MPLAB TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU

Başlatan yıldırım ak, 25 Temmuz 2003, 12:57:55

yıldırım ak

Microchip firmasının ürettiği PIC serisi mikrokontrol entegreleri için geliştirilmiş assembly program geliştirmede ve simulasyonunda en önemli yazılımlardan biri olan MPLAB IDE programını kullanmayı öğreten, para vermeden sahip olacağınız ilk Türkçe kaynağı sizlere sunuyorum.

Sizlerden ricam 17 sayfalık bu dökümanı, internet üzerinde mümkün olduğunca çok yere koyarak en fazla kapasitede kullanılabilmesinin sağlanması. Bu sayede benim gibi yabancı dil özürlü amatör arkadaşlar, tamamen para kazanma amacıyla yazılmış, Türk insanının zeka seviyesi ile dalga geçercesine tam sayfa resimler ve büyük punta fontlar ile sayfa sayısı artırılmış, “kitabın genel öğretim amacını aşmakta olduğundan konu burada açıklanmamıştır” ve buna benzer notlarla veya sanki hiç böyle bir özellik yokmuş gibi çoğu konunun es geçildiği, daha ilginci konuların anlaşılamaması için her şeyin uygulandığı ( herhalde ufak tefek birkaç değişiklikle çıkartacakları bir sonraki kitabın satışını düşürmemesi için ) sömürülmeden bir şeyler öğrenebileceklerdir. Amacı kitap yazarak para kazanmanın yanı sıra bu kazancın yanında gerçekten bir şeyler öğretmeye çalışan insanları da rencide etmek istemiyorum ama maalesef Türkçe yazılan veya Türkçe ‘ye çevrilen kitaplarımızın çoğu böyle. Bu kitaplar roman, hikaye raflarında satılsa, inanın bunların hiç biri önemli değil ancak bu kitaplar eğitim ve ders kitapları raflarında satılıyor.

Bu doküman da MPLAB IDE ile ilgili hemen hemen her konudan bahsetmeye çalıştım. Amacım programı genel olarak tanıtmak yerine yeni başlayanlarda dahil adım adım programı kullanabilecek seviyeye gelmeleri.  Menüleri tek tek tanıtmak yerine, menüleri konu başlıkları altında programlamanın/simulasyonun ilgili seviyesinde ne amaçla kullanılabileceğini göstermek bana daha mantıklı geldi. İleri seviye program kodlarının kullanılması, menülerdeki diğer seçeneklerin kullanılması vb. konuları ise açıklama gereği duymadım çünkü temel konular kavrandıktan sonra tüm arkadaşların deneme yanılma yoluyla da olsa bunları çözeceklerine inanıyorum.

Üç dört saatte yazdığım bu dokümana ilave edilebilecek, benim atlamış olduğum temel konulardan farkettiğiniz  olursa lütfen haber verin ekleyelim.

Saygı ve Sevgiler...

Dosyayı bu linkten indirebilirsiniz...

http://tirbulans.tripod.com
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

cozturk

Bu dosyayı indirdiğinizde Her ne kadar kaynak gösterilerek alıntı yapılabileceği yazsa da değiştirme ve alıntı yapılamadığını göreceksiniz.. Şifre lazımmış

Bunu istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz hale dönüştürdüm.. Aşağıdan indirebilirsiniz..
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/COZTURK/

Yıldırım AK arkadaşım sana da çok teşekkür ederim..

yıldırım ak

Sevgili Cozturk

1964 yılında nasa tarafından yollanan insansız uzay aracının 1948 yılında ilk oluşturulan yazılım dili foltran la ( herhangi bir derleme programı o yıllarda yoktu ) yazılan ve derlenmeden bilgisayarın işlediği satır komutları ile çalışan programda bir eşitliğin sadece bir satır önce kontrol edilmesi nedeniyle yörüngeden çıkarak kaybolduğunu herhalde duymuşsundur.

Dosyanın form koruması altında olması, yeni arkadaşların dosyayı MPLAB ile birlikte açık tutma ve kazara bir veya daha fazla bölümünü silme ve benzeri ihtimaller nedeni ile yanlış bilgilenmelerini ve boşa zaman harcamalarını engellemek amacıyladır.

Amacım herkesin yörüngede kalması.

Ayrıca izin almadan böyle bir şey yapman hoş değil. Bu dosyadaki içerik sağdan soldan toplama bilgiler ile yazılmadı kendi bilgi birikimimin sonucu ve bu bilgileri nereden edindiğimide açıkça belirttim. İlk yazımı okursan dosya ile ilgili düzeltme ve eklemelere açık olduğumu belirtmiştim. Zaten bu niyette olmasam vakit harcayarak bu metni yazıp foruma koymam.

Her insanın bilgi seviyesi birbirinden farklıdır. Sizin uzman olduğunuz bir konuda benim hiç bilgim olmayabilir, benim bildiğimide siz bilmeyebilirsiniz. Ama Türkiye 'de her insan bilgisini paylaşsa idi, şimdi İtalya 'da olan distiribitör firmalar Türkiye 'de de faaliyet gösteriyor olurlardı ve belkide teknoloji satıyor olurduk. Gelişmiş ülkelerin ürünlerine bakarsanız hiç biri yoktur ki bir kişi tarafından geliştirilmiş olsun. Tamamı ekip çalışması ürünüdür.

Unutmayın bizim insanımız aptal değil aksine zeki. Problem bilgi ve eğitim yetersizliği. Bu foruma üye olan arkadaşlardan ricam ; bildiğiniz en değersiz bilgiyi bile paylaşın, paylaşın ki ülkemiz kalkınsın, paylaşın ki sizin için değersiz gözüken bu bilgi sayesinde birileri bir şeyler öğrensin. Ayrıca yeni bilgiler sayesinde hem bu forum, hemde buna benzer forumlar ayakta kalabilir.

Şunuda belirtmek isterimki bu tip yazıların, emeklerini, zamanlarını harcayarak böyle bir forum oluşturan insanlara karşı saygısızlık olacağı ve belkide bu alanda olması gereken bir bilgiyi engelleyeceği düşüncesindeyim. Bu nedenle bu tip cevap yazılarını bundan sonra yazmayacağım.

Hepinize saygı ve sevgiler...

Dosyayı yahoo üyesi olan arkadaşlar buradanda indirebilirler.

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/yildirim_ak/
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

onku

Arkadaslar bu link hatal1.tüm explorer 1 kapatiyo

Tom

Arkadaşlar yahoo da hesabım yok MPlap kullanma klavuzunu atabilirmisiniz.Şimdiden teşekkür ederim

ENDERKARA

arkadaslar ben bu yahoo isini çözemedim mail yoluyla bu dökümanı gonderebilirmisiniz

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

idiz

yeniden göndermeniz mümkün mü? linklerin hiçbirinden içeriğe ulaşılamıyor

akycn

arkadaşlar yukarıda erilen linklerden ulaşamadım.mplab türkçe kullanımını nerden bulabilirim.

ilker_32