İlk Proje

Başlatan msimsek23, 01 Kasım 2002, 13:01:56

msimsek23

Evet arkadaşlar ben yarışmayı başlatmak için biri uzun süredir yapmak istediğim
diğeri ise yaklaşık 1 aydır aklımda olan 2 projeyi oylamaya koymak istiyorum

1-)İlk projem 3. sınıftan beri yapmak istwediğim bir proje.Genelde yabancı müzik dinlerim
Sevdiğim bi şarkı çalıdğında DJ'in şarkının adını söylemesini beklerim ve bazen söylese bile anlayamadığım
zamanlar olur.Bi gün aklıma şu geldi.Ben CD'ye öyle datalar yazmalıyımki( Cd Text gibi) Cd Player bu benim
özel cd'imi okuyup yine kendi yaptığım devreye gönderse (tabii bu devre PIC tabanlı) ve bu devre çıkışı vericiye gönderilse.Bunun sonucu olarak
Çalan şarkının ismi benim teybimde gözükse.Peki bu nasıl olacak?Hepiniz biliyorsunuzdur,büyük radyoların
isimleri,tarih,satt vb bilgiler RDS (Radio Data System) dediğimiz bir teknik sayesinde teyplerimizde
gözükebiliyor.Tabiki bunu alabilmek için teplerimizde bir "RDS Dekoder"bulunmalı.Ve tabiki bu tür yayın yapanj radyoda da
"RDS Encoder" bulunmakta.
Şimdi düşüncem şu.Cd'lere yazacağımız 8 bitlik lojik data (binary) bütün harfleri kodlamak için yeter diye düşünüyorum(Türkçe karakter maalesef yok)
İlk sorun burada başlıyor.Benim Cd Rekorder'im var ama bir CD'ye bu binry dataları naSıl
yazabilirim.İkinci sorun her şarkının isminin CD'nin neresine yazılacağı.Yani bu 8 bitlik data her şarkıdan önce mi
yoksa cd'nin en başına mı yada sonuna mı yazmalı?Hepsi mümkün ama hangisi daha iyi bi sonuç verebilir?
Diğer yandan yapacağımız PIC'li devre,CD Playerdan gelen müzik ve data bilgisini almalı,8 bitlik dataları ayırmalı ve
bu dataları RDS standartına uygunlaştırmak için bi modülasyon yapmalı.Alın size 2. sorun.RDS'te hangi harf nasıl modüle ediliyor bilemiyorum.Bunu çok araştırdım ama bi türlü, bulamadım.
İnternette PIC ile yapılmış RDS Encoder ve Decoder devreleri buldum ama PIC dosyları hep .hex şeklinde verilmiş. asm olsa bi şeyler belki yapılabilirdi.
Bu projenin ticari yanıda var.Plak şirketleri her cd'de kendi reklamlarını diledikleri gibi yapabilirler.

2-) Bilemiyorum DIVX film izliyor musunuz hiç?Bende yaklaşık 100 DIVX var(aslında arkadaşta var ama ben istediğimde izleyebiliyorum).DIVx ne diyecek
olursanız Videolar için mp3 diyebiliriz.DVD filmleri kalite kaybını hemen hemen hiç hissettirmiyor ve yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bi filmi tek CD'ye atabiliyorsunuz.
Ses kalitesi ve görüntü kalitesi gerçekten çok iyi.Genelde bu filmlerin uzantısı .avi oluyor.Bu filmleri izleyebilmeniz için PC'nizde
DIVx codeclerin olması lazım.Diğer bi kriter ise PC'nizin ve özellikle ekran kartınızın oldukça sağlam olması lazım.Benim PIII 800 Mhz ve 32 MB ekran kartı ucu ucuna yetiyor.
Neyse uzun lafın kısası eğer biz hep birlikte bi DIVx player yapabilirsek( ki bu yapacağımız player illegal olabilir çünkü DVD film yapımcıları şiddetle DIVx ile mücadele ediyorlar )
emin olun elektronik tarihine geçeriz.Nasılki mp3 tek bi entegre ile decode edilebiliyorsa bizde bi şekilde codecleri PIC yada başka çok daha
sağlam bi micro controller'a yükleyebilirsek bu iş olabilir.Ama sanırım bu biraz ütopik.Çünkü bu codeclerle çalışacak kadar büyük bir işlemcinin(micro elektronik seviyesinde) olduğunu sanmıyorum.
Ama bilmediğim (Atmel veya Motorola işlemcileri) için biraz umutluyum.Ama PIC bence asla çözüm değil.
Evet biliyorum bu yarışmada teknik meseleler oırtaya koymamız gerekiyordu.Ben uzun süre uğraştım iljk proje için.
Hatta Biritme projemi Motorola MC 145026 ve MC145027 kullanarak FM bandı üzerinden data iletişim olarak vermiştim.Basit RDS decoder tasarımı gibi bişey yani.
Ama daha ilerisine geçemedim ve engelleri size anlattım.
Okuldayken bana "Şeytanın Avukatı" diyorlardı.Gerçekten çok güzel proje fikirlerim vardı ve olacak
Umarım www.picproje.com üyeleri ile birlikte bu prohjleri hayata geçirir ve başarılara imza atarız.
Hepinize iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.
Saygılar

Murat Şimşek

Prof.EleCTroN

kemalsa

arkadasım dvx i güzel düşünmüşün ama bunu zaten yapmışlar

darkman

abi bu divx fikri çok ilginç yapıldı diyen arkadaş bilgi

alabileceğimiz bir site linki verebilir mi ?????

ElEkTrOn

öncelikle daha önce bir çok forumda acil olarak sıkıştırma programları hakkında bilgi istemiştim. Fakat kimseden ses seda çıkmadı. Elimdeki 1MB belleği öyle bir kullanmak istiyorum ki sanki ziplenmiş gibi yerine göre 80 kat daha fazla veri atabileyim.  Zip nasıl çalışıyor mantığını bilen arkadaşlar varsa pls.
Daha önce hiç vcd player açanınız var mı bilmem. ama içinde ki mpeg çözücü karta dikkat ettiyseniz divx hakkında daha geliştirilebilir bir ortam için yardımcı olabilir. mpeg çözücü entegreler nasıl çalışır? Aceba divx in açık kaynak kodlarına dikkat ettinizmi? Divx i bir vcd ye adapte etmek için ne kadar hızlı bir işlenciye ihtiyaç var?
PIC veya mC bu hıza ulaşabilir mi?
Bu arada bende AMD athlon 750 var ama DivX izlerken aynı anda arka planda bir çok işlemi hiç zorlanmadan yapabiliyor. Pentium işlemcilerin bir sorunu var sadece aşırı işlem yapması gerektiğinde anlık olarak aşırı ısınıyorlar. Aceba tasarımında bi hata mı var? Hala çok yüksek Hz seviyelerine çıkmaya çalışıyorlar ama bir çok komut setiyle daha kompleks bir işlemci yapısına gitme çabasındalar. Bir sürü transistör ihtiyacı dışında ondan daha fazla iç iletim yolu! E tabi haliyle işlemciye bi istek yolluyorsun bir sürü karşılaştırmadan geçiyor, işleme konuluncaya kadar ısı anında artmış!
Intelin kendini kral gibi görme ve yerini kaptırmama için yaptıklarına akıl fikir erdiremiyorum. Aynı performanstaki AMD daha ucuz. Üzerine bi de bakır tabanlı 15$ lık bi fan tamamdır işte oh mis gibi.
Her neyse sonra devam ederiz.