ds1868 programlanması

Başlatan hkalaycioglu, 13 Ağustos 2007, 22:39:41

hkalaycioglu

ben bu ds1868 in data sheetinide inceledim ama bu 17 bit datayı hangi sırayla ve nasıl gönderileceği ile ilgili programın içinden çıkamadım programcılığım çok iyi değil.entegre elimde ama kullanamıyorum bir ufak program varsa elinizde picbasicde yazılmış buraya koyabilirseniz çok sevinirim günlerdir forumda ve internette bakmadığım dolaşmadığım yer kalmadı ama bununla ilgili bir picbasic program koduna ulaşamadım teşekkürler

ete

O kadar da zor bir şey değil aşağıdaki leri dene bakalım,
POTYAZ:     
             HIGH RST:PAUSE 1
             PULSOUT CLK,1
             SHIFTOUT DataPin, CLKPin,1,[POTBIR]
             SHIFTOUT DataPin, CLKPin,1,[PSIFIR]    
             LOW RST:PAUSE 1                                              
             RETURN
             end

Birinci pota yazılacak bilgi Yani potun alması istenen değer POTBIR değişkenine verilecek, ikinci potun alması gereken değer ise PSIFIR değişkenine verilecek.
Şöyle düşün pot'un bilgi yazılan yeri iki adet 8 bitlik shift registerdir.
Dolayısıyla pot bilgisi seri olarak pota aktarılacaktır. Burada dikkateedilecek husus MSBFirst kuralına uymak en yüksek değerlikli bit önce gönderilecek demektir.

Birde DS1868 de Pota verilecek voltajlara dikkat etmeni öneririm. Bu digital potlar 5V ile çalışmakta ve 5V dan daha büyük voltajlar pota direk bağlanmamaktadır. Bağlanırsa pot çalışmaz. Yapılacak iş gerilim bölücü ile bu değeri pota girmek olmalıdır.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

hkalaycioglu

ete hocam teşekkür ederım sağol un

bundan 3 yıl önce siz forumda sormuşşunuz dijital potun kullanımını,kendi kendime dedim ETE hocam bununla uğraşıp işin içinden çıkamadıysa biz bununla hiç uğraşmayalım dedim ama anladığım kadarıyla olayı cözmüşşsünüz