulmazdı. Yahu bu olay o kadar hoşum gitti ki forumu takip etmeyen arkadaşlarımla bu görüntüleri e-posta ile paylaşmayı kendime görev edindim nerdeyse...:)

Bu arada beni ziyarete gelenlere de gösteriyorum. Öyle ki her defasında kotamı, internetten göstermek için harcayacağıma ve beklememek uğruna görüntüleri FLV Editor ile izletiyorum. Basit ve güzel bir program, tavsiye ederim.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)