ldr ile karanlık dedektörü

Başlatan showtime, 23 Temmuz 2007, 15:20:22

showtime

kararsızlığı olmayan bir karanlık dedektörü yapmak istiyorum. yalnız bu devre 2,4 V ta çalışması gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

stlg

"kararsızlığı olmayan bir karanlık dedektörü yapmak istiyorum"

Sevgili kardesim

Bu konuyu biraz daha acarmısın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

showtime

haklısınız ustacım.
yani titremeyen . nasıl diyeyim belli bir eşik değerinde karasız davranmayacak

SpeedyX

ldr karanlığı gördüğü andan itibaren bir geciktirme devresini aktif edebilirsiniz, belirlenen süre boyunca ldr karanlık görürse, devre çıkışı aktif eder ve ldr nin önünden yaprak geçtiğinde titreme olmaz.

yani şöyle
ldr->komparatör->gecikme devresi->karşılaştırıcı->röle

showtime

nasıl olurda aklıma gelmez.  :oops:

iki transistörlü bir devrede yük transistorünün beyzine ufak bir kapasitör ile bu olur.

saygılar teşekkürler

stlg

Sevgili kardesim
Pic ilede bu iş yapılabilir belli aralıklarla ldr den veri belli bir sayıda alınır atıyorum (10 adet) bu verinin 8 tanesi 1 ise sistemi aktif 8 tanesi 0 ise kapat diye basitce bir program yazılabilir bylece ani ısık degisimleri cıkısda degismeye neden olmaz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

showtime

sayın hocam pic kullanmadan yapıyorum. fakat bir türlü istediğim sonucu alamadım. ışık miktarı düştükçe çıkıştaki led de o derece az parlıyor veya çok parlıyor. ben led ya yansın yada sönsün istiyorum.  :(

stlg

showtime

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili kardesim

Asagıdaki devreyi bir incele

http://www.electronic-projects.net/Electronic-Projects/projects/light_op_switch/index.htm

sağolun hocam, açıkçası ben solar hücrelerle şarj ettiğim iki pil için kullanacağım bu devreyi. yani led bir yandan akım çekerken devrenin de bir yandan akım çekmesini istemiyorum. sizde anlayışla karşılayacaksınız ki solar işlerde her mA bize lazım. opamp ile denemeler yaptım o da fazladan akım çekiyor.
yine de sağolun hocam.

stlg

Sevgili kardesim

H111L1 turu bir opto ilede bu iş olmazmı cıkısı   SCHMITT-TRIGGER  oldugundan işinizi gorebilir ama 2,4v cok kucuk bir deger bu gerilim yukarıya donusturuculer ile daha yuksek bir gerilime cıkarılabilir

showtime

hocam konu tamamen bir projeye doğru gidiyor. en güzeli ben olayı baştan anlatayım. hem başka arkadaşlar da faydalansın.

herbiri 1.5V olmak üzere iki tane solar hücre ile 2 tane Li-Mh pili şarj edip  fotosel kontrollü olarak iki adet 3V ledi yakıcam. yani devrede bir gerilim yükselteci ve ışık kontrol devresi olacak. gerilim yükselteci tamam. bu devre aşağıdaki linkte mevcut ve çalışıyor.
http://img521.imageshack.us/my.php?image=resim5zz4.jpg

devre boştayken çok fazla akım çekiyor. bu yüzden ışık kontrolünü öne almak istiyorum.

özetle sistem (ki buna sistem demek komik olur) akşama kadar şarj edip piller bitinceye kadar led yakacak.

belki bazı arkadaşlar neden gidip bahçe armatürlerinden satın almıyorsun diye düşünebilirler ama maksak araştırmak kendin yapmak.

bu iş tamam olursa biraz daha sorum olacak sabırlarınıza sığınarak.

saygılarımla

stlg

Sevgili kardesim

Peki ışık siddetini olcmek yerine gunes panelinden gelen gerilim seviyesi belli bir seviyenin altına indiginde (buda aksam olmuş )demektir led devreni calıstırsan nasıl olur bilmiyorum

timpati

benzeri bir proje için bana da başvurmuşlardı, fiyatta anlaşamadık...sizin yapacağınız ticari mi değil mi bilemem. ticari ise gerilim sabitlenmesi ve şarj devresinin ideal olması koşullarını gerçeklemezseniz pilleriniz kısa sürede "elveda" der ve servis peşinde koştukça hem bunalır hem müşteri yitirirsiniz.
why mr. anderson, why ?

showtime

Alıntı yapılan: "timpati"benzeri bir proje için bana da başvurmuşlardı, fiyatta anlaşamadık...sizin yapacağınız ticari mi değil mi bilemem. ticari ise gerilim sabitlenmesi ve şarj devresinin ideal olması koşullarını gerçeklemezseniz pilleriniz kısa sürede "elveda" der ve servis peşinde koştukça hem bunalır hem müşteri yitirirsiniz.

hayır ticari değil. tamamen amatör. kaldıki bu tip şeyler için armatür gibi şeyler de yaptırmak lazım. elektronikçilerde görmüşsünüzdür basit solar hücrelerini. bunların zaten gerilimleri sabit çıkabilecekleri akımlarda sınırlı. ayrıca şarj devresi için de bir lm serisi sabit akımcı ile şarjda bir problem yaşanacağını sanmıyorum. yine de tavsiye için sağolasın.