12 V Gerilimle Çalışan Receiver

Başlatan Elektron74, 22 Haziran 2007, 00:27:49

Elektron74

Arkadaşlar 12 V Gerilimle Çalışan Receiver  var mı? Fiyat ve markası konusunda bilgi verirmisiniz? Cevaplar için teşekkürler.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

elektronik

arkadaşım öyle bir soru sormuşsunki :)

istediğin alıcı nedir hangi frekanslarda çalışacak modülasyon türü nedir .

ama anladığım kadarıyla sen 12 voltla çalışan uydu alıcısı istiyorsun peki digitalmı analogmu ?

Elektron74

Soru açık deyil mi? ee tabiki dijital.  :) Ya analog cihaz kullanan kaldı mı? Analog yayın ya 1,2 tane var veya hiç kalmadı sanırım. Analog receiver devri kapandı artık.

mustafacan

Alıntı yapılan: "Elektron74"Arkadaşlar 12 V Gerilimle Çalışan Receiver  var mı? Fiyat ve markası konusunda bilgi verirmisiniz? Cevaplar için teşekkürler.
30-35 dolara 1 adet 12 to220 çakmak fişli inverter alırsan bütün recieverler 12 V ile çalışır. hemde istediğin model ve ekonomik olur derim. neden derseniz malum lnb veryikal horizantal yayınları farklı voltajlarla alıyor. yanlış hatırlamıyorsam 14-18v olacak. Hatta biçok uydu alıcıda dikkat ettiiseniz lm317 var ve 27 volt civarı diiyor. 7812 ve 7805 fixlerde var tabii. vs. vs. vs. umarım anlamışsınızdır.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

elektronik

Alıntı yapılan: "Elektron74"Soru açık deyil mi? ee tabiki dijital.  :) Ya analog cihaz kullanan kaldı mı? Analog yayın ya 1,2 tane var veya hiç kalmadı sanırım. Analog receiver devri kapandı artık.

bildiğin gibi "Receiver" alıcı anlamına gelir Receiver dendiğinde sadece uydu alıcısı akla gelmez.

mustafacan arkadaşımızın söylediği doğru 12 volt ile çalışmaz v/h seçimi 12-18 volt seviyesi ile yapılıyor uydu alıcısınnın içinde 12 voltu 12-18 volta yükseltmekte mümkün tabi.
ama en doğrusu 12 to 220ac konvertör kullanman .
iyi çalışmalar.

Elektron74

@ahmet_ahmet
     Receiver kelimesinin anlamı konusunda haklısınız. Receiver kelimesi yerine Türkçe "uydu alıcısı" desek daha güzel olurdu.  :(  Fakat ben soruyu dikkat ederseniz forumda "GSM ve UYDU SİSTEMLERİ" başlığı altındaki topikde sormuşum. Dolayısıyla "Receiver" kelimesi ile kastedilen cihazın, çok rahat anlaşılacağını düşünüyorum. Neyse uzatmaya gerek yok. Kastedilen cihaz uzun uğraşalardan sonra anlaşıldı.  :)  
  Arkadaşlar bir invertörle bu problemi çözmek benim de aklıma geldi. Fakat sistem bir akü ile beslenecek.  Kullanılacağı yer bir yayla evi olacak. Kullanılan akünün mümkün olduğu kadar verimli kulanılması gerekiyor. Çünkü aküyü sürekli şarj etme olanağı yok. 90 Ah akü kullanmayı düşünüyorum. Bu hesaplara göre 40-45  saat civarı TV izleme şansımız olacak. (Uydu alıcının  :D gücünü 12 W Kullanılan LCD araba TV nin gücünü 12 w civarı aldığımızda)  . Buda bizim için iyi bir zaman. Günlük 5 saat TV izlense bir hafta yapar. İnvertör kullandığımızda birde bu cihazın iç kayıpları olacak. Buda 300 W invertörde %90 verimle çalışsa tam güç için 27 W yapıyor. 12-220 V dönüşümü içinde, aküyü biraz daha yıpratmış olacağız.

Ersin

Uydu alicisindaki besleme kati ayri bir kartta olur.Yanlis hatirlamiyorsam en yuksek gerilim 33V.Orada 6-7 degisik cikis var bu cikislar saglayabilirsen , belki inverter kullanmadan calistirabilirsin, bir tek 33v icin bir stepup gerekecek.Senin cihazin semasini bulmaya calis.
www.eserviceinfo.com

Elektron74

Alıntı yapılan: "ahmet_ahmet"
mustafacan arkadaşımızın söylediği doğru 12 volt ile çalışmaz v/h seçimi 12-18 volt seviyesi ile yapılıyor uydu alıcısınnın içinde 12 voltu 12-18 volta yükseltmekte mümkün tabi.
iyi çalışmalar.
Çalışmaz mı dediniz   İşte Burada adamlar çalıştırmış.

elektronik

Alıntı yapılan: "Elektron74"
iyi çalışmalar.
Çalışmaz mı dediniz   İşte Burada adamlar çalıştırmış.

arkadaşım yazdığımı iyi okumadın sanırım "uydu alıcısınnın içinde 12 voltu 12-18 volta yükseltmekte mümkün tabi.

ama en doğrusu 12 to 220ac konvertör kullanman " demiştim :) ama daha pratik yolu varken buna gerek yok . ben analog uydu alıcıları yapıyordum ve 12 volt ile besliyordum kanal tarama voltajını 28v ve v/h için 18 voltu bitane 555 ile sağlıyorum . analog alıcılar hala kullanılıyor kablosuz görüntü aktarımı için.
iyi çalışmalar.

aslan_korhan

Bu devre ile 12V'yi yaklaşık 24V'ye çıkarırsın. Akımı ise LNB beslemek için yeterli. Daha önce denedim. BD137 ve BD138'i küçük bir soğutucuya bağlaman gerekir. Bu 24V çıkışı bir regülatör ile 18V'ye düşürmen gerekebilir (7818).

Bununlada 12V'yi 33V'ye çıkarıyorsun. Fazla akım vermez ama Tunner için rahatlıkla yetiyor. Bunuda birçok kez yaptım...

Geriye sadece 5V kalıyor, onu anlatmaya gerek yok sanırım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Elektron74

Arkadaşım yazdığın cümleyi ben iyi okudum. Sizde yazdığınız cümleleri bir daha okuyunuz. Kırmızı puntolarla belirtiğim aşağıdaki cümlede geçen "çalışmaz" kelimesi size ait deyilmi?
mustafacan arkadaşımızın söylediği doğru 12 volt ile çalışmaz
iyi çalışmalar.
Neyi kastettiniz açıklarmısınız?  Önce çalışmaz diyorsunuz sonra da
Alıntı yapılan: "ahmet_ahmet"v/h seçimi 12-18 volt seviyesi ile yapılıyor uydu alıcısınnın içinde 12 voltu 12-18 volta yükseltmekte mümkün tabi.
Şimdi ilk önce çalışmaz diyorsunuz.  Sonra da şöyle bişey olabilir diyorsunuz. Bu iki cümle bir birleri ile çelişmekte.
   Yani lütfen! Karşımızdakini yazdığım cümleleri iyi anlamamışsın diyerek suçlayacağımıza; ilk önce kendi kurduğumuz cümlelere bakalım.  Yahu bura da bir birimizle bilgi paylaşmak için buradayız. Birbirimizin açıklarını aramak için değil. İnsanlık hali dalgınlıkla soru eksik de sorulabilir. Anlatılmak istenen, söylenen verilerle anlaşılmaya çalışılmalı diye düşünüyorum. Eğer anlaşılmıyacak seviyede soru eksikse, soru sahibine konun daha açık yazılması istenmeli bence.
Alıntı yapılan: "ahmet_ahmet"arkadaşım öyle bir soru sormuşsunki   :) .
Arkadaşımızın burada yaptığı gibi alay edilmemeli bence.  

@aslan_korhan
   Verdiğiniz devreler çok güzel devreler. Teşekkürler. Ben hazır almayı düşünüyorum. Bugün internette ararken zor zahmet aradığımız cihazı bulduk. Satış yapan kişilerle görüştüm. Cihazı  başka arkadaşlar da almayı düşünüyorlarsa, bir konuyu balirtmek istiyorum. Aldığım bilgiye göre cihaz tek çanak için problemsiz çalışıyormuş. Yazılım probleminden dolayı iki çanak için problem çıkarıyormuş. Bu bilgiyi de paylaşamak istedim. Ben de zaten bir çanak kullanacağım. Benim işimi bu hali ile görüyor. Herkese yardımları için teşekkürler.

elektronik

Elektron74 arkadaşım o gülümsemeyi alay amaçlı eklemedim olası bir gerginliği peşinen ortadan kaldırmak için ekledim sizde eklemiştiniz siz alay amaçlımı eklediniz ? ben öyle algılamadım insanlar birbiriyle konuşurkende gülümser bu normal bişey.

evet çalışmaz demiştim bunu söylerken  piyasadaki uydu alıcıları 12 volt ile çalışmaz anlamında söyledim (ama haklısınız cümlede biraz eksiklik var) 12 volt ile çalışan alıcı hiç görmedim duymadımda ama adamlar  yapmış .
sonrada : "uydu alıcısınnın içinde 12 voltu 12-18 volta yükseltmekte mümkün tabi" demiştim buda modifiye etmek anlamına geliyor , modifiye etmeye veya sıfırdan kendimiz yapmaya kalkarsak tabiki olur .
sonuç olarak şunu söyleyim benim amacım haşa ne kimseyle alay etmek ne kimsenin açıklarını aramak nede kimseyle kavga etmektir. eğer birimiz yanlış veya eksik bişey yazıyorsak birbirimizi kırmadan uyarmalıyız diye düşünüyorum yazılarımızı yazarken olası gerginlikleri ortadan kaldırmak için gülümseme simgesini eklemeninde zararı yok ama gülümseme bile yalış anlaşılır oldu şimdi yazımın sonuna yine eklemek istiyorum ama yanlış anlarsınız diye eklemiyorum eklemediğim zamanda sanki bu yazıları yazarken agresifmişim  imajı veriyorum  . neyse Hakkınızı helal edin.
saygılar.

aslan_korhan

Arkadaşlar, bu kadar ufak bir olayı büyütmeyin. Olur öyle ufak tefek yanlış anlamalar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.