lazer

Başlatan alieren, 18 Ağustos 2007, 08:41:22

alieren

merhaba.
           bu lazer pointer ler cok fazla enerji harcamasi yapiyor.  1mw lik gucte ama toplam 20 dk da bataryasini bitiriyor. elimde pointerlerin disinda lazer mevcut değil, ogrenmek istedigim ise acaba daha farkli ( hem daha guclu- 10,20mw    gibi) lazerler icinde ayni durum soz konusumu?

birde biraz net e arastirdim ama iz birakmayan lazer le karsilasmadim. alan guvenligi icin dusunuyorum,  iz birakmamasi gerekiyor.

ayrica bir sey daha var. lazer mesfe olcerlerin calisma mantigi nedir? carptigi hedefin mesafefesini nasil tesbit edebiliyor. eger bunu anlarsam LDR kulanmama gerek kalmaz. hem daha iyi olur sanirim.

stlg

Sevgili kardesim

Mesafen uzun oldugu icinmi lazer kullanıyorsun  5-8 m civarı bir uygulama ise ınf alıcı verici kullanabilirsin hemde ısıgı gozle gorunmez oyuncak lazer diye satılan lazerlerin surekli calısmaya uygun olmadıgını biliyorum birde birsey sormak istiyorum bu uygulama dıs alanda kullanılacaksa yagmur ve kardan nasıl etkilenecekler kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Normalde ortam (hava) temiz ise laser iz birakmaz. Eger havada ucusan mikroskopik zerrecikler varsa iz olusmasi cok normal.

Tertemiz  havada iz olusuyorsa  laser isiginin havadaki gazlari uyarmasi ve isimaya neden olmasi akla geliyor. Ancak boyle bir sey mumkunmu mumkunse dusuk guclerde mumkunmu bilmiyorum.

Elimdeki Helyum Neon laser de havada iz yapiyor. Iz olmamasi icin kizilotesi laser kullanilabilir.

Mesafe olcumu icin gonderilen isik ile gelen isik arasindaki faz farkina bakilabilir. Faz farki gecikme ile dogrudan orantilidir.

LDR nin laserin dalga boyundaki isiklara tepki vermesi mumkun mu? Tepkisi laserin dalga boyunda max olan fotodiyod kullanmak daha mantikli. Ayrica optik filitrelerle istenmeyen dalga boylari filitrelenmeli. Durbun turu optik duzenek de sart. Ortamdaki optik gurultuden kurtulmak icin laserin modulasyona ugratilmasi da gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

alieren

bana gerekli olan mesafe inf alici verici mesafesini asiyor, bir. ikincisi inf alici vericiden istedigin istikrarli sonucu alamiyorum ve bunun icin lazer tercih etim.

evet kizil otesi lazer bana daha uygun gelir diyebilirim ancak o zamanda soyle bir sorun var. gorunmeyen bu lazer noktasi  LDR yi nasil aydinlatacak. sart değil ama ben hali hazirda LDR yi dusunuyordum.

"Mesafe olcumu icin gonderilen isik ile gelen isik arasindaki faz farkina bakilabilir"
   gonderilen isik engelden gerimi yansiyor. bu nasil oluyor tam olarak?

tesekurler

z

LDR'yi bir kenara birak. LDR ile bu isler olmaz. Sana yuksek frekans tepkisi iyi olan optik sensor lazim. Bunun icin de opto diyod sart. Sensorun en azindan moduleli laser isiginin ustundeki modulasyon frekansina tepki verecek hizda olmasi sart.

Isik engele carptiginda yansir. Cok uzak mesafeden yansiyan isigi algilamak cok zor. Bunun icin durbun kullan. Durbunle hedefe bahtiginda laser benegini gorebilirsin. Optigin arkasindaki gozun benegi goruyorsa optigin arkasina konmus fotodiyod da gorecektir. Optik duzenek olmadan yapilmasi bence imkansiz.

Faz farkina faz dedektoru ile bakacaksin. Bir sayiciyi calistirip yansiyan isikla sustururum dersen isin gercekten zor.

z

sezgin05

Laser led ile yaptığım bir uygulamada değişik tecrübeler edindim.Buna göre laser ledi tıpkı inf led sürer gibi 38khz de sürdüm.Böylece daha az enerji harcadı.Ayrıca alıcı olarak inf.alıcı kullandığım için oldukça kararlı ve uzun mesafe (50-60 m.) kumanda imkanı sundu. ;)

Eagle_Tim

Bildiğim kadarı ile düşük güçlü laserler iz bırakmıyor ama hemen hepsinin ortak yönü göze direk temasta çok kısa sürede ciddi zararlar verebiliyor, kullanacağımız alan ve amaçlar yanında, bu riskleri de göz önünde tutmak ve önlem almak gerekir diye düşünüyorum..

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Elimdeki Helyum Neon laser de havada iz yapiyor.

Hocam elinizdeki laserin gücü nedir ve temin ettiğiniz yeri öğrenmem mümkünmüdür ? helyum neon , argon vs.. eğer elinizde güç ve fiyat bilgisi içeren katalog gibi birşey varsa mail atarsanız makbule geçer iyi çalışmalar..

mail-msn: rayearth_jx@hotmail.com
Software and Hardware Design...

Klein

lazerin iz yapmasının güçle pek ilgisi yok. sadece dalga boyu ile  ve havadaki partiküllerin bu dalgaboyundaki ışığı yansıtıp yansıtmaması ile ilgili. Havada partikül ölçümü yapmadan ve bu partiküllerin ışık özelliklerini bilmeden  yansıma yapmamalı demek oldukça zor.

z

@Eagle_Tim

5 sene once laser tupu ve yuksek voltaj kaynagini Ankara'da hurdacidan aldim. Hurdaci, yanlis hatirlamiyorsam cok eski bir laser yazicidan soktum demisti.

Guc degerini bilmiyorum. Cok canli bir kirmizi isigi var. Pazarda satilan lazerlerle mukayese bile edilemez. Benek uzak mesafelerde bile fazla dagilmiyor. Bir gece, sehirin onca isigina ragmen Ankara'da 2 belki de 3 km uzaktaki hedefe yonlendirdim ve hedefteki benegi gozle secebildim.

Onune konan nesnelere bir sey yapiyormu dersen hayir. Mercek konsada mi? Malesef.

Bir de Adana'da hurdacidan aldigim bir laser tupum var. Berilyum govdeli laser tupun hemen disinda cok kalin bakirdan yapilmis sogutma kanatciklari var. Yuksek guclu oldugunu tahmin ettigim bu tupun  elektrotlarindan birisinin tupe girdigi nokta  kirik ve calismaz durumda. Aynalari icin sakliyorum.

Iki aya kadar her iki tupun de resimlerini koyarim.

Eagle_Tim

hocam çok teşekkürler, aslında benim laser konusunda kayda değer deneyim ve bilgim yok, biraz araştırma ve 1-2 dergi sayısında yayınlanmış bilgilerden başka teorik bilgiyede sahip değilim  :D  
Ancak bu konuda düşük güç, düşük voltajda da olsa bir kaç deneme yapmak istiyorum. aslında bu konuda kalıcı bir başlık oluştursak ve orada deney ve gözlemlerimizi , deneylerimize ait resimlerimizi, hatta buldukça tükçe,ingilizce döküman veya haberleri paylaşsak çok güzel olur.  çünki laser konusu kendi başına büyük bir başlık ve bana göre çok da özel bir bölüm, kilit noktalarda yer alan birşey, bildiğim kadarı ile en basit örnekten yola çıkarsak, cdrom ve dvdromlarda da laser mevcut hatta bir yerde buradan çıkarılan laser ile balon patlata bilecek bir düzenek yapmışlardı yanlış hatırlamıyorsam..
geçen gün bir sitede izlediğim videoları paylaşmak istedim gerçekten ilgi çekici iyi çalışmalar..

http://www.lasercommunity.com/movi_page.php?movis_id=1
Software and Hardware Design...