led ampul ne kadar tasarruflu?

Başlatan upayi, 10 Eylül 2007, 16:12:01

upayi

Sevgili arakadaslar benim sorum olacak.
Normal ampul:Tassarruf sagalmiyor
Tasarruf ampulu (Asınıfı olanlar):
Led ampul:

Bunlar ne kadar tasarruf sagliyor.
Led ampul kullanıslımı.Hazirini almya kalktim ufacik seye 10 ytl dediler kendim yaparim dedim bos bir zamanimda

Soru2:Ben 4000mcad(4bin mca) ledlerden ampul yapmayi dusnuyorum kendime http://www.yavuzerol.com/dosyalar/LEDli_Aydinlat.pdf burdaki gibi bu ampul akkor flamanli ampullere gore ne kadar performasli olur.
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

tyildizak

Aslında akkor flamanlılarla değil floresanlarla karşılaştırma yapmak gerekir.
Floresanda da ısı olarak kaybolan enerji çok düşük.Ayrıca led tasarruf için kullanılacaksa ac dc dönüşümünde mutlaka switching supply kullanmak gerekir çünki normal trafoda da kayıplar var.
Başka bir konu;Birkaç yıl önce akkor flamanlı ampullerde tasarruf sağlayan sürücüler imal eden bir firmanın reklamını görmüştüm. Mantık şuydu; akım geçen flaman akkora dönüşüyor, akım kesiliyor, flaman soğurken belli bir ışık değeri altına düşmeden yine akım geçiriliyor(pwm) (rölelerin çekme-tutma akımlarının farklı olması gibi) Firma bu şekilde %70 tasarruf sağlanabildiğini iddaa ediyordu.Bu konu da enteresan bence.

musasu

değişik lamba çeşitleri için ışık verimleri ve led karşılaştırması yapılmış
http://www.hedefelektrik.com/html/led_nedir.html

idemirdoven

belki konuyla alakasız olacak ama genel bilgi olarak yazıyorum. her zaman tasarruf önemli değildir. kullanacığınız lambanın nerede kullanılacağı çok daha önemlidir. örneğin evinizde oturma odanızda floresan, kompkt floresan (enerji tasarruflu ampul diye de geçiyor) veya led türü lambaların kullanılması sakıncalıdır. insanı rahatsız eder. beyni yorar. çünkü saniyede 100 defa yanıp sönen bu lambalarıın yanıp sönmesini insan gözü algılamasa bile beyni rahatlıkla algılar. sürekli uyartım içinde kalır.

okay yilmaz

Alıntı yapılan: "idemirdoven"belki konuyla alakasız olacak ama genel bilgi olarak yazıyorum. her zaman tasarruf önemli değildir. kullanacığınız lambanın nerede kullanılacağı çok daha önemlidir. örneğin evinizde oturma odanızda floresan, kompkt floresan (enerji tasarruflu ampul diye de geçiyor) veya led türü lambaların kullanılması sakıncalıdır. insanı rahatsız eder. beyni yorar. çünkü saniyede 100 defa yanıp sönen bu lambalarıın yanıp sönmesini insan gözü algılamasa bile beyni rahatlıkla algılar. sürekli uyartım içinde kalır.
led lambalar dc ile sürülmüyor mu? neden yanıp sönsün ki?

arslan74

Alıntı yapılan: "idemirdoven"belki konuyla alakasız olacak ama genel bilgi olarak yazıyorum. her zaman tasarruf önemli değildir. kullanacığınız lambanın nerede kullanılacağı çok daha önemlidir. örneğin evinizde oturma odanızda floresan, kompkt floresan (enerji tasarruflu ampul diye de geçiyor) veya led türü lambaların kullanılması sakıncalıdır. insanı rahatsız eder. beyni yorar. çünkü saniyede 100 defa yanıp sönen bu lambalarıın yanıp sönmesini insan gözü algılamasa bile beyni rahatlıkla algılar. sürekli uyartım içinde kalır.

Görme olayı göz ile olur, beyin'e bilgileri göz verir. Gözün algılamadığı bu olayı beyin nasıl algılıyor. Bunu acıklarmısnız?

files

Alıntı Yapçünkü saniyede 100 defa yanıp sönen bu lambalarıın yanıp sönmesini insan gözü algılamasa bile beyni rahatlıkla algılar.
Bu tasarruflu lambalar en az 20kHz civarı çalışıyor. Yanıp sönme durumunu beyin yada başka bir organ algılayamaz.  50Hz ile normal lambada olur.  saniyede 100kere titreşim demektir.

O zaman TV de seyretmeyin. Orada taramanın  atası vardır. Bilgisayar ekranı, cep tel ekranı,  hepsi yanıp sönmedir. hemde binlerce kere. Bu okuduğunuz satırlar kim bilir kaç kere titreşiyor. ekran kaç noktadan oluşuyor.

nonstradam

discovery de bir ara araştırmasını yapmışlardı. floresan ve akkor flamanlı ampullere göre led ampuller hem daha uzun ömürlü hemde daha az enerji harcıyor. fakat AC DC dönüştürücü vs. kullanacağından led ampullerin maliyeti artıyor bu maliyet hesaplandığından LED ampulün tasarrufu ve uzun ömürlülüğünün bir esprisi kalmıyor akkor flaman veya floresan ile aynı kapıya çıkıyor. maddi yönden değil ama ışık kalitesi yönünden led ampuller tercih edilebilir. zevk renk mevzu...

Klein

Alıntı yapılan: "arslan74"

Görme olayı göz ile olur, beyin'e bilgileri göz verir. Gözün algılamadığı bu olayı beyin nasıl algılıyor. Bunu acıklarmısnız?

Yanılıyorsun. Görme beyin ile olur. Göz sadece ışığı alıp, elektrik sinyallerine dönüştüren pasif bir organdır. Titreşimi algılamıyor olmamız bunun beyine iletilmediği anlamını taşımaz. Herhangi biryere bakarken gördüğümüzü bile farketmediğimiz her ayrıntı beyin tarafından işlenir.

Yapılan araştırmalar , AC ile sürülen ve hızlı tepkileri olan flouresan ve led gibi ışık kaynaklarının insanı yorduğunu göstermektedir. Akkor flamanlı ampulde titreşim daha az olduğu için daha sağlıklı aydınlatma olduğu  birçok otorite tarafından kabul edilmektedir.

Ama Led aydınlatmanın, aydınlatma kalitesi açısından en önemli avantajı DC ile dürüldüğünde gerçekleşiyor. Eğer DC ile sürülür ise Tungsten flamanlı ampulden daha kaliteli bir aydınlatma sağlıyor.

xenix

Sıcak ışıklar (sarı tonlar) insanı dinlendirir, soğuk ışıklar ise (beyaz-mavi) yorup stres yapabilir. Bunlar çeşitli psikolojik araştırmaların sonucu. Bu yüzden dinlenmek için zaman geçirdiğiniz odalarda güneşe en yakın tayfda ışık veren akkor lambalar kullanılmalıdır. Eğer tasarruf etmek istenirse üzerinde 2400K yazan (2400 Kelvindeki kara malzemenin vereceği ışıkla aynı ışığı veren demek oluyor bu) enerji tasarruflu lambalar tercih edilmeli. 5400K yazan beyazlardan uzak durulmalı.

Bazen dolmuşlara taksilere hatta şehirler arası otobüslere ultraviyole ışık veren mavi florasan lambalar koyuyorlar. Bir süre sonra beni rahatsız ettiğini  farkettim.