Adam gibi led satan yer ?

Başlatan Maxim, 06 Haziran 2007, 19:52:44

Maxim

Nasıl adam gibi ?

Örnek Karaköy piyasasından led alıyorum ,
2 hafta sonra aynı led lerden bulamıyorsun ,
aynı derken renk tonu ,açısı ,lümeni vs vs ,

Zaten çoğu dükkanlarda satılan ledler 5. sınıf .
Kimsenin lümenmiş açıymış anladığı yok ,
yeşilmi yeşil ,kırmızımı kırmızı
20 tane led al ,kesin arada farklı parlaklıkta veya tonda yananlar oluyor .

Bıktım ..

Kim satar düzgün led ?
Led`çi kamil diye biri veya led konusunda isim yapmış firma yokmu ?

Ustalardan yardım istiyorum .

Şöyle 50 tane ,fiyatı uyarsa 100 belki üzeri 5 mm diffused led alıcam .

teşekkür

ustad

www.ilkerelektronik.com
Ömer Abed Han 2.katta bi bakarsın, çok çeşitleri var.

Kolay Gelsin...

ipek

menevse han'dan Astra led den aliyorum kusursuz değil ama problemsiz
adamlar ithalatci galiba...
belediye otobuslerinin arka kisimlarinda bulunan logo panel ledlerini arastirdim bunlar HP'ye ait 7.5 $ adedi buradakilerde onun takliti mevcut .30 cent HP iyi ......!

XX_CİHAN_XX

Yakın bir zaman diliminde utem ( www.utem.com.tr ) led kompanent satışına başlıyacak özellikle anadolu yakasında bulunanlar(ümraniyede) karşıya geçmeden işlerini halledebilirler.UPEC in Türkiye distribütörü oldu.UPEC in ürettiği ledler Sony ericson, philips, legrand, valeo ve daha birçok dünyaca ünlü firmaların ledlerini üretiyor.Ve ferrari ye kadar birçok araba aydınlatmalarında kullanılan ledleride üretiyor.Dünyadaki led konusunda en iyi firmaların arasında(referanslarına bakarsanız bence en iyisi)Fiyat olarak ne kadar uygun olur bilemiyecem(yakında satışa başlayınca görürüm) fakat kalite ararsanız bence mutlaka bir bakın derim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

merhaba aynı probelm bendede çok oluyor özelikle önümüzdeki zamanlarda bana 100 üzerinde led lazım toptan yani .şöle 1000 tane filan acaba daha önce böyle toptan alanlar oldumu kaç paraya aldınız ve memnunmusunuz ? birde led konusu açılmışken bu şefaf ledlerin (kırmızı renkte) 10 mm lik olanları varmı acaba piyasada ?

iyi çalışmalar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

@teknikelektronikci

Hatfon'da baya çeşit var. 10mm şefafta vardı bir aralar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Logan

@ipek'e katılıyorum.Ben İzmir'de olmama rağmen 7 segmentleri bile Astra'dan alıyorum.Onlar Sunled'in Türkiye distribütörüdür.Ender Bey ile görüşmelisin.Sana oldukça yardımcı olacaktır.
İmza.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"@teknikelektronikci

Hatfon'da baya çeşit var. 10mm şefafta vardı bir aralar...

hocam teşekür ederim cevabınız için işte daha piyasa araştırması yapmadım çünkü daha çankayya gidemedim kısmetse bu hafta gidecem :) ama malesefde hatfon dükkanı kapatıp gıdaçarşısına taşındılar bir ara gidecem artık kolay gelsin saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafacan

1 paket= 1000 adet led
led mevzuusunda çok gıcık oluyorum. bi sürü hepimizin tanıdığı firmalarla gerek msn gerek telle görüştüm. Adamdan bir kalemde 5-6 paket hatta 10-15 paket  led alıyorum. perakendeci ayağı yapıyolarya gıcık oluyorum. Klasik bir telefon görüşmesi:
--fiyatta iskontonuz mümkün değilmi?
--inanın 45-50 paket alanlara bile bu fiyattan veriyoruz...

siz inandınızmı? 5000-6000 mcandil ledlerin ortalama fiyatını 60-70dolar. 5000-6000mcandil dedikleride vasat işgörür görmez sınırında ledler.çoğu zaman tereddüt ediyorum gün ışığı sorunu yaşanıyor. açısı yok bilmemneyi 2. plana artık.
15000-20000mcandil ledleri ise 120-150 dolar civarıfiyat çekiliyor. ha bu arada 25-30 dolarada ledler var boş vaktiniz bol ise sabahtan oturup akşama kadar anot katot ters olan ledleri yanmayan yada sönük yanan ledleri seçersiniz. % 80-90verim mümkün ama tamammen zaman kaybı amelelik.
aslında şöle led alacakarkadaşlar bir araya gelebilsekte örneğin 10ar paket alacak 10-15 arkadaş... buda 100-150paket ederçatır çatır bi pazarlık etsek 10 koldan. Tabii böle toptan işte tel yada msn olmuyor istanbulda satıcıyla yüzyüze görüşmek lazım bastırmak lazım...
Fikri gelen Varmı??
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

e3

Bana da yakın zamanda 2500 ve üstü Led lazım olacak. :) Vitrinde kullanacağım ve dışarıdan rahatça okunabilecek olmalı.Kaç mcd ve kaç derece açı tavsiye edersiniz?Rengi çok önemli değil şu anda ama iyi bir yerden ve özellikle aynı kaliteden ledler almak lazım.Bu konuda tecrübesi olan üstadlardan mesajlarını bekliyoruz.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.

Maxim

Alıntı yapılan: "mustafacan"1 paket= 1000 adet led
led mevzuusunda çok gıcık oluyorum. bi sürü hepimizin tanıdığı firmalarla gerek msn gerek telle görüştüm. Adamdan bir kalemde 5-6 paket hatta 10-15 paket  led alıyorum. perakendeci ayağı yapıyolarya gıcık oluyorum. Klasik bir telefon görüşmesi:
--fiyatta iskontonuz mümkün değilmi?
--inanın 45-50 paket alanlara bile bu fiyattan veriyoruz...

siz inandınızmı? 5000-6000 mcandil ledlerin ortalama fiyatını 60-70dolar. 5000-6000mcandil dedikleride vasat işgörür görmez sınırında ledler.çoğu zaman tereddüt ediyorum gün ışığı sorunu yaşanıyor. açısı yok bilmemneyi 2. plana artık.
15000-20000mcandil ledleri ise 120-150 dolar civarıfiyat çekiliyor. ha bu arada 25-30 dolarada ledler var boş vaktiniz bol ise sabahtan oturup akşama kadar anot katot ters olan ledleri yanmayan yada sönük yanan ledleri seçersiniz. % 80-90verim mümkün ama tamammen zaman kaybı amelelik.
aslında şöle led alacakarkadaşlar bir araya gelebilsekte örneğin 10ar paket alacak 10-15 arkadaş... buda 100-150paket ederçatır çatır bi pazarlık etsek 10 koldan. Tabii böle toptan işte tel yada msn olmuyor istanbulda satıcıyla yüzyüze görüşmek lazım bastırmak lazım...
Fikri gelen Varmı??

5000-6000 mcandil zaten piyasa ledi demek !
aynı fiyatları banada söylerlerse ki çok daha az alacağım için öyle gözüküyor ,bana yurtdışı yolları gözüktü her zamanki gibi .

ebayde neredeyse almayanı dövüyorlar ,
alın 2 dakika baktım ,bu adamlarla birde pazarlık şansı var ,
13000 mcd ,100 tane beyaz led ,shippment hariç 4.75 dolar .

http://cgi.ebay.com/White-LED-Set-of-100-Super-Bright-5mm-13000mcd-NR-F-R_W0QQitemZ160124254364QQihZ006QQcategoryZ66952QQcmdZViewItem

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "protection"Bana da yakın zamanda 2500 ve üstü Led lazım olacak. :) Vitrinde kullanacağım ve dışarıdan rahatça okunabilecek olmalı.Kaç mcd ve kaç derece açı tavsiye edersiniz?Rengi çok önemli değil şu anda ama iyi bir yerden ve özellikle aynı kaliteden ledler almak lazım.Bu konuda tecrübesi olan üstadlardan mesajlarını bekliyoruz.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
sarı led kullanmalısın gün ışığında görülen en iyi renk budur.Kayan yazı felansa dar açı kullan ama aydınlatma amaçlı ise kesinlikle geniş açı kullanmalısın.Piyasada 3000mcd olarak satılan ledler gerçekte 300mcd bile değil.Kaliteli bir bu durumda piyasaya göre konuşursak 8000-10.000 arasında kullan.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ground

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"aydınlatma amaçlı ise kesinlikle geniş açı kullanmalısın.

Özellikle düzbaş ledler kalitelidir.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

OG

Arkadaşlar LED sıkıntılı bir konudur. İhtiyaca göre kalite sınırları ortaya çıkar. Kaliteyi belirleyen unsurlar sırası ile,
-Kullanılan chip
-Kılıflama
-Seçme

Şu an bildiğimiz kaliteli chip üreten 4 firma var. Secilecek ledin kalitesini belirleyen unsarlardan 1. sırada gelir ki tüketiciler genelde bunu bilemez. Adını bile duymazlar. Cree, nichia gibi.

Kılıflama. LED satın alırken ismi geçen markalar kılıflama yapan firmalar ile ilgilidir. Kılıflama usulleri değişiktir. Kimisi entegre cihazlarla, kimisi elde mikroskoplarla manuel enjekte ile yapılmakta. Küçük çaplı bir firma küçük makinalarla rahatlıkla 5mm LED imal edip kendi markası ile satışa sunabilir. Problem de burada. Çok fazla sayıda firma çok sayıda marka ile LED imal etmekte, tabir yerinde ise piyasaya kamyon kamyon led gelmekte.

Seçme. Üretimden sonra hatalı, kusurlu ledlerin ayrılması ve çalışma voltajlarına, ışıma şiddetlerine göre ranklara ayrılması. Ciddi olan üreticilerin dışındakilerde olmayan bir adımdır. Hatta bu aşamadan geçememiş ürünleri toplayıp marka vurup satan firmalar çoğunluktadır.

Yapılacak işe göre bu faktörler dikkate alınmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.