50 HZ sebekeye frekans bindirmek

Başlatan hamit, 15 Ağustos 2003, 01:37:29

hamit

Selam arkadaşlar konuyu doğru yere açtığımı umuyorum bir sorunum ama butun çabalasırma rağmen halledemedim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardım bekliyorum sorunum şu...

50 hz şebeye firekans bindirmek istiyorum yani sinus sinyalinin üzerine başka bir sinus sinyali bindirmek istiyorum yani faz farkı gibi bir olay ama bunu şebekeden bağımsız bir sinyalle yapmak istiyorum yani bir iverterde ürettiğiim 220 volt sinus sinyalini şebeke sinyalinin üzerine bindirmeye çalışıyorum bu konuda çalışmış arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler...

aster

evlerde kullandıgımız telsiz telefonların bir kısmı  tx olayını anten kullanmadan
direkt şebekeya yani 220 volta modüle edip bindirirler ve sokaklarda dolaşan 220 volt şebeke hattını anten niyetine kullanırlar
elektrik dağıtım indirici merkezleri de kendi aralarında haberleşmeyi yüksek
gerilim hatlarına bindirilmiş modüleli signal'lerle yaparlar, rx ve tx için
hatta elektrikli trenlerde aynı olayla haberleşme yaparlar

diot

@hamit ..

Anladığım kadar inventor de üzrettiğin 220 volt luk elektriği şebeke ile paralel bağlamak ve beraberce kullanmak istiyorsun.

1 .. bunun için yapmış olduğun inventor devresi voltaj olarak şebeke gerilimini izlemek aynı voltajı üretmek zorunda.
2. Konu ise inventor devresi şebekeden aldığı 220 volt gerilim den senkronizasyon sinyali üretmek ve aynı fazda sinus gerilim üretmelidir .

bu iki konuyu uyduramazsan, sana olacakları söyleyeyim. şebeke gerilimi senin inventore yüklenecek ve hasar verecektir.

Bu konu için bereberce çalışabilen APC Ups lere bakabilirsin.

salim ALTIN

slm
   amaç şehir şebekesini data iletimi için kullanmaksa otomasyon dergisi haziran veya temmuz 2003 sayısında satış ilanı olan bi cihaz vardı. adaptör gibi yapmışlar bir bakın. Birde ist-ümraniye-elektro http://www.elektro.com.tr/index2.html elektronik te bu işler için malzeme olabilir onların bir dergisi var isteyin yararlı olabilir.
   Yok eğer amaç şebekeye gerilim yüklemek ise faz farkı olduğu anda sistem faz çakışması olacaktır ve büyük küçüğü yer.!!!! bunu anlamak için kendi ürettiğin gerilim ile şebeke arasına 220 volt akkor flamanlı lamba bağla lamba yanarsa senin devre senkron değil demektir. aradaki faz farkına göre lamba parlaklığı değişir. ölçu aleti ilede ölçebilirsin.  Ayrıca devre senkron olsa bile voltajda senkron yani aynı seviyede olmalı. Kojenerasyon tesisinde elde edilen enerji şebekeye bu yolla verilir. 1 voltluk fark kojenarasyondaki enerjiyi şebekeye akıtır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

hamit

konuya ilgi gostern tum arkadaşalara teşekkur ederim fikirleriniz baya yardımcı oldu
bu kaynaklar doğrultusunda umarım istediğim sonuca ulaşırım
butun arkadaşalara çalışmalarında başarılar dileğiyle tekrar teşekkurler .....