Merhaba JAL a yeni başlayanlardanbiri olarak İlk ders.

Başlatan futureng, 19 Şubat 2007, 21:58:58

futureng

Kısaca değinirsek JAL Pic Basic Pro gibi assembler kullanmadam basit kodlamalar ile pic programlama yazılımıdır. Ve GNU (Açık Kaynak kod prensibine göre dağıtılmaktadır. Paralı değildir. Zamanım oldukça basedeceğim.

*******************************1. DERS**********************
-Değişken tanımlama:

yazım şekli:     var <değişken tipi> <değişken ismi>
örnek        :     var byte x, i
                      var bit led=high

-Sabitler:

yazım şekli: const <isim> = <değer>
örnekler    :  const hiz   =400000
               : const bit output   =off
               :  const byte all_output  =0b_0000_0000

-Karşılaştırma deyimleri:

Yazım Şekli: if <şart> then komutlar end if
                  if <şart> then komutlar else komutlar endif

-Döngüler:

Yazım şekli: for x loop ....komutlar...... end loop (x kere dönmesi için)
                forever loop ......komutlar.... end loop (sonsuz döngü için)

-Port Tanımlamaları:

pin_a0_direction=input  (a0 portu giriş)
                pin_b0_direction=output  (b0 portu çıkış)
                port_b_direction=all_output (bütün b portu çıkış)

Devam edecek. Derleyici ve kod yazma yazılım linki ni de vereceğim.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

Ziya

Çalıştığınız sürüm nedir? Jal2 mi?

Jal'in eski sürümlerinde ufak tefek buglar mevcuttu. Baskılarımızla Wouter (Jal'i geliştiren kişi) kaynak kodunu açmak zorunda kalmıştı. Bir süre hatalarını gidermeye çalıştık. Sonra bir basic derleyicisi yazan kişi Jal'i kendi derleyicisinin çekirdeğine uyarladı. Şu an Jal2 olarak devam ediyor yoluna. Yeni sürümde word tipi tanımlamalar, diziler vs. eklenmiş. Jal2 yi hiç kullanmadım.  İzlediğim kadarıyla da ufak tefek buglar çıkıyor ama sanıyorum kısa sürede de gideriliyor.

Jal'den çok şeyler öğrendim. Özellikle kütüphanelerinden. Floating Point math rutinlerini Jal'e uyarlamıştım. i2c rutinleri hatalıydı. i2c_copier isminde bir seri eeprom kopyalayıcı yapmıştım ve hatalı rutinleri düzeltmiştim. Jallist file alanında bulunuyor. İşinize yarayacağından eminim.

Bir süre sonra size yeterli gelmeyebilir ve C ye geçmek isteyebilirsiniz. Geçiş kolay olacaktır zira her ikisi de yapısal programlama dili. C ye geçmek istediğinizde cc5x veya hitec c lerden birini tercih edin.

JAL ile uğraşmak gerçekten eğlencelidir. Kendi yazdığınız kütüphaneleri paylaşmak, başkalarının yazdıklarını kullanmak (pic+wifi kart vs gibi) , assembler ile Jal kütüphaneleri hazırlayıp kullanmak vs....

Kolay gelsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

futureng

evet jal2 ile çalışıyorum. Ama daha çok yeniyim. Dediğiniz gibi JAl ın kütüphane dosyalarını kendimize göre düzenleyip ihtiyacımıza göre kullanabilyoruz. Bayağı bir kütüphane dosyası da var. Şu an benim tek eksik gördüğüm nokta İngilizce de olsa aktif bir tartışma grubu veya forum grubu oluşmadığıdır.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com