Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Canagi ayarlamak

Başlatan bunalmis, 23 Ağustos 2007, 20:59:25

z

Canagi balkon korkuluguna monte eden teknisyeni sevgiyle anaraktan problemi yaziyorum.

Hafif bir ruzgar esintisi sonucunda yukseklik ayari bozulan canagin  civatalarini gevset-tekrar ayaryap-vidalari tekrardan sik islemini her gun en az 3-4 kez yapmaya baslayinca tozuttum ve bugun canagi sokup gomme balkonun icine koydum. Iceriden de cekmesi gerektigini dusunuyordum ama cekmedi.  Canagi direksiyon gibi tutup bir saga bir sola bir asagi bir yukari  cevirsemde uydumuzu bir turlu bulamadim.

1.5 metrelik canagi tekrardan balkon korkulugundaki borusuna takamam zira direkti, motordu  ne var ne yok hepsini  soktum attim. Zaten sokebilmek icin bir kac kisiden de yardim istemistim.

Hanim acaip stres takiliyor. Tek suclu benmisim gibi ustume ustume geliyor.

Canakla uyduyu bir hizalayabilsem sandalyeydi tuglaydi bir sekilde canagi sabitlerim.

Bizim Turk kanallarini seyredebilmek icin anteni nasil konumlandirabilirim?

Elimde TV ve receiver disinda hic bir sey yok. Haa bu arada LNB yi de canaga sabitleyen kelepcesi icinde bilmem kac derece saga sola cevirdim.

Orjinal pozisyonu nasildi hatirlamiyorum.

Halbuki sistemi kuran teknisyene o kadar da demistim. Sunu duvara monte et balkon korkulugu bunu tasimaz ruzgarda sallanir diye.

Dinlemedi deyyuz.

Yardimlariniz cok makbule gececek. Turk kanallarini nasil bulurum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

hocam oturduğun ile göre değişiyor galiba çünki her ile farklı yönlerden geliyor benım bildiğim çünki bizde çift çanak var biri kuzeye bakıyor biri batıya bakıyor ve tekirdağda oturuyorum eğer bulunduğun sehir çanağın konumunu etkiliyorsa bulunduğun ildeki bir arakadastan yardım al çanağın pozisyonu konusunda benımde pek bilgim yok kulaktan dolma:D

cenkishan

SLM bunalmıs hocam HAKIKATEN BUNALTMISLAR SİZİ vay  deyyus vay bu zamanda bilende canak takıyo bilmeyende ben 2 sene canak taktım üniversiteyi kazanınca simdi yazılım isindeyiz NEYSE;hocam simdi lnb den bir anten kablosu receivere gidecek lnb yazan bolume takılacak sonra birde televizyona receiverden ya scart yada bir erkek bir disi anten kablosu gidecek tum baglantılar oldugunda tv yi receivere acın.daha once izlediginiz icin tum kanallar duruyordur silinmediyse herhangi bir kanalı acın trt1 olabilr o kanalın lnb sinyal ve sinyal kalıte cubuklarını gosteren menuyu bulun.lnb  seviyesini onemsemeyin lnb saglamsa seviye gelir %80 veya% 90 gezer onemli olan kalite kısmıdır.lnbnin beyaz veya yuvarlak oval olan kısmı tam canagın ortasına denk gelmeli eger anten cubuklu ise tum cubukların boyu esit olmalı ofset ise bu onemli değil.lnbyi canaga oturttuktan sona lnbnin ustunde BİR SIFIR NOkTASI VARDIR BU SAGA VE SOLA DOGRU 1DEN BASLAR.bu lnbyi basta sıfır tam canagın ortasına gelecek sekilde ayarlayın.sonra canagı sıktıgınız vida izlerinin aynı yerine sıkın yukarı asagı ve saga sola vidalarını canak dusmeyecek sekilde tutsun yeter cok sıkmayın.simdi hem canagı tutup hemde ayar yapmanız lasım milim milim dondurerek sinyal kalite cubuguna bakın 42 derecede bizim uydu normalde ile gore canak buyuklugu ve yonu fark y fark yapar%40 ve elli oldumu canagı sıkın sonra lnbyi kalite cubugu ne yone artarsa ceyrek tur cevirin ayar yerine gelir.kısa olarak bu kadar anlatabilirim  hocam.reciver ile bu anlattıgım gibi ayar olur hiç olmadı cevredeki canaklara bakıp yerini az cok kestirebilirsiniz yada sinyalmetre tek care olabilir.kolay gelsin hocam.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

z

Cevaplar icin sagolun da problem cok.

1. Sokakta canagina bakabilecegim hic Turk yok. Arap komsularin canagi da isime yaramiyor.

2. Canagi bir mile oturtma sansim yok. Canak sere serpe balkonun dosemesinde yatiyor.

Hanim soylendikce canagi kaldirip  az asagi az yukari cevirerek sinyal ariyorum ama nafile.

Gene de umudum var.  Elimde bir de pusula var. Bununla da mi ayarlayamam.

files

türkiyede Kıbleye çevirin diyorlardı. 10 yıl önce. uydu aynı uyduysa belki orada da durum aynıdır. Haritadan bakıp farkı kadar değiştirirsiniz.

Ama ilk çanak denememde bende normal anten muamelesi yapmıştım. galiba çanak bundan hoşlanmıyor. çok hassas birşey . elle ayaqrlanmaz. en azından uydu bulucu alet lazım. size türkiyeden bir klavye mi göndersek napsak. windows türkçe değil galiba.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

picusta

çanak anten duvara dayanabilir, fakat açisini tuturmak, o açida tutmak sorun (geçici olarak tugla vs..), ayarlama için de ugrastirir.
Bu uydular hep ekuatör üzerinde mi yörüngedeler? (hepsi ayri yörüngede olsa çarpisabilirler tabii.)
Uydularla bir animi anlatayim : Hiç unutmam, 17 agustos gecesi depremden 15 dkk. sonra gökyüzüne baktigimda 3 tane ayni anda farkli yönlerde hareket eden yildiz gördüm. bunlar düz bir çizgi üzerinde ilerlediler sonra belli bir noktaya gelince durdular. O zaman anladim ki birileri deprem haberini almis ve gözetlemeye baslamis. (Yanlis anlasilmasin, uzayli falan değil, yabanci devletten bahsediyorum)

aslan_korhan

Türksat 42.0 derece doğuda. Sanırım türkiyede değilsiniz ama 1.50metrelik bir çanakla problemsiz sinyal almanız lazım. Ayrıca çanak offsetmi? yoksa parabolmü?. Yani parabol olanlar tam yuvarlak olan, offset ise oval tiptendir.
Parabol olanlar daha fazla gök yüzüne doğru bakar, offset olanlar daha aşağıya doğru bakar. Yani yükseklik açıları farklıdır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

elektronik

çanağın önceki yönünü kabaca biliyorsunuz , alıcınızın kanallarıda ayarlı , şimdi birazda sabır ve ince ayar gerekli .

1. televziyonu, çanağı ayarlarken görebileceğiniz bir yere koyun
2. daha önce ayarlı bir kanalı açın ve sinyal seviyesini gösteren menüyü açın.
3. şimdi sinyal seviyesine dikaktlice bakarken çanağı çok yavaş hareketlerde sağa sola çevirin sağa sola bir tur tamamlanınca bir adım yukarı kaldırım (çanağı (tahmini) önceki konumundan aşağıda taramayı başlatın) tekrar sağa sola çevirin tıpkı bir tv tüpünün görüntüyü taradığı gibi. burda işin püf noktası şu , çanağı ayarlarken uyduyu bulunca sinyal seviye göstergesi hemen tepki göstermeyebilir buda sizin çanağı çevirmeye devam etmenizi ve bulduğunuz yayını kaybetmenize neden olur bunu önlemek için çanağı çok çok yavaş hareketlerle çevirin step motor gibi. bu şekilde sabırla biraz uğraşırsanız yayını mutlaka bulursunuz .
kolay gelsin hocam umarım yengeden dayak yemeden çanağı ayarlamayı başarırsınız :)

birde unutmadan lnb'nin ok işareti yukarıya bakacak şekilde ayarlayın .

aslan_korhan

LNB'i daha önce ayarlıysa bunun ayarını sakın bozmayın. LNB'nin oku her zaman tam olarak yukarıya bakmaz. Hafif sağ veya sola dönük olmazı normaldir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

(Temel idam cezasina mahkum edilmis ve daragacina giderken mirildaniyormus. Bu da bana ders olsun. Bu da bana ders olsun)

nurim

İstanbul için çanak (parabol) ayarları

Çanak offset tipinde ise Elevation ( yükseklik ).....~18.1 olarak ayarlanacaktır.
Alıntı yapılan: "bunalmis"2. Canagi bir mile oturtma sansim yok. Canak sere serpe balkonun dosemesinde yatiyor.
Eğer bu iş mile bağlamadan çözülürse,benimde haberim olsun.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

elektronik

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"LNB'i daha önce ayarlıysa bunun ayarını sakın bozmayın. LNB'nin oku her zaman tam olarak yukarıya bakmaz. Hafif sağ veya sola dönük olmazı normaldir...

aslan_korhan hocam Türksat için tam yukarıya bakması gerekiyor yabancı uydular için hafif yana bakması gerekiyor (uydunun konumuna göre) .
aslında yukarıya yada yana da 90 derece  sağa yada sola çevrilsede aynı yayını alır ama o zamanda kanalların vertikal ve horzantal olan ayarlarının yer değiştirmesi gerekir.  standart okun yukarıya dönük olmasıdır.

mesmert

Dijital receiver elle ayarlamak çok zor olur sebebi ise dijital cihazlardaa yayın gecikmeli geldiğinden dolayı ayarı tuturmak zor olur kendin ayarlamak istiyorsan basit bir uydu kurmak için cihazlar var ondan faydalanmak gerekecek.