4.670 GHz lik işlemciyi 7.132 Ghz e çıkarmış Japonun te

Başlatan Cetinal, 20 Ocak 2007, 21:44:15

Cetinal

Memesana isimli Japon overclockçu, Intel Pentium 4 670 işlemcisini sıvı nitrojen faz de işimli so utma kullanarak 7.132 GHz'de çalıştırmayı başardı. Sistem Windows XP yi açabildi ve Super Pi programını çalıştırarak 1M testini 18.516 saniyede tamamla***** Intel işlemciler için Super Pi dünya rekorunu kırdı.

Bu rekoru kırabilmek için Memesana aşa ıdaki sistemi ve voltaj de erlerini kullandı;

İşlemci: Intel Pentium 4 670 (Kodu: SL7Z3 / 3507A671T)
Saat Hızı(MHz)/FSB/Çarpan: 7132.82MHz (375.4x19.0)
So utma: ARC Pot Rev.12.1XE LN2
Vcore(V): 1.70v
Anakart: ASUS P5WD2 Premium (Intel i955x Yongaseti)
Bellek: CORSAIR PC2-5400UL 512MBx2
Vddr(V): 2.3v
FSB/RAM Oranı: 4:5
DRAM Zamanlamaları: 4-3-3-4-4 (bios)
İşletim Sistemi: Server 2003
Açıklama: Vcore veya Vddr modları yapılmadı

Bu yılın başında başka bir overclockçu Intel Pentium 4 570J işlemcisini 7.22GHz saat hızında çalıştırmayı başarabilmiş ama sistemin kararlılı ı bu saat hızında işletim sisteminin açılmasına yetmemişti

teknikelektronikci

hocam bu islemci nasil 4 küsüratindan 7 küsüratina cikior anlamadim ne islemi yapmis bu adam sedece sogutma filanmi anlamadim islemciye bir degisiklik yapmamismi ? merak ettim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

@teknikelktronikçi dostum 3.67ghz clock saati olan işlemcinin bios ayarları deiştirilerek hızı yükseltiliyor ama bunun için iyi bi anakartın ve soğutman olması lazım  ve buna OVERCLOCKİNG deniliyor nasıl yapılıdığını bende bilmiyom çünkü hiç araştırmadım

aslan_korhan

Romeo0123'in de dediği gibi bios üzerinden clock frekansı yükseltiliyor. Ayrıca işlemci voltajları da ( Core Voltajı ) yükseltiliyor. Tabiki çok iyi soğutmak gerekiyor bu sefer...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Cetinal

tabi bu japonunki tam manyaklık ben bu nu bi araştıremde
mesela benim işlemci :
INTEL PENTIUM HT teknoloji 4 3.00GHz bunu donanımın zarar görmeyeceği şekilde
3.5Ghz- 4.0GHz a kadar falan yükseltsek süper olurdu aslında

mustafacan

biostan overclock yaptıktan sora soğutmayı SIVI AZOT ile sağlıyorlar  maulumunuz    sıfırın altında -196C
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!