Çelik bükme?

Başlatan Analyzer, 27 Temmuz 2003, 00:41:25

salim ALTIN

slm.
Teşekkürler bilgi için. Fakat buz dolabı veya araba için kullanılan malzeme bilgisini tam olarak verebilirmisin. Mesela buzdolabı için poliüretan levha kullanılıyor. bunun gibi malzeme bilgisi ve nereden temin ediliyor.? Normal piyasadaki pleksi glas larıda aynı şekilde şekillendirmek mümkün. Dişi kalıp yaparak kalıbın kenarlarına düz pleksiyi iyice sabitledik sonra pleksiyi üstten ısıtıp kalıbın alt tarafından vakum uyguladık. Luna parktaki helikopterlere cam yapmıştık. :D  Aynı metodu mimari maketçilerde kullanıyor bazen.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

ben genel bilgi verdim işin inceliklerin detaylarını uzmanlara sormanız lazım
araba için bir adres isterseniz
genç osman mah. davutpaşa cad. emir sok 3 güngören/ist
02125688811

salim ALTIN

teşekkürler.
Bi ara yolum düşer mutlaka. Bunlar lunaparklar içinmi çalışıyor.? bi ara bi tanıdığıma aküden çalışan lunapark arabaları için sürücü yapmıştım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

yok sadece akülü araba imalatı

aster

lunaparkcı ararsan dudullu/imes' te A102 sokakta bir imalatcı olacaktı

salim ALTIN

evet memet usta o. o arabaları direk italyadan alıyor. Kendi yapan bi firma vardı. fiber yapıyordu ama battı onlar. Ya aster senin asıl adın ahmet değil dimi ?

salim ALTIN

Özür aster senin için sormuştum adın ahmet mi diye. Yanlışlıkla bayka yazmışım. Az önce bi yazısını okumuştum onun ismi kalmış aklımda.

Analyzer

Selamlar,

Konunun gelişmesi ve bilgiler güzel de hala aradığım yanıta tam ulaşabilmiş
değilim.Benim bahsettiğim profil boru gibi çelik değil, içi tam dolu metal
çubuklardır.Örneğin bu çubuklardan 10 adet düşünün bu on çubuğu makine tek tek
içine alıp belirlenen noktalardan büküp, dörtgenler yapsın.Mesela 16 mt.lik uzun
çubukları alıp kenarları 4 metre olan bir dörtgen (kare) elde etsin. Veya 12 mt.lik
çubukları önce ikiye kessin, bu iki parçadan eşkenar üçgenler elde etsin.Bunun gibi
işlemleri soruyorum.Tam otomasyon yani başında işçi çalışmadan hangi aletlerle olur
aceba?

Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

aster

istediğin şeyin ince telli olanına örnek için yay sarma, form verme makinaların göstebilirim
ama kalın olanları için önce tavlama yapıp sonra form verme işlemi olması gerekir
örnek profil, U, I, köşebent demirler
fakat genede eksantrik pres olması gerekki kalın malzemeyi şekillendiresin
yoksa kalın malzemeye öyle ittirerek şekillendiremmezsin
veya form vermek için güçlü hidrolik presler olması gerek
örnek kalın etli içi boş borular

Analyzer

Hmm.. Cevabın için teşekkürler.Banim bahsettiğim içi dolu, sıradan çelik
çubuklar.Çapı 10mm~30mm arası mesela.Ekzantrik presleri araştırmam gerekecek
anlaşılan.

Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

salim ALTIN

slm
hat başına endiksiyon ısıtma koyarsan neden olmasın ?(monreo)  borusan ın amortisör fabrikasında böyle bir uygulamaya rastlamıştım. ısıtma veya tavlama yapıyor. Bir arkadaşım konya da 30mm çelik yay yapmak için kamyon şanzımanı kullanıyor :lol:  bende girişine motor hız kontrolü uyguladım. fakat arkadaşın istediği alet araba eksozu yapan fabrikada var. Hidrolik çalışıyor.

aster

tavlama işlemi için indiksiyon da olur ama yapılacak aparat makine biraz komplike olacak o vakit
yani ısıtma işlemini yaptır sonra bükmeye gir falan falan işi iyi dizayn etmesi gerekir
olmayacak şey değilde iyi tasarım olması gerek
ve istediğin alet öyle basit bir şey değil herhalde anlamışsındır
bayağı bir hesap kitap yapman gerek