Analog Switch işlemi vb. için entegre?

Başlatan SCHOTTKY, 10 Şubat 2007, 15:58:53

SCHOTTKY

Bahar ayında teslim etmem gereken bir ödevim var.Bu ödev için bana analog ses sinyalini kayıpsız(veya minimumn kayıplı)ve iyi kalitede veren bir switch entegresi lazım.

Aradığım şey, işlevsel olarak röleye benziyor.Tek farkı giriş sinyalini seçilen bacağa gönderecek, ordan da ben istediğim yere bağlayacağım.

Teşekkürler ilginize :)

p_rof

en basit örnegi ses aktarımında içinde 4 adet dijital kontrollü 4 lü anahatar olarak çalışan 4066 dedigimiz bir entegreyi kullanabilirsin en basit haliyle bu olur netten pdf'sini indirirsen daha kolay olur.iyi çalışmalr saygılarımla  :roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

Göktuğ

4051 4052 gibi entegreler işini gorebilir.

p_rof

4066 nın daha üst versiyonları var nette  dsp yazıp arattırman faydalı olur işdeyim veböyle konularda çok amaçlı çalışmalarım olmuştu bulamazsan eve geçince bir bakarım arşivime saygılarımla   :roll:

stlg

Sevgili kardesim

Piyasada birde dg201 var 4 kanal belki işini gorur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

SCHOTTKY

Bilgileriniz için çok sağolun arkadaşlar :)

Bir de birşey daha var,

bu switchin(mesela 4066)tetikleme girişini boşta bırakırsak, diğer entegrelerde olduğu gibi "1" mi kabul eder, yoksa "0" mı?

OG

CMOS girişli olduğu için boşta bırakmaya gelmez, sallanır. Bir dirençle pulldown yapmak gerekir.

4051,52,53 4066 dan daha iyi bir tercih olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SCHOTTKY

Verdiğiniz tüm modellerin datasheetlerine baktım ama 405x serisi ara bellek.

Ben ise 4066daki gibi anahtarlama entegresine ihtiyaç duyuyorum.Yani elle anahtara basmış gibi olmalı yoksa işime yaramaz.

SCHOTTKY

Pardon yanlış bakmışım :)

bellek olan 4050 imiş.

Fakat yine de ben 66daki gibi anahtarlama işlemine gerek duyuyorum.
Amacım tetikleme uçlarına doğrudan buton bağlamak.Fakat dediğiniz gibi pulldown direnci bağlarsam, bu sefer butona basıldığında şaseye gider tetikleme ucu.
Normalde de "1" gelir uçlara.Ve dolaylı olarak da çıkışı değillemek zorunda kalırım :(

murbay

max4218 yetki uçlu opamp entegresi var. bu entegreyi kullanabilirsin.maxim sitesine girersen daha farklı entegerlerde bulabilirsin. istersen örnek gönderiyorlar.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

aster

DG 200A-201-221-271-308-508
ses için bunlar iyidir,
stlg hocam da özellikle belirtmiş

intel de olacak

ipek

bir muddet audio ile calistim 4066,4051,4052,4053,ve 4067 tamam baglama kontak omajlari 60 ohm'dan dusuk fakat duafoni (crosstalk)
yani tek bir ic nin farkli kapilari belli bir miktar diger kanallara audio kaciriyor. birde girisleri fazla surmeye gelmiyor ses hemen bozulma egilimine giiyor... kendimi bu durumdan omron'dan aldigim yonsuz mosfet
optokupler ile kurtarabilmistim....

SCHOTTKY

Tavsiye ettiğiniz entegreleri inceledim.

Gayet güzel ve işimi görecek entegreler.Ancak benim en az 20 kanala ihtiyacım var.Yani DS201 den 5 tane kullanmalıyım.Böyle olunca da maliyet oldukça yükseliyor.

Acaba böyle bir sistemi kendim transistörlerle yapsam - ki öyle yaptım, entegreyi daha pratik ve basit olsun diye istiyorum - daha mı iyi olur?

SCHOTTKY

Kimse cevap vermediğine göre sanırım iş başa düşüyor :)

Transistörlerle yapacağız bu işi ki yapmıştım.Maliyet de yüksek olmuyor böylelikle.Tek sorun devrede kapladığı alandan dolayı, PCB boyutunun büyümesi onun haricinde bir sorun yok.

p_rof

girişlerikontrol etmek için birbirine baglanabilir 4017 ile tuş takımı yaparsın  çıkışlardaki lojik bilgiyi arabirimle 4066'lara sürebilirsin ne kadar süremiz var bilmiyorum ama arşivimden sana yardımcı olabilirim ve şemayı hafta sonuna göndersem sakıncası varmı ozmana kadar işlerim yogun tam detay akdar şemayı siteye atıp paylaşayım olurmu?saygılarımla :roll: