7812 regülatörlerin paralel bağlanması?

Başlatan Elektron74, 25 Şubat 2007, 11:45:57

Elektron74

Arkadaşlar yaptığım bir devrede regülatör olarak 7812 kullandım. Fakat akımı yetmedi. Bunlardan iki tanesini paralel bağlasam olurmu. Cevaplarınız için teşekkürler.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

gevv

bi ara iki tane pralelde baglamıstım  cıkslarını 2 tane 0.47ohm 2w direnc ile birlestirerek  

yada 7812k   kullanın metal kılıf daha gucludur

trexmilennium

bende bağladım hatta hiç direnç eklemeden, ayakalrı paralel bağlayarak 1,5A biraz aşgın değer alabiliyordum. Sonra 8 cm fan bağladım 2A aldım. :-)

ibrsel

Paralel bağlayıp soğutucu aracılığı ile rahatlıkla kullanabilirsiniz..Yada Gevv hocamızın dediği gibi metal kılıflı olanını tercih edin..

murbay

7812 leri paralel bağlamak yerine 7812 ye paralel güç transistörü bağlayarak akımı artırabilirsin. Bu daha mantıklı ve sağlıklı bence.

girişten pnp bir transistörün emiterine gireceksin, beyz ile emiter arasına  direnç bağlayacaksın. beyzi 7812'nin 1 nolu ucuna, transistörün kollektörünü de 7812'nin 3 nolu ucuna (çıkışa) bağlayacaksın. Direnç değeri 3ohm olabilir. Transistör TIP2955 yada MJE2955 olabilir.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

murbay

yukarıda bahsettiğim devre aşırı akıma karşı korumasızdır. Yani kısa devre anında transistörün yanmaması için bir transistör ve bir dirençle akım sınırlaması yapılması gerekir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

murbay

7812'nin pdf sini inceledim. Yüksek akımlarda kullanımını güzelce şematik olarak anlatmışlar. İç şemasıda var, paralel bağlanmaması gerektiğini şemadanda anlayabilirsiniz.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/4475/MOTOROLA/7812.html?

CLR

Paralel bağlanamaz. Çünkü ; 78XX'lerden birinin  çıkışı diğerinden 0,1V bile fazla veya az olsa , 78XX'lerden birinin çıkışından içeriye doğru akım akışı olacaktır ve regülatörlerin çıkış empedansları 1 ohm'dan bile düşüktür. ( maximum güç transferinden dolayı) Siz paralel bağlı 78xx'lerin olduğu devreye yük bağlamasanız bile akım akışı olacaktır ve büyük ihtimalle 78xx'lerden biri ısınabilecektir. 0,1V'luk fark varsa ve output empedansı 1 ohm olduğunu farzedersek ki 0,1/1=100mA 78xx'lerden yüksek çıkış voltajı verenden düşük olana doğru akım akışı olur. Burada 3 durum vardır.
1. Ortam koşulları aynı kalsa bile her regülatörün tepkisi aynı olmayacaktır ve zamanla çıkış voltajları arasındaki fark artabilir. Fark 0,2V olsa akım 200mA olacak ve 0,2x12V(7812 için)=2,4W güç kaybı
2. Bir regülatörün çıkışından içeri doğru akım akması yapılmaması gereken bir durumdur.
3. Akım arttıralım derken tek 78xx'in verebileceği akımında altına düşülebilir,yük bağlamasınız bile soğutucu kullanmak zorunda kalabilirsiniz. (yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı)
Knowledge and Experience are Power

ilker_32

OG hocama katılıyorum. Paralel bağlanmaz. 78xx serisi 1A olmalı. Araştır bakalım 78xx yerine ne kullanabilirsin belki amperi daha yüksek olan bir regülatör bulursun. Ki vardır. Eğer bulamazsan başka yöntemlere başvurabilirsin. 78xx'in amperi sana yetmediğine göre yüke bindiğinde 78xx ısınacaktır. 78xx'in 1-3'üncü bacaklarına diyod bağla 78xx'in birazda olsa zarar görmesini engeller.

Göktuğ

Fairchild ındı yanılmıyorsam 1.5A lik 78xx leri var.

CLR

Göktuğ demiş ki: Fairchild ındı yanılmıyorsam 1.5A lik 78xx leri var.

Datasheetlerde 78xx için 1,5A yazar fakat 0,8A'den sonra çoğunlukla bozulurlar, çünkü datasheetlerde peak değerlerini yazarlar.
En iyisi 0-500mA arası kullanmak, bu durum mühendislikte ki 3 te 1 kuralına da uyar. Zaten 300ma'den sonra soğutucu takmak gerekir.

ilker_32 demiş ki: 78xx'in 1-3'üncü bacaklarına diyod bağla 78xx'in birazda olsa zarar görmesini engeller.

78xx'lerin çıkışından girişe doğru bağlanan diyot, sadece 78xx'ün çıkış gerilimi giriş geriliminden yüksek olması (enerji kesildiğinde 78xx'in çıkışındaki kondansatörden dolayı) durumunda , çıkıştan içeri doğru akım akmaması içindir.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "eemkutay"
Datasheetlerde 78xx için 1,5A yazar fakat 0,8A'den sonra çoğunlukla bozulurlar, çünkü datasheetlerde peak değerlerini yazarlar.

Yazılanlar peak degerleri değil. Garanti edilmiş degerlerdir.
Bu firmadan alınan urunler veya bu  tip büyük firmalardan alınan ürünler için belirtilen ozelliklerde sorun cıkmaz. Performansı verilen garanti sınırları içerisinde değişebilecek şeyler değildir. Alınan urun sahte ise dediklerin olur.

KA78R05C  1A Fixed 5V Low Dropout Voltage Regulator (LDO)
KA78R12C  1A Fixed 12V Low Dropout Voltage Regulator (LDO)
KA278R05C  2A Fixed 5V Low Dropout Voltage Regulator (LDO)
KA278R12C  2A Fixed 12V Low Dropout Voltage Regulator (LDO)

bir tanesi için ozellikler.

Features

KA278RXXC-series (33/05/51/09/12)

* 2A/3.3V, 5V, 5.1V, 9V, 12V output low dropout voltage regulator
   * TO-220 full-mold package (4pin)
   * Overcurrent protection, thermal shutdown
   * Overvoltage protection, short circuit protection
   * With output disable function

KA278RA05C

* Nominal 5V output without adjusting
   * Output adjustable between 1.25V and 32V
   * 2A output low dropout voltage regulator
   * TO-220 full-mold package (4pin)
   * Overcurrent protection, thermal shutdown
   * Overvoltage protection, short circuit protection

Description
The KA278RXXC is a low-dropout voltage regulator suitable
for various electronic equipments. It provides
constant voltage power source with TO-220-4 lead full mold
package. The dropout voltage of KA278RXXC is below
0.5V in full rated current(2A). This regulator has various
functions such as a peak current protection, a thermal shut
down, an overvoltage protection .

CLR

Dostum ben low dropout olan 78xx'lerden bahsetmiyorum, bizim türkiyede bulacabileceğimiz national(popüler firma)'ın LM78XX veya ST(popüler firma)'nin L7812 gibi regülatörlerden bahsediyorum. Aralarında çok fark var. Mesela LM7812 için giriş gerilimi en az 14V olmalı yani çıkış gerilimin 2V üstü giriş gerilimi olmalı, ama lowdropout olanlarda 0,1V'luk fark bile regülasyon için yeterlidir.
L78xx'nin datasheetini incelerseniz 7812 için(Vi=35V iken)
short circuit current 350mA yazıyor. Çıkışı kısadevre yaparsanız 350mA'e akıma kadar çıkabiliyorsunuz. Peki böyle bir durumda regülatörünüz nekadar dayanabilir.
lm7812'ye 14V giriş gerilimi uygulasak ve datasheet'inde yazan 1,5A çekmek istesek. 2Vx1,5A=3W ısı kaybı oluşur  ama lowdropout olanlarda 12V için 12,1V verebilirim
0,1Vx1,5A=0,15W ısı kaybı oluşacaktır.

Burada en güzel çözüm 5A olan metal kılıf 78xx serisi kullanmak veya
by-pass transistörü kullanarak akımı arttırmak.

sftuten

iyide cıkışa neden guc transistoru baglayarak cıkış akılımı attırmıyorsunuz..sadece merak