bakarmısınız?

Başlatan arsima, 12 Mayıs 2007, 20:36:41

arsima

arkadaşlar ben bi program yazdım jal dilinde ama sorumun onunla bir alakası yok program isis de çalışıo deneme kartında yani pic de bazı sayılar tam cıkmıyor acaba pic mi arızalıdır birde siz dener bana haber verirseniz sevinirim
programın çalışması şu şekilde porta nın 0. bit i low olunca 0....9 arasında sürekli sayıyor porta nın 1. bitine 1 saniye falan basılı tutunca program beklemeye geçio aynı sayıda beklio tekrar porta nın 0. biti low oldugunda tekrar sayma devam ediyor dosyalar link de saygılar sadece hex dosyasını veriyorum bu arada porta nın 2 bitini direk 10k üzerinden 5v a baglamak gereklii programı böle yazdım
http://dosyam.net/?id=dvlyw7

aslan_korhan

Sadece HEX dosyasını vermekle pek bir yardımda bulunamayız...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilker_32

Ben sana şunu söyleyebilirim. Yazılımdaki standart ayarlarla deney kartında program güzel bir şekilde çalışıyor. Ra2'ye buton bağlamadan direk +5v verdim. Benim anlamadığım Ra2, Ra3, Ra4' teki 3 buton ve bağlantıları görevleri nelerdir. Hiçbir işlevi yok. Ra2 hariç. Birde şunu söyleyebilirim. Kullandığım deney kartındaki displey ortak katotlu senin deney kartındaki displey ortak anotlu ise saçma sapan yazıların çıkması bence normal.

arsima

ra2 nin amacı programın içinde farklı ra3 ve ra4 de bişe baglı diil sadece ra0 ve ra1 ile programı çalıştırıyorsun benimde display ortak anodlu sadece 0 2 ve 3 numaralarda bazı segmentler yanmıyor pic i alalı epey oldu heralde bozulmuş olmalı teşekkür ederim

ilker_32

Alıntı yapılan: "arsima"ra2 nin amacı programın içinde farklı ra3 ve ra4 de bişe baglı diil sadece ra0 ve ra1 ile programı çalıştırıyorsun benimde display ortak anodlu sadece 0 2 ve 3 numaralarda bazı segmentler yanmıyor pic i alalı epey oldu heralde bozulmuş olmalı teşekkür ederim

Uzun zamanda PİC bozulmaz. Görüyorsun ki PİC'in çıkış veriyor. Belkide displeyin bozuk hiç ölçtün mü? Kodları ortak katotluya göre tasarlamış, ortak anotlu displeyde çalışıyorsun. Donanımsal olarak kontrol etmelisin devreni.

arsima

ya cıkış veriyor ama yanlış cıkış veriyor mesela display deki 0 ı gösterirken f lambası yanmıyor yani yani pic cıkışta sapıtıyor anlıcan

ilker_32

Alıntı yapılan: "arsima"ya cıkış veriyor ama yanlış cıkış veriyor mesela display deki 0 ı gösterirken f lambası yanmıyor yani yani pic cıkışta sapıtıyor anlıcan

Al bir ortak katotlu displey işine bak...

prof_81

pcbyi aresten yaptıysan sorun oluyor jaldaki f ile g karakterleri ile aresteki displayın ayak pinleri farklı oldugu için bazı harflerde sorun yaratıyor bunu ya jaldan ayarlıyacaksın yada baskı devredeki f ile g yi yer değiştireceksin
saygılar...