LCD modüller

Başlatan esco, 01 Aralık 2006, 23:31:47

esco

Merhaba arkadaşlar. 2x16 dotmatrix lcd ekranların. arka aydınlatmaları için ön direnç yerleri var. Şu an elimdeki 4 farklı firmaya ait lcd lerde hepsi R7 olarak adlandırılmış. 1R ile 10R arası hepsinde farklı değerde dirençler takılı. Bunundışında gene bu 4 farklı modelin hepsinde R8 - R9 - R10 - R11 direnç yerleri boş durumda. Bu yerleri bize opsiyon olarak sunmuşlar sanki. 1-2 datasheet e baktım bundan hiç bahsetmiyorlar...

Bu direnç yerleri nedir?

bkrtncr

Sordugun sorunun cevabini bilmiyorum ama ben datMatrix aydınlatmalari icin herzaman '+' kutbun onune bir diyot (1n4007 veya 1n4148 gibi) bagliyorum..
Isi kokten cozmus oluyorum..  :D
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

cuneytsezmis1

şu anda elimde 2x16 lcd var dediğin boş direnç yerleri R6 dışında yok.J1....J6 var.J3ü ve J4ü lehimlediğimde olay çözülüyor.2 yıldır bu şekilde yapıyorum hiç sorun yaşamadım.bu şekilde diyota da gerek kalmıyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "bkrtncr"Sordugun sorunun cevabini bilmiyorum ama ben datMatrix aydınlatmalari icin herzaman '+' kutbun onune bir diyot (1n4007 veya 1n4148 gibi) bagliyorum..
Isi kokten cozmus oluyorum..  :D

hocam bunu yapmanizin sebebi nedir acaba ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

esco

sanıyorum arkadaş voltaj düşürmek için diyot koyuyor...

Benim  gecen gün 4x20 lcd ekranım sebepsiz yere bozuldu. aydınlatmanın ön direnci yandı once sonra kendisi. Tek başıma gitmem diyerek yanın da 2 tanede pic götürdü öte tarafa : )

Bende korkar oldum artık yeni aldığım lcd lerden...

XX_CİHAN_XX

Evet lcd aydınlatmaları için diyot gerçekten iş görüyor.Direnç ile parlaklıkla oynaak için watt lı bir direnç kullanamk gerekir yoksa yanar.Yada pwm ile parlaklık kontrolu yapıcan ısı yok dert yok en temızı o ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eagle_Tim

evet 2 seri diyotla voltajı düşürmek en sağlıklı yöntem olarak görünüyor..
bende böyle kullanıyorum, bir problem yaşamadım ayrıca direnç boğlamak hem parlaklığı gözle görülür biçimde etkliyor hemde dirençler değerine bağlı olarak ısınıyor..
Software and Hardware Design...

bkrtncr

kusura bakma @teknikelektronikci sorunu daha yeni gordum ama nasil olsa benim verecegim cevabi arkadaslar benim yerime vermisler..
teşekkür ediyorum.. ;)
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...