adsl modemler neden vista da çalışmaz?

Başlatan x-tol, 11 Eylül 2007, 11:23:28

Ziya

Microsoftun temel stratejisi olarak vista biraz acele piyasaya sürülmüş pazarda yer edinmeye çalışmaktadır. Service Pack'ler ile kaynak kullanımı azaltılacakmış ve piyasa bu SP'nin çıkmasını bekliyor şeklinde bir söylenti dolaşıyor ortalıkta. Bir arkadaş Vista yüklü notebook almış, 1 GB Ram ile performansı rezalet idi. SP ile durumu kurtaramazsak XP yüklerim diyor :)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Göktuğ

maxiboost

Açtıgım  ilk sitedeki, ilk reklamın içerigi.
http://www.mavibilgisayar.com/yeni/index.php?Page=DetayliBilgi&No=4994

Ve toplama laptopların piyasada yaygınlasmaya baslaması ne kadar zaman alacak ? Veya laptopunda toplaması oluyormuymus düşüncesinin yayılması ne kadar sürecek ?

Donanım konusunda bazı büyüklüklerin sizi tatmin edip hatta hayallerininiz üstünde olmasını tek gerçeklikmiş gibi yazmıssınız. Ama herkesin hayalleri bu kadar kısıtlı değil. 1-2 sene sonra 16-32gb lık ramlar ile işletim sistemin tamamen ram diskler üzerinde çalısmasını beklemenin yada elektronik disklerin manyetiklerin tahtlarını iyice sarsmasını beklemenin cok yuksek bir hayal kurma olmadığını düşünüyorum.

Elimizdeki donanımlar başedemiyor diye laf attıgınız vista önümüzdeki dönemin en saglam sistemi olarak devam edeceginide hep beraber görecegiz.
Aslında sizin düşüncenizin yıkılmasını kanıtlayacak en basit yaklasım şudur. "Notebook ve marka pc" tabirinize göre vista olmasaydı bu cihazlarda free işletim sistemlerimi olacaktı :) Yoksa uzerlerinde XP mi satılıyor olacaktı.

Bu sitedeki postların neredeyse yarısı elektronik warez üzerinedir.

Türkiyede kullanılan işletim sistemlerinin neredeyse tamamının microsoft ürünlerinden olduğuda gerçek. Ve kaç kişide lisans var? Yeterince bilgili olmadıgından "marka" ile işletim sistemine para veren veya Şirketlerde sorun cıkmasın diye alınan lisanslar dısında geri kalanlar nasıl kullanılmakta?

Bir hayal dünyası kurmuşsunuz diğer sistemler de işe yarar kullanılır süper çalısır.... Gerceklerin bunlarla alakası yok. Hepimiz microsoft ürünleri kullanıyoruz. Büyük çogunluğuda yasal olmayan yöntemlerle. Bu gercegin üzerine kalkıpta vista berbat soyle kötü böyle kötü demek yanlıstır. Bütün bunların hepsi 98 den xp ye geciş sürecinde aynen yasanmıstır. Xp ye herkes kötü diyordu. 2 sene sonra gördükki 98 kullanan kalmamıs.

Teknolojiyi üreten değilde tüketen toplumlardan olduğumuzdan bu işe her yatırdığımız kuruşun dışarıya gidecegi gercegini hepimiz iyi biliyoruz. Bunu değiştirmek için şu kötü bu kötü değilde üretmeyi hayal etmeye başlasak nasıl olur ? Sen ne yaptın sen derseniz?.. Mesela son 6 ayda ugrastıgım ürünlerden biri çinlilerden daha ucuza mal olan bir kamera modeli geliştirmek oldu.

Herkes işini iyi yapmaya çalışsın.

3 satır mcu kodu yazıp karşıda yazılmış tonlarca satır koda laf atmaya çalışmak kör olmayı gerektirir. Bunun vebalide vardır.

Bu kadar yazdım. Sebebi microsoftun hissedarlarından olduğumdan değil. Artık toplumumuzdaki düşünce yapısının değişmesi gerekmektedir. Bunun ilk gelişeceği yerlerden birinde olduğumuzu düşünüyorum.
Eleştrimenin de bir sistematiği olmalıdır. Ben yazdım burada, bir şey olmaz değilde olanların arkasındaki gerçeklere uılaşmaya çalışmalıyız. Rusya bügün atom bombası kadar güçlü nukleer olmayan bombayı nanoteknoloji ile geliştirdiğini açıklıyor. Bizimse uğraştığımız meseleler bakın...

Göktuğ

Arkadasın sorusuna verilmiş tek cevap
Alıntı yapılan: "Göktuğ"x-tol
yapman gereken usb modemi acıp içerisinde kullanılan entegreyi tespit etmek. Bu entegrenin driverlarını üreticinin sitesinden bulma ihtimalin cok yüksek.

elmaalma

Alıntı yapılan: "Göktuğ"3 satır mcu kodu yazıp karşıda yazılmış tonlarca satır koda laf atmaya çalışmak kör olmayı gerektirir. Bunun vebalide vardır.
Yasal  kullanıcıyım para ile satın aldım.

Ama genelin söylediği yaratılan yada umulanın sonucunda bir hayal kırıklığı olduğudur. Ve insanlarında eleştirmeye hakkı vardır.
Şöför 800km yol gittikten sonra kaza yapmış. Yaralı ve ölü var. O zaman diyelim ki, uzun süre araba kullanmış.Sağolsun sayesinde otobüsün yarısı kurtuldu.

Eleştirmek için herzaman daha iyisini yapmak zorunda değiliz. Sonuçları bizi ilgilendiren her konuda.

Ziya

Ne yani bu yazıları yazanlar (sizin ifadenizle "bizim") şimdi oturup nanoteknoloji mi geliştirsin? Herkes kendi işini yapsın fakat bunun yanında nano teknoloji geliştirsin, atom bombasına eşdeğer bomba da geliştirsin! Bu mu söylemek istediğiniz?

Windows98'i hala kullanıyorum ve kullanmaya da devam edeceğim. Çünkü kendi yazdığım yazılımla PC kaynaklarına erişime hiç bir engel çıkartmıyor. Arka planda gereksiz çalışan fazla programı yok. Microsoft yazılım desteğini kesmiş. Kessin, bu hali benim işimi görüyor. XP'yi neden çıkartıyorlar? Microsoft daha çok kazansın diye. Yazılımcıların donanımcılara, donanımcıların da yazılımcılara pazar açma döngüsü kurulmuş ve bu döngüde tüketiciler yolunuyor. Bana Vistayı bırakın satınalmayı bedava lisans verseler kullanmamı gerektirecek sebep gösterin!

Bu başlıkta sorulan soruya tek siz cevap verdiğinize göre başlığı kilitleyebilirsiniz. Fakat acizane ben de tavsiyede bulunayım. Modeminizi açıp içindeki çipine bakmak yerine üretici firmanın web sitesinden wista sürücüsünü bulmanız daha kolay olur. Bulamadığınız belirtmişsiniz. O zaman bekleyeceksiniz. Veya Göktuğ hocamın tavsiyesine uyup dediklerini yapacaksınız. Yapacağınız iş cihazı garanti kapsamına çıkartabilir. En iyisi teknik servisine müracaat edeceksiniz. Garanti kapsamında çözmüyorlar mı o zaman tüketici mahkemesine başvurup modemi iade edeceksiniz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Göktuğ

Alıntı yapılan: ""vista 5 para etmez bir işletim sistemidir ,
insanlara daha fazla memory daha hızlı cpu satabilmek için çıkarılmış kesinlikle kandırmacadan başka birşey olmayan işletim sistemidir vista .
microsoft ile diğer donanım üreticilerinin ortaklaşa kurdukları bir tuzaktan başka birşey değildir

Buna eleştirmek denmez.

"Evet cok sorunları var. Daha driverları veya üzerinde kullanılacak programlar düzgün calısmıyor" demek eleştiridir. Kaldıki vistaya göre çok iyi denilen xp nin bugun bile updateleri cıkmaya devam etmektedir.

Neyse daha fazla yazmayacagım. Anlatmak istediklerimi tam olarak anlattım.

Ziya abi kolay gelsin...

Cetinal

evet aynen öyle şu an tamamlanmış olan işletim sistemi 98 olması lazım güvenlik açıkalrı filan tamamlanan bi o var ve tüm açıkları kapatılan

idemirdoven

Arkadaşlar,
www.pardus.org

harika bir işletim sistemi. herşey windowstan daha da gelişmiş halde. grafikleri harika. ne ararsan var hem de bedava :))))

tek sıkıntı beynimizin microsoft tarafından kiralanmış olması. yeni bir şey bile ararken gene ona yöneliyoruz. pardus'u biraz çalışmakla çok rahat kullanabilirsiniz...

unutmayın tamamen  yerli malı bir işletim sistemi. ve gerçekten de harika. denemek için çalışan cd indirebilirsiniz.

saygılarımla...

kurumahmut

Zamanında benim 56K modem için de senin sorunun gibi bir sorun yaşamıştım. Resmi web sitesinde XP driver bulamayınca. Yazan birileri var mı deyip nette arama yapmıştım.

http://www.driverguide.com/
Üye olmanıza gerek yok. Herkese aynı şifreyi ve adı veriyorlar.
Kullanıcı Adı: driver2
Şifresi:         all

Burda Xp dirverını bulmuştum ve de modemimi XP de kullanabilmiştim. Artık emektar oldu ADSL sayesinde...

Teknoloji durmaz, tartışmalar bitmez, Sorunlar tükenmez. Ama Hayat elbet biter...

MICROCEBEL

@birumher

hocam merhaba bende bu sıralar kendime dizüstü pc almayı düşünüyorum.Vista benim işimi görmüyor çoğu kullandığım program çalışmayacak.Ve birkaç arkadaşımdan duyduğum kadarıyla vista yüklü olan pc ye xp yüklediğimiz zaman kiminde ses çalışmıyomuş kiminde ekran kiminde wiriles vs..Buda beni baya bi düşündürdü.Sonra aklıma apple ürünü olan macbook aklıma geldi.Ama mac book pro biraz pahalı geldi bana.Mac book 2.500 ytl civarı ideal ama xp ile mac osx i paralel kullanmak için çok uğraşmak gerekiyormu ve mac book ta bu paralel çalışmadan faydalana bilirmiyiz.Ve birkaç sorum dahavar Mac book pro ile mac book taki işletim sisteminde farklılıklar varmı mesela xp home ile xp professional gibi.Sipariş ilemi getirtiliyor?Öyle ise nekadar sürede geliyor?

x-tol

Alıntı yapılan: "MICROCEBEL"@birumher

hocam merhaba bende bu sıralar kendime dizüstü pc almayı düşünüyorum.Vista benim işimi görmüyor çoğu kullandığım program çalışmayacak.Ve birkaç arkadaşımdan duyduğum kadarıyla vista yüklü olan pc ye xp yüklediğimiz zaman kiminde ses çalışmıyomuş kiminde ekran kiminde wiriles vs..Buda beni baya bi düşündürdü.Sonra aklıma apple ürünü olan macbook aklıma geldi.Ama mac book pro biraz pahalı geldi bana.Mac book 2.500 ytl civarı ideal ama xp ile mac osx i paralel kullanmak için çok uğraşmak gerekiyormu ve mac book ta bu paralel çalışmadan faydalana bilirmiyiz.Ve birkaç sorum dahavar Mac book pro ile mac book taki işletim sisteminde farklılıklar varmı mesela xp home ile xp professional gibi.Sipariş ilemi getirtiliyor?Öyle ise nekadar sürede geliyor?

şu anda vista almayınız aldırtmayınız. laptopların siselerinde driverl'leri var fakat ben xp yükleyip üerticinin sitesinden driverları indirdiğimde sadece wireless çalıştı. diğerlerini tanıtamadım. sonuç olarak vista almayın. daha erken.

birumher

MICROCEBEL

Bir arkadaşımda Mac in üzrine parallels kurup windows xp yükledik ve performansına hayran kaldım. Kurulumu falan hiç kafana takma herşey mac tarzı ve çok basit. Biz hiç problem yaşamadık.
http://www.parallels.com/ sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsin. "virtualization" diye bir teknoloji kullanıyor gerçekten bir pc üzerinde çalışıyor gibisin. Emulatör olduğu belli bile olmuyor.  Eğer şansın varsa bir yerde dene derim şaşıracaksın.
Birkan.Herguner

files

Ben bir cihaz yaptım (usb) Vista piyasaya çıkmadan satmaya başladım. müşteri  98, 2000, xp vs ne bulduysa hepsinde  denedi. Çok güzel olmuş mükemmel dedi. Yani beraber verdiğimiz driver iyi olmuş.

Vista çıktı. vista ile de denemiş yine sorun yok . mükemmel çalışıyuor. yani demek istediğim şey "vista driveri "  gibi ayrı bir driver belki şart değildir.

Otomatik seçmeyip XP driverini istiyorum deyin ve kaba kuvvetle XP driver yüklemesini isteyin.  Tahminimce hiç bir sorun çıkmaması lazım.  İşin aslını bilmiyorum . her donanım için geçerli olmayabilr.  sonucu yazarsanız sevinirim.

MICROCEBEL

Apple ın internet istesinden mac book lara ve özelliklerine baktım 13 inch lik ekran var.Ben yeri geliyo plc programı yazıyorum yeri geliyo c program yazıyorum ve pcb çiziyorum.Bu ekran bizim için kullanım rahatlığı açısından bi sorun çıkarırmı.Düşününce 13 inch ufak ve taşınabilirliği kolay olur ama kullanımda nasıl olur bilmiyorum.13 inc laptop kullananlar varsa yazarlarsa sevinirim.Aldığım pc yide baya bi kullanmayı düşünüyorum sonuçta ucuz bi ürün değil beğenmedim başka alırım diyebileceğim bi şansım yok benim.

MICROCEBEL

birumher

parallels yazılımı ücretlimi aldınız.Eğer ücretli ise hemen satın alabilirmiyim.Yoksa download kısmında olanlardanmı indiripte kullandınız.Ve bu paralel işeltim sistemini macbook prodamı yoksa mac booktamı kullandınız.Tahminimce her ikisindede kullanılabilir ama genede emin olmak istiyorum.Fazla soru sordum galiba :(