uzunluk ölçme

Başlatan refik1, 29 Aralık 2006, 23:43:46

refik1

Arkadaşlar otomasyonda kullandığınız 50 100 metreyi olcebilen bir alet varmı
yada ipli pot benzeri bişi
lazer ölcüm aletleri var ama pahalı kaçar daha ekonomik bir çözüm ?

ben asnsörde kabinin konumunu ölçmek istiyorum

bu konuda fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.  

bu sitede epey bir asansörcü arkadaş var sanırım böyle bir sistem geliştirirsek ülkemizdeki asansörler daha konforlu çalışacak.

z

Asansor islerinden anlamam fakat aklima shaft encoder cozumu geliyor.

1. Shaft encoderin miline lasik bir tekerlerk takar ve tekerlegi dikey duran asansor raylarinda kabinle birlikte yurutursen asansorun konumunu ogrenebilirsin.

2. Bir diger yontem de eger kaydirma yapmiyorsa, kabini tasiyan celik halatin sarili oldugu tamburun pozisyonunu shaft encoder ile okursan kabin pozisyonu hesaplayabilirsin.

3. Bir diger cozum ise ivme olcer olabilir. Kabin icindeki ivmeyi olcersen hizi ve ardindan da pozisyonu ogrenebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

refik1

1.ve 2.  yöntemlerde kesin kaymalar oluşuyor
3 yöntem ise bu bilginin enerji kesildiğinde kaybolması sorunu

şuanda kullanılan okuma şekililerinden birisi > kabine kat uzunluğunu okuyacak sayıda bistabil şerteller bağlanarak rayada gey koda karşılık gelecek şekilde mıknatıslar dizilerek oluyor

enerji kesilse bile şartellerin konumu sabit olduğundan sorun olmuyor

bu yöntemle sadece kabinin hangi katda olduğunu öğrenebiliyoruz  katdan nekadar uzaklaşdığını bilebilmemiz için çooook daha fazla bistabil şartele ve mıknatısa gerek var

ben çelik metre misali bir bir aleti kuyunun tavanına asıp ucunuda kabine bağlamayı düşünüyorum  ama butip bir hazır alet varmı bilmiyorum otomasyoncu arkadaşlar belki kullanıyordur benzer aletler

z

Ipli sensorler var. Onlarda encoderli olmasi lazim. Lastik tekerlekli encoderi raylara yay ile bastirilirsa neden kaydirma yapiyor? Raylar cok mu yagli?

Celik bir seride her 10 mm de bir delik del. Daha sonra bu delikleri encoder mantigi ile say. Ancak optik sistemler tozdan etkilenecegi icin magnetik sistemler tercih edilir. Sen de delikleri optik değil de hall sensorle okursun.

Elektrik kesintisi durumunda sistem ilk referans noktadan gecerken kendini resetler. Zaten absolute encoder kullanmazsan reset noktasina ihtiyacin olur.

refik1

bunalmis  kardeş ilgine teşekkürler
1. raylar sürekli bir mekanizma tarafından yağlanıyor
2. önerin de biz gerygod yerine birde sayıcılı şalıştırıyoruz budada gene raya mıknatıs dizerek katları saydırıyoruz ama kabinin konumunu nekadar çok hassas istersek okadar mıknatıs kullanıyoruz

tabi bu durumda enerji kesintilerinde bağzen duruma göre kabini zemine göndermek gerekiyor.

bana aslında mekanik işlerden anlayan bir arkadaş lazım çelik metre misali kendine saran bir mekanizma yapıp  merkezindede bir pot yerleştireceğimiz bir aletle kesin konumu enerji kesilse bile herzaman alabiliriz

tabi birsürü dişli falan kullanmak gerekecek.  bunun toplanmış halini kuyunun enüstüne asarak kullanılabilir kullanımıda çok kolay olur.

tabi başka hertürlü önerilerinizi bekliyorum.

z

Tam dedigimi anlatamadim galiba.

Celik metre misali uzunca bir seridin uzerine her 10 mm de bir delik ac

Bu seridin bir ucunu kabine sabitle. Diger ucunu tepede bir makaradan gecir ve bosluga sarkit. Ucunda kucuk bir agirlik olsun.

En tepedeki makaranin oldugu yere serit deliklerini magnetik olarak sayan sensor koy. Elektrik kesintisine karsi  batarya korumali kucuk bir devre yapabilirsin.

Bu yapiyi degistirmek de mumkun. Celik seridi en tepe ile en alt zemin arasina gerip kabindeki sensorle de delikleri sayabilirsin. Ayni mantikla shaft encoderi dondurmede gene bu seridi kullanabilirsin.

refik1

dediğinizi anladım ama bu işlev birkaçtane asansör için olmayacak
binlerce asansöre uygulanacak diyelim.

maliyet önemli ondanda önemli olan diğer şey kullanım ve montajı kolay olan bir sistem kurmalıyız.

z

Onerdigim sistem su an yaptiginiz cok miknatisli sistemden daha ucuz olmasi lazim.

Asagida resmi gorulen sensor tam aradiginiz nesne ancak fiyat acisindan uygun olmayacaktir.

http://www.sick.com.tr/index2.html

refik1

:))  evet tam istediğim ama dediğinizgibi fiyat yüksek çıkar

bir önceki önerin için şöyle birşey bulabilirmiyiz acaba

şerit saç deyilde daha kolay işlenen koli bandı genişliginde plastik bir materyal

rulo halindede müşteriye sevk edilebilir.

tabi birde bunun üzerine kodlama yaparak delikler delmek lazım
kodlama yapamassak sayıcı sistemden tek farkı daha hassas konumdan başkası olmaz.
konumu unutmamak için sürekli beslenen devre gerekir

mhk

Sevgili refik1 , Bana göre en ucuz çözüm asansör motorlarının bağlandığı kasnak benzeri cismin ( Sanırım o kasnak üzerinde büyük çağlı delikler vardı ) karşılıklı yerleştirilmiş ır alıcı verici sistem gerçekleştirmek. Elektrik kesintilerinde ise mikroişlemci bulunan konumu kaydedecek kadar çalıştırmak için mikroişlemci beslemesini büyük bir kondansatör yarımıyla yapmak gerekir. Bir ara elektrik kesilmesini algılamak için mikroişlemci beslemesinden bir adet optokuplör yardımıyla, portb kesmesini kullanmıştım. Elektrik gittiğinde kesme oluşuyor ve mikroişlemci o anda uğraştığı sayma işlemini eeprom hafızaya kaydediyordu. Sonrada mikroişlemcinin enerjisi kesiliyordu. Lakin değer hafızaya alınmış oluyordu. Optik kullanmak bu gibi sistemlerde zamanla problem oluşturabilir. En güzeli şu anda asansörlerde kullanılan reed röle barındıran şalterler ( Tam hatırlamıyorum adı astable şalter olabilir ) karşısına mıknatıs ve pals sayma. Sayılan palsler herhangi bir elektrik kesintisinde eeprom hafızaya yazılabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

refik1

mhk  kardeş sanırım frenleme sisteminin kasnaından bahsediyosun
evet oraya optik düzene le falan yapılabilir ama biz kart üretiyoruz
kartla birlikde gönderebiliceğimiz bir çözüm arıyorum.

bahsetdiğin sayma sistemi ve enerji kesintilerinde hafızaya alma işlemi kontrol karlarında zaten var ve kullanıyoruz.

ben daha hassan değer almak istiyorum 05cm gibi.
aslında bunalmıs arkadaşın gösterdiği ipli pot tam aradığım ama fiyat :)

benzer bir şeyi yapabilmek için mekanikci arkadaşların yardımına tecrübesine ihtiyaç var.

ama önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Klein

Hocam Endüstride kullanılan  gerçek konum bilgisi veren encoderler var. Bunun ucuna bir redüktör bağlayıp redüktörün ucuna bir makara ve ip bağlayarak sorunu çözebilirsiniz. Gerçek konum bilgisi verdiği için besleme sorununuz olmaz. Ama lazer ile mesafe ölçmekten daha ucuza geleceğini zannatmem. bakım maliyetlerini de hesap edersek lazer kesinlikle ucuz olacaktır.

aslan_korhan

Sadece bir fikir olarak yazıyorum:
Bu olayı Ultrasonic olarak ölçmek mümkün olmazmı?
Sonuç olarak Ultrasonic ile mesafe ölçümü yapılabiliniyor.
Gerçi ne kadar hassas olur, mesafe sınırı ne kadar , maliyet falan bilmiyorum ama belki birşeyler yapılabilir uygun sensör bunulabilirse...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

refik1

ultrasonik ile o mesafelere çıkılacağını sanmıyorum birde olayın başka bir yönü var bu alet yanyana 2-3 adedi bir çalışabilecek
yani yanyana 3 asansör kuyusu var ara duvarları yok