ampermetre 3 1/2 dijit

Başlatan sdonmez, 17 Ağustos 2007, 16:47:19

sdonmez

3 1/2 digit ampermetre satan bir firmayla görüştüm. 60mv/75A dc şönt direnç üzerinden ekranda misal 73.4 gibi noktalı biçimde akım değeri görmek istediğimi söyledim.  Cihazında kullandığı entegre ICL7107. Bu entegre 1999'a kadar değer gösterebiliyor ki bu durumda ekranda istediğim gibi bir değer okuyabilmem lazım.  Bana verilen cevap şöyle: Cihazlarımız belli değerden sonra düzgün okuma yapamıyor bu yüzden noktasız olarak verebiliriz, yani sadece tam sayıları görebilirsiniz.  Bildiğiniz şöyle adam gibi istediğim şekilde ölçüm yapan marka var mı? Acil....

stlg

Sevgili kardesim

7107 ile referansı 100 mv yapıp ,giris 200 mv ta olcum yapılabildigini biliyorum giris ile sase arasına 10M bir direnc baglamalısınız siz bu hazır cihazların kalibrasyonuyla oynayıp olcum aralıgına getirebilirsiniz yada bu 60 mv gerilimi opamp ile yukseltip analog olcum girisi olan bir pic ilede yapabilirsiniz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

bigbey

Bir öneri, küçük çapta digital multimetreler var onu alıp direk şöntleyerek kullanabilirsiniz. şöntlemeyi siz yaparsanız istediğiniz skalada işlem yapabilirsiniz.
TA6R

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "sdonmez"3 1/2 digit ampermetre satan bir firmayla görüştüm. 60mv/75A dc şönt direnç üzerinden ekranda misal 73.4 gibi noktalı biçimde akım değeri görmek istediğimi söyledim.  Cihazında kullandığı entegre ICL7107. Bu entegre 1999'a kadar değer gösterebiliyor ki bu durumda ekranda istediğim gibi bir değer okuyabilmem lazım.  Bana verilen cevap şöyle: Cihazlarımız belli değerden sonra düzgün okuma yapamıyor bu yüzden noktasız olarak verebiliriz, yani sadece tam sayıları görebilirsiniz.  Bildiğiniz şöyle adam gibi istediğim şekilde ölçüm yapan marka var mı? Acil....

noktayı istedikleri dijite koyuyorlar,
Bunu sorgulayın bence o kişiden...

arslan74

Merhaba,

Alıntı Yap
Bildiğiniz şöyle adam gibi istediğim şekilde ölçüm yapan marka var mı? Acil....

7107 entengresiyle değilde MCU ile örneğin picle yapılan ampermetreler var. Onlar düzgün ölcme yapiyor. Mesela Enel elektronik in ampermetresi.

Selamlar

KAZIMUGUR

7106/7107 ilk çıktığı yıllarda bir doçent tez olarak incelemiş ve kitap olarak basmıştı.
Hatırladığım ve sonralarıda gözlemlediğime göre , ledleri sürerken harçanan güç içeride gerilim salınımları oluşturuyor ve bu referansı sürekli değiştiriyor.Pratik olmamakla birlikte çıkışta transistör kullanılması bir ölçüde çözüm.7107 de 7805 lerden biri diğerine göre çok ısınır.
7106 da kaynak tek ve güç çok düşük.O kadar salınım olmuyor.minumum 200mV den istediğiniz değere kadar.
Yuvarlama faktörüde imal edenin beyanına göre ikisinde farklı.
Bunlar yanlış hatırlamıyor isem intersilin ilk modelleri idi sonraları aynı seriden 3 3/4 - 4 digit gibileride çıktı.

Kendisi zaten 3 1/2  0-199 mV örneklemeli (örneklemeyi arttırdıkca salınım artar) voltmetre, virgülü @erolün dedi gibi sana kalmış.