wista üzerine xp kurmak

Başlatan buiba, 25 Eylül 2007, 15:01:56

buiba

arkadaslar,bir kac gün önce casper nirvana cpr 2400 9e95b model numarası bulunan bir laptop aldım.bazı oyunları kurmak istedim fakat basarılı olamadım.program üreticisiyle baglantı kurun uyarısı aldım,bende bunlarla ugrasmak yerine kurulu wistanın uzerıne xp kurmayı denedım.fakat xp kurun basında, harddıski bulamadı. hardisk sata oldugundan dolayıymıs bir arkadasım oyle söyledi.cihazın kullanım kulavuzunda xp'ye uyumlu donanım bulundugu yazıyor.xp,'bu cıhaza nasıl kurabılırım.saygılar.

Cetinal

benim pc de de sata olduğundan ilk baş harddiski görmüyor senin yapman gereken şudur

anakard cd si takıp (((benimki asus cd takıom ve orda make sisraid driver gibi bişey yazması lazım ona tıklıosun ama önceden flopy içerisine boş disket koyman lazım ))

neyse sisraid sürücü disketi hazır ve xp yi kurmaya başlarken xp cd si yerleştiriyosun ya işte format devam ederken altta yazılar geçer duru
işte otamatik sistem kurtarma için F2 ye basın 3. parti bir sisraid sürücüsü yüklemek için F6 ya basın diye yazılar geçio ya alttan işte orda sana lazım olan F6 ya basmak ve bastıktan sonra o sürücü disketi yerleştirmek bu işlemi yaptıktan sonra 10 dk sonra filan başka bi menü çıkıo ve aygıt belirtin diyor sen de ordan disket sürücüsünden yüklüosun sanırım sisraid180.sys diye bi dosya olacak

tek yapacağın farklılık budur ama şimdiki sata2 harddiskler driverini kendisi yüklüor orası başka bu sata harddisklerde olay bu şekil oluyor

takıldığın yerde yardım ederiz kolay gelsin

[bu arada lap top dedin ya disket sürücün yoktur :D ]

muratcuk

vista yüklü olan bir sisteme, vp kurmak istediğimizde hdd mize ilk önce ntfs ile  format atmamız gerkiyor vista xp nin boot dosylarına izin vermiyor. sata diskinizi formatlamanız sorunu çözecektir.

Cetinal

evet sonuç nedir denedinmi dostum

Digimensch

Vista yüklü bir Makinaya XP kurulamaz.
Cünkü XP Vistanin bir alt Versionudur.
Ama XP kurulu bir Makinaya Vista kurulabilir ve Boot Maneger ile acilista hangi isletim Sistemini acacginizi secebilirsiniz.

e3

Ben Vista yüklü Acer bilgisayara, elimdeki eski XP CD aracılığı ile ( CD'yi kendim SP2 yapmıştım ) hiçbir özen göstermeden :D direk format atarak XP kurdum, makine çalışıyor, driver'ları zaten XP'de de kullanılabilir olduğu için sorun çıkmamıştı.Sizde yeni bir XP CD'si bulabilirseniz, Windows bazı Sata driver'ları kendisi adapte ettiği için Sata tanıtmaya gerek kalmadan kurulum yapabiliyorsunuz.Kolay gelsin.
.eem.