24 bit ADC den bilgisayara giriş

Başlatan neontenten, 19 Eylül 2007, 10:45:17

neontenten

Arkadaslar yuksek kalite ses kaydı yapmaya çalışıyorum fakat bir noktada takıldım. 24 bit serial outputu olan bir adc yi paralell porttan veya seri porttan bilgisayara direk girebilirmiyim yoksa datayı 3 parca halinde segment edip 8 erlı sekilde mi gondermeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Erol YILMAZ

CD kalitesi için 44100 Hz örnek alınmakta,
Stereo olursa 2 kanal, yani 88200 adet 24 bitlik veri
yani 264.6 Kbyte lık veri aktarımı yapacaksın. Bunları paralel porttan
yapabilirsin yalnız şu da var ki,

16 bit ile 24 bit ses kaydını birbirinden ayrılabilecek kalitede  
kaydedebilmek için ciddi bir analog bilgi birikimi gerektirir.

Bence 8 bitten başlayın.
İstediğin gibi çalıştığı zamanda diğerlerine geçersin...

Ayrıca sizin "ses kartı kullanmanızı" engelleyen ne var?

Ersin

Usb ses karti aldim , ufacik bisey bluetooth gibi.Icinde CM108 entegresi cikti.Onu bir incele.

neontenten

proje maksatlı olması ses kartı değilde bizim geliştirdiğimiz bir şeyle olması gerekiyor. Evet bu arada dediğin gibi 2 kanallı kayıt olcak benim tek takıldığım nokta aslında 24 bit serial gelen bir data yı tek bir pin den bilgisayarın parallel veya serial portlarından alabilirmiyiz?
Cunku her iki port ta bit clock cycle içerisinde 8 bit max tranfer ediyor. Bu portların bit clock rate lerini ayarlamak mumkun mu?

bigbey

Elindeki 24 bitlik bilgiyi sekize bölüp LPT port'undan giriş olarak verebilirsin
24bit/8=3 bit 'lik zamnda veriyi bilgisayara almış olursun. Alma ileminden sonra bilgisayarda birleştirip kullanabilirsin
TA6R

neontenten

iste sorum o zaten 8 e bolmelimiyim eger oleyse pic kullanmak dogru olur mu veya ne kullanmalı? Direk porta giriş mumkunatı yok dimi?yani veriyi hic parcalamadan bilgisayara almak ?

files

parçalamadan almak mümkün değil. 24 bitlik veri n zaten 24 bit de değil. çift kanal ise 48 bittir. usb kullanmalısın. ticari projemibu ? diye sorarlarsa şaşma.  elbete ticari. spor olmasa grek.

picusta

PIC ile yapmak istemiyorsan sana CPLD tavsiye ederim. Flip flop sayisi yetmiyorsa FPGA'li birseyler deneyebiliriz.
24 bit birden vermek istiyorsan sana 3 parallel port'lu PC tavsiye ederim.
Bunu da bulamiyorsan PCI'den haberlestirebiliriz.

Ziya

24 bitlik ADC'lerin en yüksek örnekleme frekansı ne kadar bir araştırın. Benim bildiğim çok hassas terazilerde kullanılıyor. Bir arkadaşımın elinde terazi için olan çip varmış ve örneğin darasını falan alabiliyormuş. Örnekleme frekansı 3Hz.

24 bitlik sesi dinleyebilmen için de 24 bitlik DAC kullanman gerekir. Örnekleme frekansının senin istediğin mertebede olduğunu varsaysak devrendeki bütün gürültüleri kaydeden bir cihazın olmuş olur.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

neontenten

en yuksek ornekleme frekansı 96 khz fakat ben 48 olarak kullancam. Gurultulerı alıcağım doğru fakat yuksek kalite ses için 24 bit kullanmak gerekli! Ayrıca sesi bilgisayardan alıcam yanı cıkıs ıcın DAC a gerek yok bi bakıma! Benim sorunum sadece bu datayı kaydetmek bilgisayara...

Erol YILMAZ

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/pcm1807.pdf

Görüldüğü gibi sistem seri bilgi çıkış yapıyor.
Tabi kontrol pinleri de var.

Yani paralel porttan okunabilir...

bigbey

PIC kullanmadan da işlenen datayı bilgisayardan içeri alabilirsin.
Önce shiftregisterler ile biligiyi paralel duruma getirirsin seri in 24 bit out olarak yapabilirsin
8 bitlik 3-state buffer 'lar ile 1. 24bit'i 3 aşamada lpt1 &H378 adresinden içeri alabilirsin. 3-state buferların kontrollerinide &H379 adresinden çıkış yaparak (5bitlik) kontrol edebilirsin bu durumda işlemci hızı ile kafan meşgul olmamış olur.
TA6R

neontenten

pcm1807 de ki kontrol pinleri bit clock ve latch enable. Tahmin ediyorum eger bit clock cikis sinyalini parallel port un ACK pinine baglarsam sanirim istedigim sonucu elde etmis olucam. Araya herangi bir devre girmeden...

neontenten

Peki 8255 I/O kullanarak herhangi paralel portunun tek pininden seri giriş yapabilir miyim? Programlaması da daha kolay olur tahminimce.

bigbey

Bence 8255'i Aport,Bport,Cport tan 24 biti bağlayıp 8255 in data portundan da lpt1 'e giriş alabilirsin. 2. 24 bit için bir tane daha 8255 kullanarak stereo kanal işleyebilirsin. 8255 lerin data port 'unu paralel olarak LPT1  &H378 adresinden girersin. chipselect ve A0, A1 uçlarını da 379 adresinden bağlayabilirsin. ama bundan önce data şeklinin paralel durumda olması gerekli. 3 aşamada içeri alabilirsin.
TA6R