Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

AVR mi PİC mi?

Başlatan BabyBird, 05 Eylül 2003, 00:10:40

BabyBird

bugün at89c51 fiyatı sordum.sadece 2.5milyon lira.ne dersiniz?avr programlayıcı bulayım ben avrye geçicem.sorunsuz çalışan bi programlayıcı arıyorum.yapan test eden varmı?

yas

Selam at89c51 işlemcisi avr değil mcs-51 ailesine dahil
Hakikaten Atmel'in ürünleri Microchip' e göre çok ucuz ama bazı dez avantajları var.

-AT89Cxx51 serisinin hiç birinde dahili eprom yok
-Paralel olarak programlanıyor
-Portların çalışma hızı piclere göre çok daha düşük (picle yaptığım frekans sayıcıya
direk 5 Mhz girdim ve doğru saydı, Arkadaşımın AT89C2051yaptığı sayıcı 1 Mhz
den sonra sapıttı.)

Benim bizzat tesbit edebildiklerim bunlar
ama bazı artılarıda var.

-Fiyatı çok uygun
-Code yazmak için kullanacağı Bascom isimli program süper yetenekli
Örneğin; LCD ye ASCI karakterleri dışında bir karater yazdırmak istersen
direk çizerek yapabilirsin + GLCD komutu ile bilgisayarındaki uygun bir resmi
yazdığın code dahil edebilirsin + Help i mükemmel + simülasyon yapabilirsin
simülasyon sırasında atadığın değişkenlerin içeriği görebilirsin + adım adım
çalıştırarak bir komutun ne kadar zamanda işlediğini görebilirsin + portların
durumunu görebilirsin + interrupt verebilirsin + lcd simülasyonunu görebilrsin
+vs..

Kısacası fiyatı ve derleyicisi güzel

cnt

fiyatlari uygun ise, avr nin ATmega serisi mcu lar tercih edebilir.

yas

Tekrar selam;
AT89Cxx51 serisini programlayan Tafe programmer isimli bir programmer
var ve düzgün çalışıyor. Ayrıca derleyicisi bu programmer ı kullanabiliyor.
Derleyici yi application notlarını www.mcselec.com dan indirebilirsin
eğer şema ve kırıcı bulamazsanız gönderebilirim.

mhk

Merhaba babybird. Benim yapıp denediğim ve baskı devresini çıkardığım bir programlayıcı var. Mojo atmel 89c serisi mikroları programlyor. Devrede röle olmasına karşın diğer programlayıcılara göre daha hızlı. http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/MHK/ adresinden indirebilirsin. Arkadaşların dediği gibi bascom 8051 güzel bir basic derleyicisi. Avantej ve dezavantajlarını arkadaşlar yazmışlar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

BabyBird

ok mhk programlayıcıyı indirip bakarım.fakat ben basic sevmiyorum.asm de yazmayı tercih ediyorum.o yüzden asm derleyicisi arıyorum .

mmengi

Prof.EleCTroN

Arkadaşlar sitemizde AT89CXX vb. chipleri programlamak için kullanılan birsürü programlayıcı ve asm derleyicisi adresi verildi. Arama yaparsanız bulacaksınız. AVR için asm derleyicisi arıyorsanız Atmel'in web sitesine bakınız.

BabyBird

asm derleyicisi olarak wavrasm kullanabilirz.burada programlayıcı linkleri verilmiş.ama ben denenmiş bi devre sordum ki haybeye uğraştırmasın beni.tecrübelerini paylaşan arkadaşlara da teşekkürler...

Prof.EleCTroN

AVR için atmel web sitesindeki derleyici ve simulatorü kullanabilirsiniz. AT89C için http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/Pgm89v2/Pgm89_2v0.html adresindeki programlayıcıyı denedim.

ise

pic ve avr programlamak  için  www.olimex.com/dev   icprog.com
8051 programlamak için www.batronix.com
simulatorler    avr  studio    pinnacle  mplab   ve hepsini kapsayan  proteus

1969hakan

merhaba,

avr için basic deyilde c derleyici kullanan varmı?

ise

AT89SXX serisi serial ponyprog veya ic prog yardımıyla devreden kaldırılmadan programlanabiliyor. 89c51 serisine göre çok avantajı var içinde reset konulmuş ayrıttetten dualdptr ve 89s51(4k) 52-8k 53-12k  (monel )  hafıza var portlarında hızları artılırmış bunun yerine analog devicenin aduc8xx serisi daha iyi olabilir fiyatları biraz pahalı ama değer
12-bit  adc8 kanal
12-bit  dac 2 kanal
62k hafıza
4k e2prom
2k xram
dual dptr
3 timer
1 tic  (RTC)
16 bit pwm 2 kanal
por brownout psm wdt serial buffer vs.  dist elektro -arrow

ise

bascom avr ve iar c  var örnekleride bolca yanında mevcut

birisi_r

arkadaşlar sadece fiyat üzerine yoğunlaşmışlar ancak bana atmega32 lazım oldu istanbulda bi çok firmayı aradım adını bile duymamışler en son bi arkadsaş sayesinde www.future.net de bulabildim $7.90 dolara daha ucuza bulabiliceğim yer varsa banada sölerseniz sevinirim...

diğer bir meselede pic ve avr'nin en gelişmiş modellerini göze alırsak hangisi diğerine üstündür bunu bilen yada yorumu olan varsa sevinirim... tabi ortalama modeller içinde bundan bahsedilebilir...