::.. su ile çalışan 2*16 lcd ve max232::..

Başlatan teknikelektronikci, 17 Nisan 2007, 20:24:48

teknikelektronikci

merhaba arkadaslşlar üstadlar
dünden beri 40 yıl düşünsem aklıma bile gelmiyecek bır olay geliyor.
olay su:
projemde 2*16 lcd kullandım fakat lcd ekranım su ıle calışıyor yanlış duymadınız su ile çalışıyor nasılmı? normalde devreyı calıstırdığımda lcd ekranda hiç bir şey yok fakat lcd ekranı bır güzel sabunlu su veya tıner ile fırcalayıp durulayınca lcd çalışıyor tabi içinede bu esnada biraz su giriyor yarım saat geçince tekrar eski halıne dönüyor yanı çalışmıyor her defasında tekrar aynı şlemı yapmak zorunda kalıyorum lütfen bu konuda bana yardımcı ollabılırmisiniz

bir problemim daha var devremde max232 ile serı ıletısım yapacam fakat veri iletişimi yapılıp yapılmadığını nereden bilcem (çünkü daha pic kısmında o seri iletişim programı yok ve bı süre daha olmicak :) ) o yüzden çalışıp çalışmadığını pc den herhangı bır veri göndererek nasıl anlarız usb ft 232 de led cıkışları vardı acaba bu max 232 nin çıkışlarına yani picin tx rx uçlarına led baglasak acaba görebilirmiyiz

cevaplarınız için şimdiden teşekürler saygılar kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ankara06

Merhaba hocam lcd ile ilgili söyledikleniz ilginç kimyasal bir etkileşim olsa gerek.
Max232 ile seri iletişimin sağlıklı yapılıp yapılmadığını anlamak için max 232 tx ve rx bacaklarını birleştirip bilgisayardaki terminal programından devreyi bağladığınız porta herhangi bir bilgi gönderiyorsunuz devre sağlamsa gönderdiğiniz bilgiyi geri alıyorsunuz.

Logan

@teknikelektronikçi, seri iletişim programının bilgisayarda çalışıp çalışmadığını anlamak için @ankara06'nın dediği gibi tx ve rx bacaklarını kısa devre yap.Gönderdiğin bilgi aynen geri gelecektir.Visual basic ile seri iletişim programı yazarken çalışıp çalışmadığını anlamak için aynı yöntemi bende kullanmıştım.LCD problemine gelince, seninde bildiğin gibi su iletkendir.2x16 displayin içerisinde bulunan ve ekrandaki noktaları kontrol eden soketin bacaklarından bir kaçı su ile temas ettiğinde devreyi tamamlıyor olabilir...
İmza.

ete

LCD nin ekran kısmı cam dır biliyorsunuz. İçindeki gösterge kısımlarını çalıştıran elektrik akımı ise cam üzerine basılmış iletken kanallar sayesinde olmaktadır. PCB kart ile cam arasında iletimi sağlamak için ise bir silikon lastik kullanılır ve lastik içinde çizgi halinde karbon kanallar mevcuttur. Bunların bir tarafı PCB deki pad lere basar diğer taraftaki ise camdaki iletken kanallara basar. LCD bir şekilde sökülmüş ise yani lastikler yerinden ayrılmış ve tozlu ortamda yeniden birleştirilmiş ise bu iletken kanalların bazıları genelde camdaki iletken kanallara temas edemiyor. Sorun burada. Islandığı zaman ise iletişim su vasıtası ile sağlanabiliyor ve LCD çalışıyor. Bana kalırsa LCD den lastikleri sök. Güzelce sabunlu su ile yıka toz ve kirden arındır. Cam daki kanalları bastırmadan ucuna camsil damlattığın bir kulak pamuğu ile yada tuvalet kağıdı ile sil. Bastırma çünki kanallar zaten belli belirsiz basılmış kazır gidersin.
Sonra tekrar bir araya getir tabiiki sökmüş iken PCB tarafındaki padleride bir temizlersen iyi olur.

Sorun muhtemelen giderilecektir. Tabiiki Cam ile PCB yi bir araya getiren metal kılıfı biraz bastırarak sıkıştırırsan lastikler cama daha iyi basacaktır.
Tarif ettiğim şekilde bir kaç tane LCD tamir etmiştim.

KOlay Gelsin
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Logan"@teknikelektronikçi, seri iletişim programının bilgisayarda çalışıp çalışmadığını anlamak için @ankara06'nın dediği gibi tx ve rx bacaklarını kısa devre yap.Gönderdiğin bilgi aynen geri gelecektir.Visual basic ile seri iletişim programı yazarken çalışıp çalışmadığını anlamak için aynı yöntemi bende kullanmıştım.LCD problemine gelince, seninde bildiğin gibi su iletkendir.2x16 displayin içerisinde bulunan ve ekrandaki noktaları kontrol eden soketin bacaklarından bir kaçı su ile temas ettiğinde devreyi tamamlıyor olabilir...

Alıntı YapSonra tekrar bir araya getir tabiiki sökmüş iken PCB tarafındaki padleride bir temizlersen iyi olur.

sayın logan hocam ve ete hocam cevaplarınız için öncelıkle çok teşekür ederim

aynen belirtiğiniz gibi iletkensizlik problemi sebebi ile temasızlık yapıormuş ve en ufak sıvı gördümü iletkenlik sağlıormuş belirtikleriniz gibi problemi çözdüm fakat ete hocam lcd yi hiç sökmedım. direk o lcd nin 16 soketinde lehimi üst taraftan yapmıştım ve sanırım enable ucuydu alt kısıma iletkenlik sağlayamıordu dolayısıyla da çalışmıordu bende  sıralı soketin alt kısmındaki plastği söktüm ve alt taraftanda lehim yaptım bir güzel, sonra taktım çalıştı hiç problem çıkmadı sağlam olsun diye birde bir güzel tinerle temizledım harika oldu çalışıyor :) yeni bir lcd ye 12 ytl vermekten kurtuldum :) tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekür ederim kolay gelsin saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kasif

Yaklaşık 1 yıl kadar önce bir pazar günü evde çalışma yapıyordum. Bir süre sonra pic programlayıcım(ucuz bişi) problem çıkarmaya ve programlamamaya başladı. Sinirden dolayı programlayıcımı yastıkla boğmaya(!) başladım, bu esnada tekrar denedim ve programlama işini yaptı.

Tabi haftaiçi hemen 2. bir programlayıcıyı aldım. Ama değişik bir hatıra olarak zihnimde yer edindi.

Yarım çalışma durumları yüksek ihtimal ile temassızlıkdan dolayı oluyor ve gerçekten kaba kuvvet ile bir süre daha idare ediyor.

Sen sorunu çözebildiğin için çok daha iyi durumdasın.

mustaphaerdem

hocam bende bugun yaptıgın step motor deneme devresinde pic işlemci ve lcd var. step motorları denemek için kullanıyorum. bugun kullanırken normal olarak çalışıyodu. sonra herzamanki gibi işim bitince devrenin enerjisini kestim. sonra step motorun milini sağa sola çevirmeye başladım rastgele. farkında olmadan kalem çevirirsiniz ya öle bişy işte. sonra baktım birde ne göreyim her çevirişimde lcd ekranın işiği yanıyo. step motorun ürettiği elektrik akımının lcd ekranın işiğini yakabilecek kadar güçlü olduğunu bilmiyodum. ama devremde fetlerin çıkışında diyotlar yok bundan olabileceğini düşünüyorum.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.