Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Mars gezegeni

Başlatan bigbey, 23 Ağustos 2007, 16:13:27

bigbey

Arkadaşlar bana gelen bir mail'i sizlerle paylaşıyorum.
Mars gezegeni Ağustostan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak.
Mars çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek.
27 Ağustos'ta Mars dünyaya 34,65 milyon mil yaklaştığında en büyük göründüğü gün olacak.
27 Ağustos gecesi 00:30'da gökyüzünü izleyin.
Dünyanın iki ay'ı varmış gibi görünecek.
Mars'ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 yılı.
Bunu dostlarınızla paylaşın.
Bugün hayatta olan hiçbir kimse bu olayı tekrar göremeyecek
TA6R

stlg

Alemlerin rabbi olan ALLAHIM aklımızı basımıza getirmek icin ne cok sey yaratıyorsun insaallah sana layık kullar oluruz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

trocse

Elektronik posta adreslerine 23 Ağustos `dan itibaren gelmeye başlayan maillerde, 27 Ağustos gecesi Mars gezegeninin dünyaya 34.6 milyon kilometre yaklaşacağı ve dolunay büyüklüğünde gözükeceği bildiriliyor. Bu olayın bir daha 2287 yılında tekrarlanacağı belirtilerek bugün hayatta olanların bir daha böyle bir olay göremeyecekleri uyarısı yapılıyor ve yazıyı okuyanların dostlarına da haber vermeleri isteniyor. Bu iddia karşısında heyecanlanan ve `Acaba dünyanın sonu mu geldi?` diye paniğe kapılan çok sayıda kişi gözlemevlerini aramaya başladı. Bunun üzerine TÜBİTAK `ın Antalya `daki Bakırlıtepe Ulusal Gözlemevi `nden yapılan açıklamada, haberin asılsız olduğu bildirildi. Mailde dolaşan iddiaların tamamen hayal ürünü olduğunu belirten Ulusal Gözlemevi `nde görevli uzman araştırmacı Dr. Tuncay Özışık , bu konuda şu açıklamayı yaptı:

`Ağustos `tan itibaren gökyüzünün en parlak cismi Mars değil. Venüs ve Jüpiter daha parlak görünecektir. O gece Mars -1 kadir, Jüpiter -1.7 kadir ve Venüs -3.8 kadir parlaklıkta olacak. Çıplak gözle dolunay kadar büyük görünmesi olanaksızdır. Bir gökcisminin çapı değişmiyorsa, daha büyük görünmesi için yere daha yakın olması gerekir. Mars `ın yere uzaklığı 27 Ağusto`ta 103 milyon kilometre olacaktır. Halbuki, yere en yakın konumuna 30 Ekim 2005 günü gelecek olan Mars gezegeninin çapı, Ay`ın görünür çapının 0.001`i kadar olacaktır.. Bu nedenle elektronik ortamda dolaşan bu mail , asparagastan ibarettir.` Haberi yalanlayan açıklama TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi `nin internet sitesinde de yayınlandı. 26-08-2005 14:07
"Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım?" Turan Dursun http://www.turandursun.com/

mp3dragon

İnternette her okuduğunuza inanmayın. Mars'ın Dünya ile uzaklığı ve çapı dikkate alındığında "Dolunay Kadar Büyük" görünmesi için ya çapının artması yada dünyaya yakınlaşması lazımdır. Bu olabilir mi elbette olur ama o zaman çok ciddi bir bilimsel gürültü kopar böyle mailler ile dolaşmaz.

Bir gök cisminin parlaklığı artabilir ama görünen büyüklüğü artmaz. Hilal iken ay çapı ne kadar görünüyorsa dolunay olduğunda da o kadar görünür. Çok uzaktaki bir ışığın parlaklığının artması ile "görünür büyüklüğünün" artmayacağını çok defa tecrübe etmişsinizdir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

yalnayak

bugun gecti hadi de..yarin 24 agustos 2007 dir.
ve bugun yasayan hic kimse hic bir zaman 24.08.2007 tarihini ne 2277 de nede 3088 de katiyyen goremeyecektir.

mars bize yakinlassa da yakinlasmasa da gozunuzu yeryuzunden ayirmadan,kesinlikle gokyuzunu izleyin,inceleyin.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Cetinal

galaxi siteminde gezegenler veya yıldızlar filan 1santim bile hatta bir milim bile yörüngelerinden oynasa bu işte samanyolunun yok oluşu olur
ve çok süper bir havai fişek gösterisi olur:D

Allah(c.c) nin insanlar önüne sergilediği çok büyük olaylardan birisidir

ama inadına ben görmüyom ve de görmem diyende çok orası da başka bi mesele

aslan_korhan

Mars'ın görüleceği kesinde ay kadar büyük görüneceğini hiç sanmıyorum doğrusu. Ancak biraz büyükçe kırmızı bir yıldız kadar görünebilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

diot

Peki aranızda 11-12 ağustos gecesi meteor yağmurunu izleyen oldumu.?