Form Görev Çubuğunda Olsa Bile Çalışma

Başlatan fatihsatir, 04 Ağustos 2007, 01:27:23

fatihsatir

Herkese İyi Çalışmalar,

Visual Basicle uğraşalı yaklaşık olarak 4 ay olduğundan bazı eksiklerimi halan daha kapatamadım. Daha doğrusu bir dilden diğer dile alışmak biraz zorluk veriyor insana. Sizlere sormak istediğim ve 3 gündür içinde çıkamadığım bir sorum olacak.

Görüntü işlemeyi kullanarak ekrandaki hareketi algılatarak seri porttan devreme data gönderiyorum ve bu dataya görede hareketin büyüklüğne göre LCD ekranda sessiz alarm veya dierek sele uyarmaktadır. Forum açık olduğu müddet boyunca hiç bir sorun teşkil etmemektedir. Yani form bilgisayarın Always top on dediğim müddet boyunca çalışmaktadır. Fakat benim istediğim bu programın arka ekrandada çalışmaya devam etmesi. Minimize ettiğim zamanda çalışmasıdır.

Burada dikkatimi çeken şu oldu. Kameradan görüntü alıp Picture1 atamaktayım ve işlemlerimi burada yapmaktayım. Forumu minimize etmesek bile picture1 in önüne herhangi bir pencerenin kenarı gelse bile kapanan yerlerdeki hareketi algılamamaya başlıyor. Yani diyelim ki, 640*480 lik bir picture box sınız var ve bunun 400*300 ü başka bir pencere tarafından (o anda açmış olduğunuz explorer sayfası) üzerine gelmiş bulunmakta. Sadece geriye kalan 240*180 lik alanda hareketi algılamaktadır. Bunu nasıl çözeceğim hakkında bilgisi olan veya kullanmam gereken apiler varsa onları bildirirmisiniz?

İkinci sorum ise bu programı görev çubuğuna indirdiğimde dahi kullanılmasını istiyorsam nasıl bir yol izlemeliyim veya neleri kullanmalıyım. Aynı winamp ve mediaplayer gibi programlarda ekranda olmamasına rağmen müzik çalmaya devam edebiliyorsa, kullandığım forumda ekranda olmamasına rağmen görüntü işlemeye ve kameradan görüntü almaya devam etmesini istiyorum. Yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden teşekür ederim.

Herkese Çalışmalarında Başarılar Dilerim.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

erdinch

http://rapidshare.com/files/50672171/Visual_Basic_6.rar.html

linkteki e-book'da 700 ve 800 küsürüncü sayfalarda apiler anlatılmakta.İki başlık işine yarayabilir gibime geldi.Birinci "formu en üstte tutmak ve gizlemek" diğeri ise "system tray uygulamaları". Şahsen kendim vakit bulamadığım için deneyemedim.Umarım işine yarar.

İyi çalışmalar dilerim..

hoguz

fonksiyonunu Timer ustunden yap o zaman calısmaya devam eder.