Piyasada dolaşan sahte USB-Hub lar

Başlatan ahmet2004, 11 Ağustos 2007, 21:40:19

ahmet2004

Kadıköy yazıcıoğlu yan tarafındaki dükkanlarda satılıyor. *** DİKKAT ***

Yukarıdaki resimde çizdiğimiz yolları göreceksiniz.
Fark edeceğiniz üzere portlar birbirine paralel.
Yani tamamen göstermelik.
Tek bir cihazın bile kararlı çalışmama ihtimali var.
Ayrıca ortada gördüğünüz şeyin adı damla kontrolcü/entegre ama
arkadaş onun göstermelik olduğunu ve bu devrede bir
yerle bağlantısı olmadığını söyledi.
'Damlanın' içinde etegre olmadığına emin.
Silikon damlatıldığını düşünüyor entegre süsü vermek için.

Windows arıza uyarısı veriyor ve iki cihazın da LED'leri sönüyor. Yani çalışmıyorlar.
Kısa devre.2 Usb cihazın çalışması mümkün değil.

Pcb üst kısmında ise göstermelik mercimek kapasitör ve bir de LED.

Toplamda en fazla 1.25 dolarlık bir 'ürün' daha doğrusu 'atık'. Bize satış 10YTL.

Alıntı: www.pclabs.gen.tr

files

Ben benzer ürünlerden aldım ama kısadevre değildi. Highspeed yazıyorsa orası sahtedir.2 tane kullanıyorum. aynı anda usb klavye ve usb fare+ usb yazıcı + tarayıcı bağlayabilirsiniz.

biraz çaba ile harici 5 volt beslemesi bağlarsanız akım yetmeme durumunu da giderir bazı aletlerde fazla akım gerekiyor. bu yüzden hepsini belseyemiyor. fare, klavye için yeterlli

ahmet2004

Bu cihazı alıpta bunalıma girmeyin diye ekledim.
Çinliler ucuz diye bizim satıcılarımı kandırıyor yoksa
bizimkiler mi bunları yapıyorlar.

Aramızda bu tip cihazlar yapan varmı acaba? (Çipsiz)

z

Bu hub ile, dusuk akimli  kahve isitici, pil sarj edici gibi cihazlardan 4 tanesini ayni anda calistirabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ziya

dört çıkışın da paralel olması normal değil mi? USB paralel hattan nodların adreslerini protokole ekleyerek haberleşiyor. Haberleşme half duplex, paralel bağlantıda bir sorun yok. Kondansatör diye bahsettiğiniz de kristal osilatör.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ahmet2004

Ziya yani sen diyorsunki bu entegrelere gerek yok.Parelel bağlarız.

O zaman o kadar USB anakartlara neden konuluyor.

Anakartlardada usb-hub entegreleri var.  

Senin söylediklerin tek hat(+vcc,D+,D-,Gnd) için geçerli bence.

Usb-Hub lara gerek yok anlaşılan.

files

USB de besleme hariç paralel bağlantı olamayacağı kanaatindeyim. Data hattı ayrı olması lazım I2C gibi değildir.  

Belki de bu "Hub"  yüksek bir teknoloji kullanarak  paralel bağlı D+,D-
kanallarını protokolüne bakarak ayırıyor ve ayrı cihazlar gibi Windowssa gösteriyordur.  Yüksek teknoloji vedüşük maliyet ürünü de olabilir.

upayi

Kritik nokta ise bir cihazın USB 2.0 olup 480Mbit hızda çalışmayabilmesi. USB standartlarını koyan USB-IF yaptığı yanlışın farkında ve isim karmaşasını engellemek için bir logo programı başlatmış. USB2.0 ifadesini kullanmak zaten söz konusu değil. Ürün eğer 'High Speed' ise aşağıdaki logo mutlaka yer alacak.

Artik usb urunlerdede markadan sasmayacagiz.
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

Cetinal

hiç başım ağrımsın diyosanız bence
PCI sokete takılan usb I/O kartları var 10$ civarında olması lazım yada öyle htırlıyorum

işte onlardan alın bi tane PCI soket mutlaka boşta vardır çoğuuzun anakartında

takın ve 4 tane usb 2.0 daha sizin olsun

Ziya

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Ziya yani sen diyorsunki bu entegrelere gerek yok.Parelel bağlarız.
Nerede demişim onu? Ortaya bir resim koymuşsun ve aynı D+ ve D- hatlarını kullanıyorlar demişsin. Ben de senin resminde gösterilen paralel bağlantı kısmının doğru olduğunu söyledim. USB haberleşme ile ilgili dökümanları okursan aynen i2c hattına paralel bağlanan modüller gibi usb hattına da paralel cihaz bağlayabileceğini görürsün.
Alıntı YapO zaman o kadar USB anakartlara neden konuluyor.
Neden konuluyor? O kadar usb li modül bağlayabilmek için konuluyor. Benim nb ta 1 tane var ve hub kullanıyorum.
Alıntı YapAnakartlardada usb-hub entegreleri var.  

Senin söylediklerin tek hat(+vcc,D+,D-,Gnd) için geçerli bence.
Gösterdiğin resimde ne görünüyordu ki? Anakart mı?
Alıntı YapUsb-Hub lara gerek yok anlaşılan.
Anakartlara o kadar usb koyarlarsa gerek kalmıyor haliyle.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cenkishan

BURDA DAHA DETAYLI ACIKLAMASI VAR UCUZ USB HUB ALMAK İSTEYENLER OKUSUN. http://www.pclabs.gen.tr/2007/08/07/sahte-usb-20-hub-incelemeleri/
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

ahmet2004

Bu cihaza sadece 1 adet usb cihaz bağlanabilir.

Geri kalan 3 port'un ise sadece +5 volt'ları kullanılabilir.

Isıtıcı vb. gibi sadece usb-voltajı kullanan cihazlar bağlanabilir.

Hub olarak kullanılamaz.

Ziya

Peki o zaman usb protokolündeki adres ve endpoint ne işe yarar?

ahmet2004

Her USB nin bir IRQ kullanma zorunluluğu bulunuyor.

Bu yüzden parelel usb uçları bağlanamıyor.

Onun için usb-hub entegreleri kullanılıyor.

Her USB ye 1 IRQ

her bir USB hattına 127 adet usb-cihaz bağlanabiliyor.

Bu 127 adet usb-cihazı hub cipleri ile birbrine bağlıyoruz.

Böylece her cihazın kendi IRQ su oluyor.

Hiç bir zaman direkt olarak uçlarını parelel bağlamıyoruz.

Anakart Güney köprüsü çip setini yakabiliriz.

Bir USB kanalındaki aygıtların hepsi ortak bir bant genişliğini paylaşıyorlar.
Böylece, eğer aygıtlarınızdan biri USB portundan belli bir standart bant
genişliği istiyorsa, bu durumda aynı kanala bağlayabileceğiniz USB aygıtlarının
sayısına bir sınırlama getirmek zorundasınız. USB standardından daha fazla bant
genişliği alabilmek için bilgisayarınıza ekstra USB portları takmanız gerekiyor.

z

Neden USB hatlari paralel baglanamaz?

Hatirlarsaniz bu linkteki mesajimizda  USB portuna yeni bir cihaz takilir yada sokulurse D hattindaki empedans degisimi sonucu HUB olayi farkeder demistik.

Data hattina baglanan 1K5 in olup olmamasi ayni zamanda USB cihazimizin hizini da belirliyordu. Iste en basitinden bu 1K5 durumundan dolayi USB cihazlar paralel baglanamaz.

Adres ve End point'i gene yukaridaki linkten hatirlayalim.

Her USB cihaza tek bir essiz adres ataniyordu. Bu adres sayesinde host erismek istedigi USB cihazla iletisim kuruyordu.

Iki USB cihaz arasinda baglanti kuruldugunda arada sanal link oldugunu soylemistik. Bu linkin iki ucu end point oluyordu. (Bu link kablo değildi.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com