xp üzerine 98 kurma

Başlatan x-tol, 17 Eylül 2007, 00:37:44

x-tol

seçebilsek bile kurulmaz zaten. 98 fat32 ile çalışıyor. ben diski ntfs olarak ayarlamıştım. adımlarımız
1-format
2-diski ikiye böl, biri ntfs diğeri fat32
3- 98'i fat32'ye kur
4-xp'yi ntfs'ye kur
peki 98 kurulu olduğunda yine aynı sorun çıkmayacak mı xp'yi taktığımızda? yine default olan'ın üzerine kurulmaya çalışmayacak mı?

ilker_32

Peki tamam elinde şuan shaneXP CD'si varsa tak yeniden başlat C:/ ve D:/ yi komple sil CD'yi çıkart Win98 CD'si tak tekrar yeniden başlat bu şekilde devam et Win98'i kur bitir arkasından. XP kur.

@DumrulBey hocamın dediği gibi de yapabilirsin aynı kapıya çıkıyor.

mavi

Önce disklerden 98 kurulacak olanın fat32 olması lazım .Sonra bu diske 98 kurulmalı.Arkasından xp kurmalısın 98 nt tabanlı olmadığı için sonra kurulursa ilk kurulan xp yi kaybeder ama ilk kurulursa xp de 98 de birlikte çalışır...
Telecommander Monster Of Network

kurumahmut

Xp kurulu sisteme 98 kurmak biraz zor bir iş. Emin olmamakla birlikte...

Öncelikle arkadaşların dediği gibi 98 yüklemek istediğin C yi XP cdsi ile fat32 çevirmelisin ya da Partition Manager veyahutta XPde yönetimsel araçlardan fat32 yapmalısın...

Eğer C yi fat32 yaparsan 98 kurulumunu başlattığında 98 harddiskin sadece C partition görecektir. Çünkü Xp yi NTFS olarak kurdum demişsin. Neyse, 98 kurduktan sonra 98 işletim sistemi Xp yi göremeyeceğinden MBR ye sadece kendisini yazar. Bu nedenle 98 kurulumundan sonra Xp cdsini kullanarak MBRyi yeniden düzenlemelisin. Sanırım fix mbr diye bir komut olmalı. Bunun için nette araştırma yapmalısın. Ben bu yöntemi denemedim. Önce 98 kurup sonra Xp kuruyorum. Ama oluru var...

Kolay Gelsin...

venusson

Dostum xp ile 98 aynı diskte çalışmaz hiç uğraşma(çalışır ama düzgün çalışmaz) eğer 2 hdd varsa birine xp diğerine 98 kur. Boot tan 1 disk olarak (ıdc 0) xp için (ıdc 1) 98 için seçerek işletim sistemi değişikligi yaparak çalışabilirsin. Ama illa ikiside aynı disk bölümünde olacak diyosan c: sürücünü fat32 yapıp 98 kurman lazım ardındanda xp yi kuracaksın. Açılıştada sana hangi sistemle açılış yapacağını sorar zaten. (Eğer diskin 2 parçaysa d: sürücünde fat32 olması lazım çünki 98 ntfs diski asla görmez yani sistemi 98 den açarsan asla d sürücüsüne ulaşamazsın.)
ats2000

venusson

Arkadaşların dediği gibi c: yi ntfs den fat32 çevirirsen veri kaybın mutlaka olur ona göre (DANGER) yani. İmaj alıp bunları dene derim yoksa verilerini asla geri gelmez şekilde kaybedersin ona göre.
ats2000