Programcılara Güzel Sorular (Beyin jimnastiği arayanlara)

Başlatan OG, 14 Şubat 2007, 03:42:07

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

picusta

çok güzel sorular, insanin isi olmasa hepsini oturur çözer.
Geçen bilim teknik'te  de vardi, bir elmas çalinmis, birçok oda, odalarin içinde güvenlik sistemini kapatan sarteler,  odalarin içinde gezinen robotlar, ... Elmasa giden yolu bulun..
Fakat 1-2 tanesinin anlatilmis çözümü olsa tam olacak.
Nereden, nasil çözülmeye baslanir, sorunun matematik modellenmesi, kullanilan algoritmalar, graf teorisi...

aYe

Akşam gazetesinden alıntıdır;

"4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı'na imla tartışması damgasını vurdu. Etkinliğin duyurusundaki 'Olimpiyadı' yazımını değerlendiren Türkçe uzmanları, yabancı kelimelere gelen takıların 'dı' olarak yumuşamayacağı görüşünde birleşti. Uzmanlar, 'olimpiyat' kelimesine gelen takının Türk Dil Kurumu'nun imla kılavuzunda bile bu kurala aykırı yazıldığını söyledi. Dilbilimci Feyza Hepçilingirler, Türkçe sözcüklerin sonundaki takıların yumuşayacağını ancak bunun yabancı sözcüklerde geçerli olmadığını söyledi. Hepçilingirler, 'Olimpiyat kelimesine takı geldiğinde 'olimpiyatı' olması gerekir. Diğer kullanımı doğru değildir' dedi."

Pdf'in ilk sayfasında koca font'larla yazılmış imla hatasını görünce google da araştırma yapayım dedim, dedim ama bunu görünce daha da şaşırdım.  :roll:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)