Lojik Devre Simulasyonu yardım???

Başlatan sydemons, 09 Mayıs 2007, 23:16:43

sydemons

Arkadaslar yıl sonu ödevim c++ da lojik devre simulasyonu yapmak ve benim için hayati önem taşıyor.Eğer sizde böyle bir program hazırda varsa veya bana yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevineceğim.Elektronik müh. birinci sınıfım ve lojik devrelerden pek birşey anlamıyorum yardım lütfen.PROBLEM BU:

LOJİK DEVRE SİMÜLATÖRÜ
PROBLEM
AND (VE), OR (VEYA) ve NOT (DEĞİL) kapılarından oluşan herhangi bir lojik devrenin
simülasyonunu yapan C programını yazınız. Burada simülasyondan kasıt, devrenin
girişlerine bir binary işaret uygulandığında devrenin çıkışının bilgisayar yardımıyla
betimlenmesidir.
BİLGİ
AND Kapısı
1 2
Çıkış
0 0 0
0 1 0
1 0 0
1 1 1
OR Kapısı
1 2
Çıkış
0 0 0
0 1 1
1 0 1
1 1 1
NOT Kapısı
Giriş Çıkış
0 1
1 0
PROGRAM
1. Yazılan program herhangi bir lojik devrenin (sabit tanımlı tek bir devre için değil
istenilen her devre için) simülasyonunu yapmaya uygun olmalıdır.
2. Devreniz en az iki girişli ve tek çıkışlı olmalıdır ve AND, OR ve NOT kapılarından
oluşmalıdır.
3. Devreniz geribesleme içermemelidir. Yani girişlerden daha uzak bir noktadaki eleman
çıkışlarından girişlere daha yakındaki eleman girişlerine bağlantı yapılmamalıdır.
4. Devre girişlerine işaret olarak bit dizisi ve tek bir bit uygulanabilmelidir. Çıkış da bir bit
dizisi olarak elde edilebilmelidir.
5. AND, OR ve NOT kapılarını struct yapılarla temsil edebilirsiniz. Bu kapıların, yukarıda
verilen doğruluk tablolarına göre, görevlerini yerine getiren fonksiyonlar da yazılmalıdır.
6. Devrenizi de bir struct yapı ile temsil edebilirsiniz.
7. Devrenin kurulması değişik şekillerde olabilir. Mesela belli komutlar belirleyerek, bu
komutlarla devreyi kurar ve bunları bir dosya içinde saklarsınız. Daha sonra bu dosyayı
okutarak devrenin simülasyonuna gecebilirsiniz. Yada, main fonksiyonu içinde C
koduyla devrenizi kurarsınız. Veya sizin üreteceğiniz ilginç fikirler kabul ediliebilir.
8. Devrenin simülasyonunun yapacak algoritma için istediğiniz fikri üretebilirsiniz. Mesela
devrenin girişlerindeki işaretler ilgili kapıların girişlerine, kapıların girişlerindeki işaretler
alınarak, kapının görev fonksiyonu ile çıkışın bulunması ve bu çıkışın ilgili kapının
girişine gönderilmesi ve bu işlemin çıkışa ulaşıncaya kadar devam ettirilmesiyle
simülasyon gerçekleştirilebilir.
9. Devrenin girişleri ve çıkışları ekrana bastırılmalıdır.