cos fi bulma

Başlatan lordtorm, 25 Ağustos 2007, 20:08:37

lordtorm

elimizde sadece voltmetre ve ampermetre varsa sadece bunlardan okunan etkin degerlerle cos fi bulunabilirmi?nasıl bir formülle bulunur? bilenlerin anlatmasını rica edebilirmiyim.
bırakayım diyorum bu işleri

z

Gucunu bildigin bir yukun sebekeden cektigi akimi ve sebeke gerilimini olcersin.

P=UIcos(Fi) den cos fi yi cekersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

lordtorm

hocam peki gücü bilmiyorsak sadece etkin degerler varsa elimizde

z

O zaman yapacak hic bir sey yok.

U,I yaninda WATT yada VAR cinsinden  guc degerine ihtiyac var.

lordtorm

peki hocam elimzde sıfır anlarını ölçe bilen bir alet var 0 anları arası gecen süreden cos fi bulma yolu nekadar verimli.yani akımla gerilim arasında su kadar süre var demek arasındaki acıyı dgoru verirmi hassasiyeti ne düzeydedir.

z

Eger sebekemiz saf sinus ise ve akimin sifir noktasi ile gerilimin sifir noktasi arasindaki zaman farki biliniyorsa cos fi cok saglikli bulunabilir. Ancak sebeke sinus formundan cok uzak. Bu yontemle ulasilacak cos fi degeri ne kadar gercekci olur bilmiyorum.

lordtorm

sıktım biliyorum ama wattmetrede görülen deger anlık degerler değilmi yani anlık akım ve gerilim carpımı bizim ölçü aletleriyle gördügümüz degerler anlık degerler dgilmi yani rms denilen degerler değilmi,birde anlık degerle etkin deger farklı şeylermi

z

Watmetrelerde kullanilan cok farkli yontemler var. Olcme kitaplarini biraz karistirmak gerekecek. Watmetreler anlik degeri gostermez. Anlik guc te akim ve gerilim gibi surekli dalgalanmaktadir. Ustelik 2 kat hizli dalgalanmaktadir.

Mesela elektrik sayaclarindaki yontem; Akim ve gerilim sargilarindan akan akimlar rotora dondurme momenti uygular. Rotor bir yay ile asilinilirsa yay gerilir ve gerilme miktari elektriksel guc ile orantili olur.

OG

Bizde 2 tür wattmetre kullanılıyor, birisinde cosfi yi dikkate alıp reaktif güç ölçülür diğerinde ise cosfi dikkate alınmaz, evlerdeki gibi. Reaktif güç sınırı aşarsa ceza yer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Ani gucun 1 peryodluk ortalama degeri neyi verir?

lordtorm

gercek gücü vermezmi hocam

birde ac de bir peritodluk güç sıfır değilmi periyodun yarısını alıp hesap yapmıyormuyuz

z

Akim ve gerilim ayni fazda olunca - alternansda her ikisi de - isarete sahip olduklari icin carpimlari pozitif cikar.  Ortalama gucun sifir cikabilmesi icin akimla gerilim arasinda tam 90 derece faz farki olmasi gerekir.

Bu durumda siz akim ve gerilimden cok hizli ornekler alip ortalamasina bakabilirsiniz. Bu durumda ortalama gucu olcmus olursunuz. Ancak bu isleme olabildigince cok sayida ornek katmalisiniz.

picusta

Bir board'da endüstriyel güç ölçüm cihazlarinin periyotta 16 örnek aldigini okumustum, ne kadar dogru bilmiyorum.
50Hz * 16 = 800Hz

z

Alıntı YapBu durumda siz akim ve gerilimden cok hizli ornekler alip ortalamasina bakabilirsiniz.
Seklindeki cumlem eksik olmuş. "Bu durumda siz akim ve gerilimden cok hizli ornekler alip carpimlarinin ortalamasina bakabilirsiniz." seklinde olmali.

OG hocam,

Watmetre cosfi yi her zaman dikkate alir. Reaktif guc olcen Varmetreler de sinfi yi dikkate alir.

Peki VA olcen gucmetre varmidir? Ortalama guc hesabindan cikan gucun birimi Watmidir yoksa VA midir?

arif

CosQ = Pf = kW / kVA  =  (U*I)avg / (Urms*Irms)