36 giris 6 cikis

Başlatan altinboy, 08 Ağustos 2003, 20:10:07

altinboy

arkadaslar 36giris  ve 6 cikis yanı  giris te bazi larina akim gelince atiyorum ilk 10 ve son 10 yani toplam 20 tane girisvar bunlari ilk cikisin ilk 1.5.  we 6cı atayacak buna benzer  ilk 20 ve son 5 akim gelince cikisin 2ci 3uncu ve 6ciya atasa   buna benzer entegreler varmı

diot

gal entegreler ile yapabilirsin (ayrıca karnou diyagramlarını kullana bilirsen kod cözücüyü kendinde kura bilirsin)

ise

yüksek giriş çıkışlı mikrolar kullanabilirsin   mesala nec upd7840xx pic18f xxxx serisi atmel megaxx serisi bunlar işini görür

altinboy

gal entegreler ile yapabilirsin (ayrıca karnou diyagramlarını kullana bilirsen kod cözücüyü kendinde kura bilirsin)
......................... merhaba ....diot     bana yukarıdakiler hakkında daha fazla bilgi vermen mumkunmu  mesala bu karnou nasıldır  manuel mi programlıyoruz.

altinboy

internette biraz araştırdım ama yeterli değil bu karno haritası bir devremi nasıl kaç bacakli  yoksa bacaksızmı.36 giriş 6 çıkış olayı beni biraz aydınlatırsanız sevinirim...

cnt

karno haritasinda, olasiliklara gore bir tablo olusturuyorsun, bu tabloyu mumkun oldugunca sadelestiriyorsun ve en sonunda cikan sonuca gore kapilarla devreyi kuruyorsun.

microcozmoz

Belki yararı olur ... Mikroişlemcilerin giriş ve çıkışına shift registerlar ekleyerek giriş ve çıkış çoğullaması yapılabiliyor.. Giriş entegresi olarak 74hc597 kullanılabilir. İki adet 74hc597'yi kaskat bağlayarak giriş sayısını artırmak mümkün olabiliyor..Çıkış için ise 74hc595 entegresi kullanılabilir...
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Erol YILMAZ

Karno haritasi, en basite indirgenmis lojik devreyi bulabilmek icin kullanilan gorsel bir yontemdir. Donanim değildir. Ne oldugunu nasil uygulandigini Lojik Tasarim kitaplarinda bulabilirsin. Ayrica MEB'in Sayisal Tasarim diye de bir kitabi var. orada da ilgili konu anlatılmaktadır.

altinboy

arkadaslar  yani 36 giris 6 cikisi karno ile yapabilirmiyim. ben ornegi birazdaha anlatim ondan sonra simdi 36 tel var bunlarin 4.6.9.ve  27incitelden akim geldi  ben bu bilgilere dayanarak cikisa aktaricam tabi cikisin 6  teli var bunlarin 2.  ve 5incitel'e akim vermesini istiyorum, taabi  unutmamak gerek 36 girisin   1296 olasiligi var  cikisin ise 36 olasiligi var  ama ben girisin ortalama 50   0lasiligini kullanicambu su anlama geliyor giristeki butun olasiliklar cikisa aktarilmayacak sadece benim ayarladigim 50 tanesi cikisa aktarilacak.bunu ne ile yapabilirim entegremi ,picmi ,yoksa baskabirsey varmi.teşekkürle.

cnt

karno ile tasarliyarakta yapabilirsin, pic ilede yapabilirsin.
fakat calismasini istedigin devrede zamanlama cok onemli ise karno ile tasarlamani tavsiye ederim, cunku pic ile yazacagin programda 36 tane interrupt kullanamiyacagin icin, tum girisleri kontrol edip bunlara gore cikis lari ayarlaman mikrosaniyelerlede olsa zaman gecikmesine sebep olur!
kapilarla tasarliyacagin bir devrede ise gecikme eminim daha az olacaktir.

aster

neden bir port çoklayıcı devre yapıp girişi tarattırıp istediğin sinyal gelince istediğin çıkışı aktiflemiyorsun, sanki istediklerini tam anlatamıyorsun gibi !..
doğrumu?

microcozmoz

aster ' e katılıyorum bence shift entegreleri kullanarak port çoullayıcı yapmak daha mantıklı. Ayrıca yapacağın devrenin esnek olması açısından port çoklama sistemi kullanman daha iyi olur. Karno haritasınla ortaya çıkan devrede bir kaç girişi deiştirmen veya eklemen gerekirse seni uğraştırır.. Halbuki mikroişlemci de programın deiştirerek kolayca istediğini yapabilirsin..
İyi çalışmalar.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

altinboy

devrenin calismasini biraz anlatim 36 girisi 6 çikısa birdefa aktaracak.
yani 36+6    = 42  adet tel var ben 36 girisi hemen çikisa aktaricam bunun gibi 30 veya 40  giris  devresi geliyor  ben manuel  (elle)birinci  36 lık girisi alicam sonra  ikinci 36 lık girisi  ben bunlari elle yapicam  paralel 42 tel var ben girisi çikısa aktarn
devreyi bu 42 tele dokundurunca ayni anda 36 girisi 6 cikisa aktaracak  36 telden gelen akımı çikisin 6 telin den bazilarina aktaracak..teşekkürler

aster

yani santral yapmak istiyorsun

Erol YILMAZ

dediklerini tam anlayamadim ama sanki analog sinyal aktaracakmisin gibime geldi. Analog Switch entegreleri var. Analog Device ta bu urunler var fakat biraz pahali. ADG411 bunlardan biri.