ultrasonik ısıtma?

Başlatan erkan614, 16 Temmuz 2007, 15:55:16

erkan614

arkadaşlar ultrasonik ıstma ile ilgili bilgi topluyorum bu konuda yardımca olabilirmisiniz?

stlg

Sevgili kardesim

Ultrasonik temizleme cihzlarıyla biraz ugrastım ama ısıtma sistemleri nasıl oluyor biraz bahsedermisin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

erkan614

bu şoyle bişey diycam ama bende bilmiyorum sadece bi frekans vererek sanırım 20khz metal üzerinde titreşim oluşturuluyor titreyen metalde ısınıyor şeklinde bir mantığı var galiba

bu şeye benziyo indiksiyon bobini içine sokulan demirin ısınmasına ama biraz farklı indiksiyon ile olan da manyetik alan ile kalın demirler şekillendirilio bunda ufak metaller titrşim ile ısıtılıo diye biliyorum

z

Ultrasonik ısıtma, bildiğim kadarıyla metallerin ısıtılmasında için değil de plastik malzemelerin kaynatılmasında kullanılıyor.

Emin olmamakla birlikte yapı şu şekilde, kaynatılacak parçalardan birisi sabit tutuluyor diğeri ise yüksek frekansda mekanik olarak titreştiriliyor. İki plastik aksam yüz yüze baskı altında titreşirken ısınıyor ve biribirine kaynıyor şeklinde biliyorum. Belki iki yüzey arasında ilave kimyasal da konuyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

doğru söyluyosunuz
google den baktım ama mantık hakkında bir bilgiye ulaşamadım bu konuda açıklama yapan bi link varmı?
nedir ne değildir işime yararmı yaramazmı ole kala kaldım  :(

rree

Doktorların ameliyatta kullanılan   giyselerinin bazıları  iplik kullanmadan imalat yapılıyor. Dikiş makinası iğnesi ultasonic titreşimli. giysi plastik  titeşimle eriyor birbirine yapışıyor. Biliyorum.

KAZIMUGUR

Kaset imalatında iki parçayı ya vida ile ya da ultrasounda ile yapıştırıyorduk.
Titreşen iki malzemede farkılı yüzeyler sürtünme sonucu ısınıyor.Kullanılan bu özellik.

Ultrasound ve mikro dalga farklı.

Bir kaç ay önce hastahanede alçılar sökülürken yan masadaki küçük bir kızcağız hocanın elindeki kocaman ve çok ses çıkaran aletten korkmuştu.
Delik taşlama motoru şeklindeki bir alet ve ucunda 5cm çapında daire testere vardı.Zarıldarken altında sizin etiniz olan bir alçı kesilmeye çalışılıyor,korkunçtucu bir durum (o kız öyle diyordu  :) ).
Doktor korkulacak bir şey olmadığını göstermek için o testereyi kendi eline bastırdı,hiç bir şey olmayınca ilgim arttı.
Sonra tanıdığım marifetiyle yakından inceleyince o diskin dönmediğini,binlerce kez titreştiğini (ileri geri) gördüm.Sesin sebebi belli oldu yani.

Bu konu da tartışıldı bir sürü link pdf resim filan verildi.Ama tabii eskilerin ne önemi varki...

aster

Kazım Hocam belirtmiş evet erkan kardeş bu konular çok daha derin olarak konuşuldu tartışıldı biraz araştıralım

dalgıç pompaların enerji kablo ek yerlerin kaplaması  bu yöntemle yapılıyor

3 gün önce bu yöntemle yapılmış plaj hasırımda güneşleniyordum  :)

birde bu yöntemle balık tutmayı bulsalar fena olmayacak

OG

2 malzemenin arasında sıvı izalasyonu sağlayabilmek için kullanılıyormu merak ettim, araştıracağım, bu işin endüstriyel ismi nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

Bu konunun end. adı (ultrasonik kaynak)  internetten (ultrasonic welding) yazarsanız bir çok dökümana ulaşabilirsiniz.
ultrasonik çok geniş bir konu aslına bakarsak yüksek ses frekansı ile bir çok işlem yapılıyor bu konuyu irdeleyebiliriz.

http://www.staplaultrasonics.com/c2-ultra/ultra.htm

http://www.twi.co.uk/j32k/protected/band_3/jk61.html

http://www.midlandplastics.com/so_ultrasonic_welding.htm
...............................

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "aster"...

Ufakda olsa gördüm.
azıcık dolaylı olsada kullanıyorum.Gerçi 1-2 senedir seferler seyrekleşti ama olsun horoz ölür gözü çöplükde kalır.
77 filandı sanırım çığır bir dergimsi bir şey basmıştı eski elektorlardan,orada flip foloplu tweeterli ışıklı-ledli bi rşeyler vardı.
Denemiştim tabii.Balığa etkisi neden olmadı bilmiyorum ama uzun bir süre takılmışlardı bana.Zaten asıl maksat da bu,ne işimiz var üzümle.
Yıllar sonra soğuk ışık ve ultra ses ile 3-5000 metreden 6-12 mt uzunluğunda 3-6 ton ağırlığında mürekkep balığı cinsi (kalamar) avlandığını gördüm.Kıskandım tabii  :) .Ben nerde yanlış yaptım ?  :roll:

Fixxer

Alıntı yapılan: "aster"

Hocam bunu bir denemek lazım aslında  :lol:  ultrasonik nemlendiricilerin içindeki piezzo ile balık nasıl yakalanır :lol:  :lol:  akvaryuma sokup denemek lazım  8)  1.7 mhz hiçte fena değil  8O

Ersin

Alıntı Yapbirde bu yöntemle balık tutmayı bulsalar fena olmayacak

Tam tersine bayagi fena olacak.Su an zaten ag trol gibi seylerle ortaligi yok ediyorlar, bununin da caresini bul;urlarsa ortaligi kurutup sogana cevirecekler.
Yesilci gibi yazdim  :D , ama sadece amator balikciyim

Fixxer

Elektronikçi adam balığı ultrasonikle tutar abicimm :lol:  ama bu durum kötü olabilir irili ufaklı hepsi ölmüş olabilir :cry:

erkan614

Alıntı yapılan: "aster"....

balık bu yöntemle nasıl sutulurdu acaba echosounderle yerini tesbit edip ulltrasonik ısıtma ile denizin içinden pişmiş olarak deniz yüzeyine çıkar bizde alır üstüne limon sıkar yeriz tuzu var zaten  :lol:

dün aksm tavsiyelerinize uyup uyumadan önce bi arama yaptım kazım hocanın salim hocayla yaptığı yazışma baya açıklayıcı oldu bana

çözdüğüm olay şu bi sinyal generatörü bir adet de transducer
(tamam iş halloldu :lol: )

sinyal generatörü sweep olcak demişsiniz osc ile ilgili bi link vermiştiniz onun yenisini verirmisiniz rapidden silinmiş de

bu iş için xr8038 olurmu diye bir sorusurıyim bari

bu tas yapıştırma makimnesi istedim bi abiden sağolsun elindeki bozuklardan birini verdi ilk gözüme çarpan 741 opampla yapmışlar oscyi galiba devreyi tam inceleyemedim
transducerin içini söktim transducer çıktı :lol:
bide burda bi hava pompası var ne işe yarıo? nem içinmi soğutma içinmi?