xp'ye dönüş sonrasında driver sorunları

Başlatan x-tol, 24 Eylül 2007, 11:34:00

x-tol

Merhaba

Hpg5060et marka laptopumda vista kurulu olarak geldi. 1gb ram core2duo 1.86 mhz işlemci olduğu halde performansından memnun kalmadım ve hdd'nin 60gb bölümünü ntfs şeklinde biçimlendirdim. Hdd'nin sata özelliğini disable ettim ve xp kurdum(aktif olduğunda xp hdd'yi görmüyor). Çeşitli sitelerden araştırmalarıma göre açılışta vista'mı xp'mi sorgusunu hallettim.

Xp için donaımların driver'ları gerekiyordu. Üreticinin sitesinden indirdim.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=en&cc=us&dlc=en&product=3462051&lang=en

wireless'i tanıttım problem yok, internete bağlanabiliyorum.

Sata sorunu halletmek için gereken ahci dosyalarını kendi sitesinde anlattığı gibi yaptım fakat  sata özelliğini açtığımda bilgisayar hdd'yi görmüyor.

Orijinal metin
1.	Download the SoftPaq .EXE file to a directory on your hard drive.

2. Execute the downloaded file and follow the on-screen instructions.
A diskette containing the driver is created, and the driver files are 
also made available at c:\swsetup\sp36132. If you choose to cancel 
diskette creation, you will need to copy the driver files to the 
chosen media.

To use the diskette during a new operating system installation, complete the
following steps (choose the procedure that matches the operating system you 
are running).

For Microsoft Windows XP: 

NOTE: A USB diskette (floppy) drive is required to use this driver. If an 
external USB diskette drive is used, ensure that it is plugged into the system 
before starting Step 1.

1. Insert the operating system CD, and Power On the notebook to boot 
from the CD.

2. At the very beginning of the operating system installation, the following
prompt is displayed at the bottom of the screen:

"Press F6 if you need to install a SCSI or RAID driver...." 

When the prompt is displayed, press F6.

3. Later in the operating system installation, you are notified that a mass
storage device could not be detected. When this notification occurs, 
press S (S=Specify Additional Device).

4. When prompted, insert the diskette that was created from the SoftPaq file,
and then press Enter.

5. Select "Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)" and 
press Enter.

NOTE: At this point, the following prompt MAY be displayed, depending on
the version of your operating system CD. If the prompt is displayed, press
Enter to use the default Windows driver and continue, if it is not 
displayed, continue with Step 6. The prompt reads as follows:

Windows already has a driver that you can use for
"Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)".

Unless the device manufacturer prefers that you use the driver on the
floppy disk, you should use the driver in Windows.

S=use the driver on floppy ENTER=use the default Windows driver

6. Continue with the operating system installation, as prompted.

NOTE: If a problem is encountered when using the external USB floppy drive, 
refer to Microsoft Knowledge Base Article 916196: "A connected USB floppy 
disk drive does not work when you press F6 to install mass storage drivers 
during the Windows XP installation process."

Benim yaptıklarım:

1-xp kurarken f6'ya bas usb diskden "Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)". dosyasını seç. Sonra xp kurulumuna devam et.

Bunu yaptığım halde xp sata özelliğini açtığımda hdd'yi görmüyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sorun olarak aklıma fat32formatında olan 512 mb'lik flash diskimin bu iş için yetersiz olduğu geliyor.

Sata özelliğini açamadığım için ekran intel matrix storage menager'i yükleyemiyorum.

Conexant audio hata veriyor, donanımı bulamıyor conexant modem driver aynı şekilde.

Ne yapmam gerektiğini bilmemekteyim yardımcı olursanız sevinirim.

Maxim

arkadaşım meraba ,

sen o sata driverini xp kurulumu sırasında doğru olarak yüklediğinden eminmisin ?

yani F6 ya basınca driver yükleniyormu ?

bu iş için floppy drive gerekir ,
yani disket sürücü ,o varmı ?

sen usb disk drive falan yazmışsında ..

Burayı bir daha okumanı tavsiye ediyorum :

"A USB diskette (floppy) drive is required to use this driver."

yani usb den çalışan disket sürücü gerekir diyor .

x-tol

ben usb disk(flashdisk)'ten yükledim. f6 ya bastığımda orada söylenen dosyayı flashdiskin içeriğinde gördü ve bir hata vermedi. illaki flopydiskten olacak diye birşey mi var acaba?

Maxim

ilginç ,
evet illa floppy istemesi lazım ,

nasıl görmüş olabilirki ?

hımm ,
belki bilmediğim yeni bir sürümü var xp nin ,

siz xp yi kurarken CD den boot ettiniz değilmi ?

x-tol

flash diks'ten görüyordu.
flash disk takılı iken format atıp xp kurmuştum(flash diskten sata dosyasını göstererek). xp'yi kurduktan sonra flash disk açılmıyordu. bilgisayarın onada format attığını düşündüm. başka bir bilgisayarda fat 32 ve fat biçimlerinde ayrı ayrı biçimlendirip tekrar yüklemeyi denedim. şimdi içindeki dosyaları f6'ya bastıktan sonra görmüyor dediğiniz gibi. bir tane daha flash disk alıp deneyeceğim.

evet cd'den boot ediyorum.

PicProje

DİKKAT BU YAZI VAIO KLUPTEN ALINTIDIR....
VERİLMİŞ OLAN LINKLER VAIO FZM11 İÇİNDİR BİR YANLIŞLIĞA SEBEP OLMASIN .....!!

Sata hdd si olan bir notebook kullanan arkadaşları bekleyen bir problem var.
Bu problem windows xp kurarken xp nin sata driverları olmadığı için hdd yi görmemesidir.

Yapacağımız şeyi kısaca özetlersek, sata disk sürücüsünü orjinal xp cdsini içine gömeceğiz. Böylece xp kurulum yaparken sürücüleri kendisi bulacak.
başlamadan önce c diskinizde drivers klasörü olması lazım o klasörü kopyalayın ordaki bi kaç sürücü xp de de çalışıyor işimize yarıyacak

öncelikle sata driverımızı indirip rar lı dosyamızı açalım sata driver isminde klasör oluşturup içine atalım. driver linki http://rapidshare.com/files/56377622/satadriver.rar

nLite programı indir ve bilgisayarına kur.   http://www.nliteos.com/download.html

Orjinal xp cd sini bilgisayarına tak, nlite programını çalıştır. Next e tıkla,
"Locating the Windows installation", sayfasında browse – bilgisayarım – dvd sürücünüzü seç. Bir pencere açılacak.

• "Select where to save the CD installation files for modification". sayfasında boş bir klasör göster yada yoksa oluştur.
• OK ye tıkla. Açılan pencerede d ye git, windowsxp adında yeni bir klasör oluştur. Nlite cd deki bütün dosyaları buraya kopyalayacak.
• Kopyalama bitince next e tıkla, presets sayfasında next e tıkla, Task Selection sayfasında Integrate Drivers and Create Bootable ISO yı seç, next e tıkla.
• Drivers sayfasında Insert > Single Driver a tıkla. Açılan yeni pencerede oluşturduğumuz sata driver klasörünü seç. Gelen iki seçenekyen iaachi yi seç.
• Open a tıkla, gelen yeni pencereden Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) seç. OK ye tıkla, yeni açılan pencerede "Do you want to start the process?" sorusuna yes de.
• Orjinal xp cd sini çıkarıp yeni boş bir cd takın. Next e tıkla, Bootable ISO penceresinde Direct Burn ü seç. Cd ye bir isim yaz, 4X hızında yazmayı seç. Nlıte yeni cd yi yazmayı bitirdikten sonra yeni bir xp cd niz olacak.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var.
Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Ben bunu uyguladım sorunsuz oldu arkadaşlar...
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

KAZIMUGUR

donanimhaberden @visceroid demişki :

Ne Zamandır denemek için kendimde cesaret arıyordum kısmet bugüneymiş....

Evet Arkadaşlar az önce aşağıda yazanların hepsini denedim ve HDD'dem SATA oldu tekrar :)

Şimdi olayı baştan alalım . Sorunumuz neydi? sistemdeki HDD'miz SATA olduğu için XP HOME kurulu geldiğinde XP PRO kurmak veya partitionlarımızı istediğimiz gibi bölebilmek için SATA seçeneğini disable etmek dışında başka alternatifimimizin olmamasıydı. PEki geri dönerek HDD'yi tekrar SATA yapacaktık. Tek yol tabiki HP sitesinden SATA Controller Driver'i ile mümkündü. Fakat bunun için bize yani notebook kullanıcılarına USB Floppy gerekliydi. Çoğumuzda bu olmadığı için sistemimizi PATA olarak kullanmak zorunda kalıyorduk. Taki bir kaç dakika önceye kadar :)

Şimdi arkadaşlar Recovery Partitionu olan Hp kullanıcıları için yapılması gerekenler neler?

1- Öncelikle Partitionlarınızı istediğiniz gibi kullanmak ve XP PRO kurmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey Recovery Partitiondaki bölümü DVD'lere çekerek Recovery Disk oluşturmak.İsterseniz yapmaya da bilirsiniz size kalmış bir şey çünkü HP sitesinden tüm driverları indireceğiz nasıl olsa...
2- Notebook açılırken Setup'a girip HDD'nin SATA özelliğini disable edin...
3- SP2'li XP PRO cd'si yardımıyla sisteminizi formatlayın. Bu sırada FDisk menüsü karşınıza geleceği için istediğiniz gibi HDD'nize partitionlar oluşturun..
4- Temiz bir şekilde XP PRO sisteminize kurun...
5- Daha sonra HP marka Notebook'unuzun modeli ne ise onun tüm driverlerini INGILIZCE SITESINDEN indirip kurun. Benim gibi Pavilion DV 5280 Kullanıcıları için bu link ;

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=en&cc=us&lang=en&dlc=en&product=3216200

6- Modelinize göre driver sayfanızı HP inglizce sitesinden açtığınızda INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını kullanarak sistemimizi tekrar SATA haline getireceğiz. Bunun için şunları yapmamız gerekiyor;

a- INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını indirdiğimizde sistemimize kurmak için diskete ihtiyacımız olacak. Onun için şöyle yapacağız. Dosyayı indirdikten sonra bir diskete ya da flashdiske atın. Bir masaüstü bilgisayar bulun. Dosyayı çalıştırın kurulum sırasında sizden disket isteyecektir. Temiz bir disketi takın ve ilerleyin. Gerekli dosyaları diskete kopyalacaktır sistem. Daha sonra disketin içindeki tüm dosyaları flashdiske atın.
b- Şimdi flashdiskinizde gerekli driverlar mevcut. Aygıt yöneticisi açın.
c- IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
d- Wiindows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
e- Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
f- Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
g- Disketi var seçeneğini seçin ve flashdiskinizdeki driver yüklü olan klasorü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.
h- Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Sistemize uygun olan SATA AHCI Controlleri seçmeniz gerek. Bunu öğrenmek için İngilizce siteden INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER indirdiğiniz sayfadaki bilgileri okumanız yeterli olacaktır. Benim gibi DV 5280 kullanıcıları 82801 GBM'yi seçmelidirler. Daha sonra ilerlediğinizde size bir uyarı verecektir. Devam edin...
i- Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınızda sistem yeniden başlarken hata vermeye başlayacak ve sürekli yeniden başlatacaktır kendisini. Neden? Çünkü setup'dan SATA'yı Disable etmiştik. Şimdi sistemimiz SATA olduğu için hata veriyor. Sistem açılırken Setup'a girip SATA özelliğini tekrar ENABLE etmemiz gerekmektedir. Böylelikle artık HDD'miz tekrar SATA olmaktadır...

Bu işlemleri gerçekleştirdim ve HDD artık istediğim gibi Partitionlu, XP PRO kurulu ve en önemlisi SATA...

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sistemizinde herhangi bir sorun olmaması için adımları dikkatli takip edin. Özellikle uygun SATA AHCI Controlleri seçmeye dikkat edin. Neticede bu ciddi bir işlem ve sistemde ciddi hatalara yol açabilir. Dolayısıyla sonra senin yüzünden oldu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayalım. Sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım...

-----------------

windocs dan @loalegba demişki :
aynı sorunu sata diski ilk aldığımda bende yaşamıştım sürekli f6 ya basıyordum ve yüklenmiyordu xp daha sonra f6 nın sata için değil raid için olduğunu öğrendim yani sistemde pc yada laptop farketmez tek bir sata disk varsa f6 ya basmadan normal şekilde windowsu kurabilirsin eğer birden fazla sata diskin varsa f6 ya basıp raid yapmalısın

Göktuğ

MHW2160BH SATA diskli laptopuma 4 ay once format atıp xp yukledim bu tip bir sorunla karsılasmadım ??

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "Göktuğ"MHW2160BH SATA diskli laptopuma 4 ay once format atıp xp yukledim bu tip bir sorunla karsılasmadım ??

XP cd yenidir :) .

x-tol

hp der ki
Windows already has a driver that you can use for
"Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)".

5 gündür bu dosyayı türlü şekillerde gösterek tanıtamıyorum.

Birde bunu göstereyim dedim arkadaştaki(visceroid) gibi oldu.
Benim gibi DV 5280 kullanıcıları 82801 GBM'yi seçmelidirler.

Büyük ihtimalle diğer donanımlarında driverlerini yanlış koymuşlar ki çalışmıyor hiçbiri.

nonstradam

bende yeni bi toshiba A200-1AH aldım. üzerinde vista kurulu hdd iki parçaya bölünmüş ama vista kurulu olduğu için programların çoğu çalışmıyor. programların yeni versiyonlarını indireyim desem bu seferde 'kirek' sıkıntısı olacak. mecburen xp kurmam gerekli ama cesaret edemiyorum. bu modele xp kuranınız oldumu neler yapmam gerekli.

Göktuğ

Bu tip sorunların cevabını en iyi donanım haber forumlarında bulabilirsiniz.

x-tol

Alıntı yapılan: "nonstradam"bende yeni bi toshiba A200-1AH aldım. üzerinde vista kurulu hdd iki parçaya bölünmüş ama vista kurulu olduğu için programların çoğu çalışmıyor. programların yeni versiyonlarını indireyim desem bu seferde 'kirek' sıkıntısı olacak. mecburen xp kurmam gerekli ama cesaret edemiyorum. bu modele xp kuranınız oldumu neler yapmam gerekli.
ne için cesaret edemiyosunuz? kurtarma diski oluşturun birşey olursa fabrika ayarlarına geri dönersiniz.